Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hisense RQ758N4SWFE
American Fridge Freezer
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: RQ758N4SWFE
- Net Capacity - Fridge 390 Litres/Freezer 216 Litres
- E-grade
- Holds 33 bags of food shopping
- Clever tech stops ice build-ups in the fridge & freezer
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1785 x 912 x 725
E
Energy
Rating
This E-grade American fridge freezer from Hisense is a perfect addition to your kitchen. With a 606-litre capacity, it can hold 33 bags of food for tasty meals every day of the week. You can keep frozen goodies at their best thanks to the No Frost tech, which circulates air to prevent icy build-ups. This means you never have to manually defrost it again. Plus, you’ll have fresh drinks at hand thanks to the non-plumbed water dispenser – ideal for those warm summer days. The My Fresh Choice Zone is also handy too, as it can be switched from a fridge to a freezer when you need some more space. Just pick a temperature between 5? to -20? and that extra bag of oven chips will have a perfect home. The wifi connection can let you remotely control the temperature from your smart phone app.
| Type | American Fridge Freezer |
| Brand | Hisense |
| Model | RQ758N4SWFE |
| EAN: | 6921727067623 |
| E-grade | |
| Holds 33 bags of food shopping | |
| Clever tech stops ice build-ups in the fridge & freezer | |
| Water dispenser - no plumbing required | |
| Special zone lets you adjust the freezer's temperature | |
| Wifi connection |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product design | American door |
| Product colour | Black |
| Built-in display | Yes |
| Control type | Touch |
| Display type | LED |
| Display placement | Inside |
| Shelves material | Glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Recessed handle(s) | Yes |
| Total net capacity | 609 L |
| Climate class | SN-T |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 39 dB |
| Water dispenser | Yes |
| Total gross capacity | 621 L |
| Holiday function | Yes |
| Inverter technology | Yes |
| Minimum operating temperature | 10 °C |
| Maximum operating temperature | 43 °C |
| Certification | CE, UKCA |
| Fridge net capacity | 390 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Multi-Airflow system (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 2 |
| Number of vegetable drawers | 3 |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Fridge door balconies | 6 |
| Egg tray | Yes |
| Super Cool function | Yes |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Freezer net capacity | 216 L |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezing capacity | 7 kg/24h |
| Storage time during power failure | 10 h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 2 |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Freezer interior light | Yes |
| Freezer door balconies | 6 |
| Freezer number of vegetable drawers | 4 |
| Fast freeze function | Yes |
| Ice cube tray | Yes |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Fresh zone compartment net capacity | 108 L |
| Convertible compartment | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Temperature alarm | Yes |
| Castor wheels | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 319 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Power plug type | Type G |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Width | 912 mm |
| Depth | 725 mm |
| Height | 1785 mm |
| Weight | 128 kg |
| Package width | 968 mm |
| Package depth | 778 mm |
| Package height | 1901 mm |
| Package weight | 137 kg |
| Hisense technologies (food storage) | LED Display, Large Fruit & Vegetables Crisper, Metal-Tech Cooling, My Fresh Choice (5°c), Non-plumbed Water Dispenser, Premium Flat Door Design, Super Freeze, Total No Frost, Triple Zone Cooling |
| Gross weight | 137 kg |
| Country of origin | China |
| Adjustable thermostat | Yes |
Compare with similar items
PRODUCT
Type
American Fridge Freezer
Brand
Hisense
Model
RQ758N4SWFE
Price
£999.00
Rating
4.7
Ean
6921727067623
DESIGN
Adjustable shelves
Yes
Appliance placement
Freestanding
Built-in display
Yes
Control type
Touch
Display placement
Inside
Display type
LED
Product colour
Black
Product design
American door
Recessed handle(s)
Yes
Shelves material
Glass
PERFORMANCE
Certification
CE, UKCA
Climate class
SN-T
Holiday function
Yes
Inverter technology
Yes
Maximum operating temperature
43 °C
Minimum operating temperature
10 °C
Noise emission class
C
Noise level
39 dB
Total gross capacity
621 L
Total net capacity
609 L
Water dispenser
Yes
POWER
AC input frequency
50 Hz
AC input voltage
220-240 V
Annual energy consumption
319 kWh
Energy efficiency class
E
Energy efficiency scale
A to G
Power plug type
Type G
ERGONOMICS
Adjustable feet
Yes
Castor wheels
Yes
Door open alarm
Yes
Temperature alarm
Yes
OTHER FEATURES
Adjustable thermostat
Yes
Country of origin
China
Gross weight
137 kg
FREEZER
Automatic defrost (freezer)
Yes
Fast freeze function
Yes
Freezer door balconies
6
Freezer interior light
Yes
Freezer net capacity
216 L
Freezer number of shelves/baskets
2
Freezer number of vegetable drawers
4
Freezer position
Bottom-placed
Freezing capacity
7 kg/24h
Ice cube tray
Yes
No Frost (freezer)
Yes
Star rating
4*
Storage time during power failure
10 h
FRIDGE
Automatic defrost (fridge)
Yes
Egg tray
Yes
Fridge door balconies
6
Fridge interior light
Yes
Fridge net capacity
390 L
Fridge number of shelves/baskets
2
Lamp type
LED
Multi-Airflow system (fridge)
Yes
No Frost (fridge)
Yes
Number of vegetable drawers
3
Super Cool function
Yes
CONVERTIBLE ZONE
Convertible compartment
Yes
WEIGHT & DIMENSIONS
Depth
725 mm
Height
1785 mm
Weight
128 kg
Width
912 mm
FRESH ZONE
Fresh zone compartment
Yes
Fresh zone compartment net capacity
108 L
BRAND-SPECIFIC FEATURES
Hisense technologies (food storage)
LED Display, Large Fruit & Vegetables Crisper, Metal-Tech Cooling, My Fresh Choice (5°c), Non-plumbed Water Dispenser, Premium Flat Door Design, Super Freeze, Total No Frost, Triple Zone Cooling
PACKAGING DATA
Package depth
778 mm
Package height
1901 mm
Package weight
137 kg
Package width
968 mm

Loading
You've added an item to your basket.