5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hisense RQ760N4IFE
American Fridge Freezer, Black, E Rated, Plumbed
£2,099
Save £400
Was £2,499
Free Delivery
Spread the cost:
£174.92 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
- Product code: RQ760N4IFE
- Net Capacity - Fridge 345 Litres/Freezer 232 Litres
- Pureflat design -With its flat door and recessed handles our Pureflat design seemlessly integrates in to you kitchen
- Smart Screen -From meal planning to entertainment and everything in between, Hisense PureFlat Smart Series wont let you miss any important moments
- Ice & Water Dispenser
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1785 x 914 x 725
Energy
Rating
| Type | American Fridge Freezer |
| Brand | Hisense |
| Model | RQ760N4IFE |
| EAN: | 6921727069528 |
| Note | We have this item in stock, and you can also view a demonstration model on display in our showroom |
| Pureflat design -With its flat door and recessed handles our Pureflat design seemlessly integrates in to you kitchen | |
| Smart Screen -From meal planning to entertainment and everything in between, Hisense PureFlat Smart Series wont let you miss any important moments | |
| Ice & Water Dispenser - The ice and water dispenser can produce 2.2 Kg and without opening the fridge door, you can choose out of cubed ice, crushed ice or chilled water, whatever and whenever you want. Hassle-free way of getting your cold drinks | |
| Dark Interior - Featuring a new premium dark interior that supports 99.9% Anti-Bacterial Protection of the contents in your appliance | |
| My Fresh Choice - convert we easy from a freezer to fridge to maximise your storage options |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product design | Multi door |
| Product colour | Black |
| Built-in display | Yes |
| Display placement | On door |
| Shelves material | Glass |
| Number of compressors | 1 |
| Total net capacity | 577 L |
| Climate class | SN-N |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 39 dB |
| Water dispenser | Yes |
| Icemaker | Yes |
| Water supply type | External water supply |
| Holiday function | Yes |
| Inverter technology | Yes |
| Minimum operating temperature | 10 °C |
| Maximum operating temperature | 43 °C |
| Fridge net capacity | 345 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Multi-Airflow system (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 3 |
| Number of vegetable drawers | 2 |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| No Frost+ (fridge) | Yes |
| Fridge door balconies | 6 |
| Egg tray | Yes |
| Super Cool function | Yes |
| Fridge interior light | Yes |
| Freezer net capacity | 232 L |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezing capacity | 9 kg/24h |
| Storage time during power failure | 10 h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 4 |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Freezer interior light | Yes |
| Fast freeze function | Yes |
| Ice cube tray | Yes |
| SuperFrost function | Yes |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Cord length | 2 m |
| Wi-Fi | Yes |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 351 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Connected load | 180 W |
| Energy efficiency index (EEI) | 98.4 |
| Power plug type | Type F |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Width | 914 mm |
| Depth | 725 mm |
| Height | 1785 mm |
| Weight | 131 kg |
| Width with door open | 1471 mm |
| Package width | 968 mm |
| Package depth | 778 mm |
| Package height | 1901 mm |
| Package weight | 140 kg |
| Hisense technologies (food storage) | Cantilever Shelf, ConnectLife, ConnectLife app, Easy-Glide Drawer, Eclipse Dark Interior, Holiday Mode, Ice Maker, Inverter Compressor, Large Fruit & Vegetables Crisper, Metal Glide Drawers, Metal-Tech Cooling, Moisture Fresh Crisper, My Fresh Choice (5°c), Plumbed Ice&Water Dispenser, Premium Flat Door Design, PureFlat Design, Recessed Handle, Smart Screen, Super Freeze, Super fast freeze, Total No Frost, Touch electronic control, Triple Zone Cooling, XXL Door Balcony |
| Compliance certificates | CE, GS mark, CB |
| No Frost system | Yes |
Message Board
You can use message board to leave reminders or post notes for your family. This is a fun and helpful feature that you will love.
Smart Connectivity
Thanks to the smart WI-FI mode, your life is a lot more convenient. You can adjust the refrigerator's temperature settings by your smart phone via ConnectLife APP even when youre far from home.
