Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hisense RQ758N4SAFE
American Fridge Freezer
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: RQ758N4SAFE
- Net Capacity - Fridge 393 Litres/Freezer 216 Litres
- With its flat door and recessed handles our Pureflat design makes a statement in the kitchen
- This feature prevents frost accumulation and means you'll never have to manually defrost again
- My Fresh Choice zone can be easily converted from fridge to freezer with temperature settings ranging from -18C to +5C, depending on what you want to store
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1785 x 912 x 725
E
Energy
Rating
Keep your fresh groceries tasting delicious for longer with this E-grade American fridge freezer from Hisense. It has a 609-litre capacity, which means it can hold as many as 33 bags of food – perfect for a large family. As it has a Total No Frost freezer, it prevents icy build-ups by circulating cold air, so you never have to defrost again manually. In addition to saving you precious time, it also helps you save energy because the digital motor is quieter and more durable. There’s even a nifty My Fresh Choice Zone that can be changed from a fridge to a freezer, with temperatures ranging from 5 ? to -20? – go ahead and buy those extra pizzas. You also can remotely control the tempeature by your smart phone app.
| Type | American Fridge Freezer |
| Brand | Hisense |
| Model | RQ758N4SAFE |
| EAN: | 6921727062536 |
| With its flat door and recessed handles our Pureflat design makes a statement in the kitchen | |
| This feature prevents frost accumulation and means you'll never have to manually defrost again | |
| My Fresh Choice zone can be easily converted from fridge to freezer with temperature settings ranging from -18C to +5C, depending on what you want to store. By setting the temperature to your needs, you create a perfect environment for your food, efficiently prolonging its freshness and taste | |
| Metal tech cooling ensures even distribution of temperture throughout the product | |
| Designed for strength, our metal glise draws can support up to 25kg of food weight | |
| The Pureflat design, featuring a sleek flat door and subtle recessed handles, with a capacity of over 600L | |
| With Total No Frost technology, there is no ice build up in the appliance, making defrosting a thing of past. It will also keep your food fresh and nutritious for longer |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product design | French door |
| Product colour | Black |
| Built-in display | Yes |
| Child lock | Yes |
| Control type | Touch |
| Display type | LED |
| Display placement | Inside |
| Shelves material | Tempered glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Recessed handle(s) | Yes |
| Total net capacity | 609 L |
| Climate class | N-T |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 40 dB |
| Icemaker | Yes |
| Total gross capacity | 609 L |
| Cooling system | Ventilated |
| Water tank capacity | 0 L |
| Holiday function | Yes |
| Inverter technology | Yes |
| Minimum operating temperature | 16 °C |
| Maximum operating temperature | 43 °C |
| Fridge net capacity | 393 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Multi-Airflow system (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 3 |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| No Frost+ (fridge) | Yes |
| Fridge door balconies | 6 |
| Egg tray | Yes |
| Number of egg trays | 1 |
| Door bottle retainer | Yes |
| Anti-bacterial seal | Yes |
| Super Cool function | Yes |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Freezer net capacity | 216 L |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezing capacity | 7 kg/24h |
| Storage time during power failure | 10 h |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 6 |
| Freezer gross capacity | 216 L |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| No Frost+ (freezer) | Yes |
| Freezer door balconies | 6 |
| Freezer number of vegetable drawers | 2 |
| Fast freeze function | Yes |
| Ice cube tray | Yes |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Fresh zone compartment gross capacity | 105 L |
| Fresh zone compartment net capacity | 105 L |
| Convertible compartment | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Temperature alarm | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Apps supported | ConnectLife |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 320 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Width | 912 mm |
| Depth | 725 mm |
| Height | 1785 mm |
| Weight | 135 kg |
| Package width | 968 mm |
| Package depth | 778 mm |
| Package height | 1901 mm |
| Package weight | 144 kg |
| Hisense technologies (food storage) | Cantilever Shelf, ConnectLife, ConnectLife app, Convert Function, Durable Inverter, Holiday Mode, Inverter Compressor, LED Display, Large Fruit & Vegetables Crisper, Metal Glide Drawers, Metal-Tech Cooling, Micro Vent Cooling Technology, Multi-Air Flow, My Fresh Choice (-5°c), My Fresh Choice (5°c), Super Freeze, Total No Frost, Touch electronic control |
| No Frost system | Yes |
| Multi-airflow system | Yes |
| Interior light | Yes |
| Number of drawers | 2 drawer(s) |
| Country of origin | China |
| Adjustable thermostat | Yes |
Compare with similar items
PRODUCT
Type
American Fridge Freezer
Brand
Hisense
Model
RQ758N4SAFE
Price
£949.00
Rating
4.7
Ean
6921727062536
DESIGN
Adjustable shelves
Yes
Appliance placement
Freestanding
Built-in display
Yes
Child lock
Yes
Control type
Touch
Display placement
Inside
Display type
LED
Product colour
Black
Product design
French door
Recessed handle(s)
Yes
Shelves material
Tempered glass
PERFORMANCE
Climate class
N-T
Cooling system
Ventilated
Holiday function
Yes
Icemaker
Yes
Inverter technology
Yes
Maximum operating temperature
43 °C
Minimum operating temperature
16 °C
Noise emission class
C
Noise level
40 dB
Total gross capacity
609 L
Total net capacity
609 L
Water tank capacity
0 L
ERGONOMICS
Adjustable feet
Yes
Apps supported
ConnectLife
Door open alarm
Yes
Temperature alarm
Yes
OTHER FEATURES
Adjustable thermostat
Yes
Country of origin
China
Interior light
Yes
Multi-airflow system
Yes
No Frost system
Yes
Number of drawers
2 drawer(s)
POWER
Annual energy consumption
320 kWh
Energy efficiency class
E
Energy efficiency scale
A to G
FRIDGE
Anti-bacterial seal
Yes
Automatic defrost (fridge)
Yes
Door bottle retainer
Yes
Egg tray
Yes
Fridge door balconies
6
Fridge interior light
Yes
Fridge net capacity
393 L
Fridge number of shelves/baskets
3
Lamp type
LED
Multi-Airflow system (fridge)
Yes
No Frost (fridge)
Yes
No Frost+ (fridge)
Yes
Number of egg trays
1
Super Cool function
Yes
FREEZER
Automatic defrost (freezer)
Yes
Fast freeze function
Yes
Freezer door balconies
6
Freezer gross capacity
216 L
Freezer net capacity
216 L
Freezer number of shelves/baskets
6
Freezer number of vegetable drawers
2
Freezer position
Bottom-placed
Freezing capacity
7 kg/24h
Ice cube tray
Yes
No Frost (freezer)
Yes
No Frost+ (freezer)
Yes
Storage time during power failure
10 h
CONVERTIBLE ZONE
Convertible compartment
Yes
WEIGHT & DIMENSIONS
Depth
725 mm
Height
1785 mm
Weight
135 kg
Width
912 mm
FRESH ZONE
Fresh zone compartment
Yes
Fresh zone compartment gross capacity
105 L
Fresh zone compartment net capacity
105 L
BRAND-SPECIFIC FEATURES
Hisense technologies (food storage)
Cantilever Shelf, ConnectLife, ConnectLife app, Convert Function, Durable Inverter, Holiday Mode, Inverter Compressor, LED Display, Large Fruit & Vegetables Crisper, Metal Glide Drawers, Metal-Tech Cooling, Micro Vent Cooling Technology, Multi-Air Flow, M
PACKAGING DATA
Package depth
778 mm
Package height
1901 mm
Package weight
144 kg
Package width
968 mm

Loading
You've added an item to your basket.