5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Finished in dark grey stainless steel with a horizontal brushed effect.
Samsung RS70F68QBFEU Series 7 SpaceMax™
Smart American Fridge Freezer, Black Deep Ocean Inox Finish, B Rated, Non-Plumbed
Service that goes further
- Product code: RS70F68QBFEU
- Net Capacity - Fridge 416 Litres/Freezer 239 Litres
- Control your fridge hands-free with Bixby, adjust settings, get recipes & more
- Save energy and enjoy lasting freshness while maintaining a constant temperature
- Smart energy savings
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1784 x 912 x 726
Energy
Rating
| Type | Smart American Fridge Freezer, Black Deep Ocean Inox Finish |
| Brand | Samsung |
| Model | RS70F68QBFEU Series 7 SpaceMax™ |
| Also known as: | RS70F68QBFEU |
| EAN: | 8806097164340 |
| Control Your Fridge Hands-Free With Bixby, Adjust Settings, Get Recipes & More | |
| Save Energy And Enjoy Lasting Freshness While Maintaining A Constant Temperature | |
| Smart Energy Savings | |
| Helpful Notifications, Energy Monitoring And Remote Engineer Assistance | |
| Prevents Any Build-Up Of Ice, Saving You The Hassle Of Defrosting |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product design | American door |
| Product colour | Black |
| Number of doors | 2 door(s) |
| Built-in display | Yes |
| Split type | 36/64 |
| Display type | LED |
| Refrigerating medium | R600a |
| Shelves material | Tempered glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Door hinge | Left/right |
| Recessed handle(s) | Yes |
| Door hinge type | Fixed hinge |
| Total net capacity | 655 L |
| Climate class | SN-T |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 34 dB |
| Icemaker | Yes |
| Cooling system | Hybrid |
| Ice dispenser | Yes |
| Holiday function | Yes |
| Inverter technology | Yes |
| Fridge net capacity | 416 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 4 |
| Number of vegetable drawers | 2 |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Fridge door balconies | 5 |
| Egg balcony | Yes |
| Number of egg balconies | 1 |
| Bottle rack | Yes |
| Fridge temperature range | 1 - 7 °C |
| Super Cool function | Yes |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Freezer net capacity | 239 L |
| Freezer position | Side-placed |
| Freezing capacity | 13 kg/24h |
| Storage time during power failure | 7 h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 4 |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Freezer interior light | Yes |
| Freezer drawers quantity | 2 |
| Freezer door balconies | 5 |
| Freezer temperature (min) | -20 °C |
| Freezer temperature rise (max) | 5 °C/h |
| Fast freeze function | Yes |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Apps supported | SmartThings |
| Hose extender compatible | Yes |
| Energy efficiency class | B |
| Annual energy consumption | 185 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Power plug type | Type G |
| Current | 3 A |
| Width | 912 mm |
| Depth | 726 mm |
| Height | 1784 mm |
| Weight | 140 kg |
| Installation compartment width | 937 mm |
| Installation compartment depth | 751 mm |
| Installation compartment height | 1809 mm |
| Hose length | 5 m |
| Package width | 974 mm |
| Package depth | 786 mm |
| Package height | 1909 mm |
| Package weight | 145 kg |
| Samsung technologies (food storage) | AI Energy Mode, AI Hybrid Cooling, Digital Inverter Compressor, Holiday Setting, Hybrid Cooling, PowerCool, PowerFreeze, SmartThings, SpaceMax™ Technology, Total No Frost |
| Country of origin | Poland |
Important Product Information: This appliance is designed NOT to have anything placed on top
5 years parts and labour, subject to registration within 90 days of purchase.To activate your warranty go to www.samsung.com/uk/fiveyearwarranty/.
5
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save an extra £20 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew

Loading
You've added an item to your basket.