Food Inventory
The food inventory feature allows you to view and manage the food in your refrigerator. You can add the items, name the items and set the expiration dates, then youll receive notifications when they is about to expire or expires.
Shopping List
The shopping list feature allows you to stay organized before going to the store. You can create a shopping list using touch screen, and it will be automatically updated on your smartphone. You are able to know what need to buy and put the food in appropriate compartment.
Impressive Recipes
The impressive recipes allow you to access 151 recipes and help you decide what to cook for the week, reducing the stress when you out of dinner ideas. You dont need to stare at the tiny screen of your mobile phone any more, the big touch screen gives you more comfortable viewing experience.
Screen Sharing
Need to cook meal but dont want to miss whats happening during the big game? You can mirror your phone to the big touch screen on the refrigerator. Never miss any great moment, even when youre in the kitchen.
Antibacterial Guard
The antibacterial gasket prevents fungi and bacteria growth, providing a better hygienic storage environment for you.
Premium Flat Door Design
The premium flat door design with recessed handles makes the refrigerator discretely integrated within the kitchen cabinets. It makes better use of space and creates a seamless built-in look.
My Fresh Choice
My fresh choice, the lower right compartment, can be easily converted from a fridge to freezer with -18C~+5C temperature setting. By creating the perfect temperature environment you need, you can prolong the freshness and taste quality of your desired food efficiently.
Ice & Water Dispenser
This very convenient on-door ice and water dispenser can produce 2.2 Kg ice for the whole family in a half day. Without opening the fridge door, you can choose out of cubed ice, crushed ice or chilled water, whatever and whenever you want. Hassle-free way of getting your cold drinks.
Triple Cooling Zone
The triple cooling technology independently controls the temperature and humidity in three compartments, which can effectively prevent odors from mixing between the fridge and freezer compartments.
Cantilever Shelves
Enjoy flexibility with the fully adjustable shelves, reposition the height of the shelf using various shelving slots, according to the size of food you want to store. That way all the large bottles, mason jars or tall cakes will fit perfectly inside the fridge.
Total No Frost
It provides a suitable condition which keeps food fresh and nutritious longer as no frost can be found in refrigerator, which means you dont need to waste your cherish time to defrost.
Multi Air Flow
Thanks to the even distribution of cold air achieved by the smart Multi Air Flow System, optimal temperature is consistently maintained throughout your fridge freezer. It helps keep your food chilled to perfection no matter where it is placed.
Super Cool
The Super Cool function can cool down the internal temperature quickly and keeps the fridge compartment to a regular +2? for 6 hours. This is great to help keep the flavour, color and nutritional value of fresh food.
Super Freeze
Super Freeze rapidly lowers the temperature and freezes your food much faster than usual. This function retains the foods natural taste, original texture, as well as all the good vitamins and minerals.
Albums
You can share your favorite photos from phone to the big touch screen by BT on the refrigerator to share cherish memory and photos from your life. You can also set these photos as screensavers for better display
Photo Wall
Our Photo Wall function allowing you to showcase photo collage in the second screen. You can easily arrange your photos in different combinations and layouts, and even crop them to your liking. You can also set the photo wall as a screensaver as a photo.
Smart Diagnostic
The smart diagnostic feature allows you to quickly check diagnostic results. The refrigerator will perform a self-diagnosis scan and report any problems found. If the refrigerator detects an issue, it will display detailed information and let you provide those information to customer service so that your problem can be dealt with faster and more efficiently.
Soft LED Lighting
Brighter and more efficient than standard incandescent firdge bulbs, LED lighting allows you to see the contents of your fridge more clearly, while also saving energy.
Timer
Set a countdown to zero to assist you in cooking with ease. Choose your preferred notification sound, food icon, and custom name. You don't need to distract yourself until you're reminded 10 seconds before the countdown ended.
Weather
With the ability to set your location, you can now stay up-to-date with 44 different weather conditions, no matter where you are. The real-time temperature and icon display makes it easy to plan your day, whether you're heading out for a day of adventure or staying cozy indoors.
5 years parts and labour, subject to registration within 90 days of purchase. To activate your warranty go to hisense.warrantyonline.co.uk/welcome.
5
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 19th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £699.67 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More





Loading
You've added an item to your basket.