2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hisense RS5P528STBE
American Fridge Freezer, Black, E Rated, Non-Plumbed
£799
Save £100
Was £899
Free Delivery
Spread the cost:
£66.59 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
Low Stock
Free or Next Day Delivery from 28th May*
Installation & Recycling Available**
Protection available from £6.69 p/m
Flexible Finance Options
£66.59 for 12 months at 0.0% APR***
***Representative Example
- Representative - 23.9% APR (variable)
- Purchase interest rate - 23.9% p.a. (variable)
- Assumed Credit Limit - £1,200
- Product code: RS5P528STBE
- Net Capacity - Fridge 347 Litres/Freezer 181 Litres
- Water and Ice Dispenser
- Non-Plumbed Water Tank
- Large Capacity
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1786 x 911 x 615

Energy
Rating
| Type | American Fridge Freezer |
| Brand | Hisense |
| Model | RS5P528STBE |
| EAN: | 6979048652059 |
| Water and Ice Dispenser: Whether you want cubed ice, crushed ice or chilled water on demandno door opening, no fuss, always plenty ready | |
| Non-Plumbed Water Tank: Fresh, chilled water anytime with a refillable tank for ease of use | |
| Large Capacity: Fits up to 28 bags of shopping with ease, space for the weekly shop | |
| Total No Frost: No more defrosting. Cold air circulates evenly to stop frost build-up |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product design | American door |
| Product colour | Black |
| Number of doors | 2 door(s) |
| Built-in display | Yes |
| Door assembly | Door-on-door |
| Control type | Touch |
| Display type | LED |
| Refrigerating medium | R600A |
| Shelves material | Glass |
| Total net capacity | 528 L |
| Climate class | SN-T |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 40 dB |
| Water dispenser | Yes |
| Icemaker | Yes |
| Dispenser placement | Thru the door |
| Water supply type | Water tank |
| Ice dispenser | Yes |
| Inverter technology | Yes |
| Minimum operating temperature | 10 °C |
| Maximum operating temperature | 43 °C |
| Fridge net capacity | 347 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Multi-Airflow system (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 4 |
| Number of vegetable drawers | 2 |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Telescopic drawer | Yes |
| Fridge door balconies | 3 |
| Egg tray | Yes |
| Number of egg trays | 2 |
| Door bottle retainer | Yes |
| Door bottle balcony | Yes |
| Super Cool function | Yes |
| Fridge number of compressors | 1 |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Freezer net capacity | 181 L |
| Freezer position | Side-placed |
| Freezing capacity | 10 kg/24h |
| Storage time during power failure | 10 h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 4 |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Freezer interior light | Yes |
| Freezer drawers quantity | 2 |
| Freezer door balconies | 3 |
| Fast freeze function | Yes |
| Freezer number of doors | 1 |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 312 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Connected load | 300 W |
| Energy efficiency index (EEI) | 100 |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Width | 911 mm |
| Depth | 615 mm |
| Height | 1786 mm |
| Weight | 82 kg |
| Package width | 975 mm |
| Package depth | 679 mm |
| Package height | 1910 mm |
| Package weight | 92 kg |
| Hisense technologies (food storage) | 4-Star Freeze Zone, Antibacterial Guard, Door Alarm, Inverter Compressor, LED Display, Large Fruit & Vegetables Crisper, Metal-Tech Cooling, Super Cool, Total No Frost, XXL Door Balcony, Kitchen Fit, ConnectLife app, Non-plumbed Ice&Water Dispenser |
| Country of origin | China |
| Adjustable thermostat | Yes |
2 years parts and labour. We advise that you register your Hisense appliance and activate your warranty at hisense.warrantyonline.co.uk/welcome.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Free or Next Day Delivery
from 28th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£6.69
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £266.33 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More





Loading
You've added an item to your basket.