Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hisense RQ758N4SASE
American Fridge Freezer
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: RQ758N4SASE
- Net Capacity - Fridge 393 Litres/Freezer 216 Litres
- E-grade
- 609 litre capacity - holds 33 bags of food shopping
- Clever tech stops ice build-ups in the fridge & freezer
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1785 x 912 x 725
E
Energy
Rating
Keep your fresh groceries tasting delicious for longer with this E-grade American fridge freezer from Hisense. It has a 609-litre capacity, which means it can hold as many as 33 bags of food – perfect for a large family. As it has a No Frost freezer, it prevents icy build-ups by circulating cold air, so you never have to defrost again manually. In addition to saving you precious time, it also helps you save energy because the digital motor is quieter and more durable. There’s even a nifty My Fresh Choice Zone that can be changed from a fridge to a freezer, with temperatures ranging from 5 ? to -20? – go ahead and buy those extra pizzas. You also can remotely control the tempeature by your smart phone app.
| Type | American Fridge Freezer |
| Brand | Hisense |
| Model | RQ758N4SASE |
| EAN: | 6921727070289 |
| E-grade | |
| 609 litre capacity - holds 33 bags of food shopping | |
| Clever tech stops ice build-ups in the fridge & freezer | |
| Special zone lets you adjust the freezer's temperature | |
| Digital motor is quiet, long lasting & energy efficient | |
| Wifi connection |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product design | French door |
| Product colour | Stainless steel |
| Built-in display | Yes |
| Control type | Touch |
| Display type | LED |
| Display placement | Inside |
| Housing material | Metal |
| Shelves material | Glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Recessed handle(s) | Yes |
| Total net capacity | 609 L |
| Climate class | SN-T |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 39 dB |
| Cooling system | Dynamic (fan-assisted) |
| Holiday function | Yes |
| Inverter technology | Yes |
| Minimum operating temperature | 10 °C |
| Maximum operating temperature | 43 °C |
| Certification | CE, UKCA |
| Fridge net capacity | 393 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Multi-Airflow system (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 2 |
| Number of vegetable drawers | 3 |
| Fridge door balconies | 6 |
| Egg tray | Yes |
| Super Cool function | Yes |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Freezer net capacity | 216 L |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezing capacity | 7 kg/24h |
| Storage time during power failure | 10 h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 2 |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Freezer interior light | Yes |
| Freezer door balconies | 6 |
| Freezer number of vegetable drawers | 4 |
| Fast freeze function | Yes |
| Ice cube tray | Yes |
| Freezer number of doors | 2 |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Convertible compartment | Yes |
| Temperature alarm | Yes |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 319 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Power plug type | Type G |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Width | 912 mm |
| Depth | 725 mm |
| Height | 1785 mm |
| Weight | 128 kg |
| Package width | 968 mm |
| Package depth | 778 mm |
| Package height | 1901 mm |
| Package weight | 137 kg |
| Hisense technologies (food storage) | ConnectLife, ConnectLife app, Metal-Tech Cooling, My Fresh Choice (5°c), Total No Frost |
| Country of origin | China |
| Adjustable thermostat | Yes |
Compare with similar items
PRODUCT
Type
American Fridge Freezer
Brand
Hisense
Model
RQ758N4SASE
Price
£949.00
Rating
4.7
Ean
6921727070289
DESIGN
Adjustable shelves
Yes
Appliance placement
Freestanding
Built-in display
Yes
Control type
Touch
Display placement
Inside
Display type
LED
Housing material
Metal
Product colour
Stainless steel
Product design
French door
Recessed handle(s)
Yes
Shelves material
Glass
PERFORMANCE
Certification
CE, UKCA
Climate class
SN-T
Cooling system
Dynamic (fan-assisted)
Holiday function
Yes
Inverter technology
Yes
Maximum operating temperature
43 °C
Minimum operating temperature
10 °C
Noise emission class
C
Noise level
39 dB
Total net capacity
609 L
POWER
AC input frequency
50 Hz
AC input voltage
220-240 V
Annual energy consumption
319 kWh
Energy efficiency class
E
Energy efficiency scale
A to G
Power plug type
Type G
OTHER FEATURES
Adjustable thermostat
Yes
Country of origin
China
FREEZER
Automatic defrost (freezer)
Yes
Fast freeze function
Yes
Freezer door balconies
6
Freezer interior light
Yes
Freezer net capacity
216 L
Freezer number of doors
2
Freezer number of shelves/baskets
2
Freezer number of vegetable drawers
4
Freezer position
Bottom-placed
Freezing capacity
7 kg/24h
Ice cube tray
Yes
No Frost (freezer)
Yes
Star rating
4*
Storage time during power failure
10 h
CONVERTIBLE ZONE
Convertible compartment
Yes
WEIGHT & DIMENSIONS
Depth
725 mm
Height
1785 mm
Weight
128 kg
Width
912 mm
FRIDGE
Egg tray
Yes
Fridge door balconies
6
Fridge interior light
Yes
Fridge net capacity
393 L
Fridge number of shelves/baskets
2
Lamp type
LED
Multi-Airflow system (fridge)
Yes
No Frost (fridge)
Yes
Number of vegetable drawers
3
Super Cool function
Yes
FRESH ZONE
Fresh zone compartment
Yes
BRAND-SPECIFIC FEATURES
Hisense technologies (food storage)
ConnectLife, ConnectLife app, Metal-Tech Cooling, My Fresh Choice (5°c), Total No Frost
PACKAGING DATA
Package depth
778 mm
Package height
1901 mm
Package weight
137 kg
Package width
968 mm
ERGONOMICS
Temperature alarm
Yes
Customers also bought
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £30 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew

Loading
You've added an item to your basket.