Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Samsung RS70F68QBTEU Series 7 SpaceMax™
Smart American Fridge Freezer
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: RS70F68QBTEU
- Net Capacity - Fridge 416 Litres/Freezer 239 Litres
- Extra storage capacity thanks to thinner walls
- Save energy and enjoy lasting freshness while maintaining a constant temperature
- Circulates air evenly around the fridge
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1784 x 912 x 726
B
Energy
Rating
SpaceMax™
Now you can get the best of both worlds with SpaceMax™. Thin walls mean more space for food storage on the inside, while the outside size stays the same.
AI Hybrid Cooling
Save energy and enjoy lasting freshness. AI Hybrid Cooling’s compressor and Peltier element work separately or together to enhance efficiency. It also learns and adjusts its performance to suit your usage patterns. And it maintains a constant temperature(1) to preserve food for a long time.
1. Based on internal testing. AI Hybrid Cooling’s precise temperature control ensures that the temperature variation is only ±0.3°C, compared to a conventional system that varies by ±0.5°C. When defrosting the internal temperature only increases by 1°C, compared to a conventional system that increases by +3°C.
All-Around Cooling
Never lose your cool with All-Around Cooling. Keep food fresh, with everything from chicken to cucumbers being evenly chilled. Every item stays ideally cooled no matter where it’s stored in the fridge.
SmartThings
Receive helpful notifications, remote engineer assistance and monitor your energy usage all via the SmartThings app(1)
1. Requires SmartThings App available on Android and iOS devices. An internet connection is required.
Total No Frost
Wouldn't finding the ice cream be that bit easier with a frost free fridge freezer? Total No Frost prevents ice build-up, saving you the time and hassle of defrosting.
| Type | Smart American Fridge Freezer |
| Brand | Samsung |
| Model | RS70F68QBTEU Series 7 SpaceMax™ |
| Also known as: | RS70F68QBTEU |
| EAN: | 8806097164357 |
| Extra Storage Capacity Thanks To Thinner Walls | |
| Save Energy And Enjoy Lasting Freshness While Maintaining A Constant Temperature | |
| Circulates Air Evenly Around The Fridge | |
| Helpful Notifications, Energy Monitoring And Remote Engineer Assistance | |
| Prevents Any Build-Up Of Ice, Saving You The Hassle Of Defrosting |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product design | American door |
| Product colour | Silver |
| Number of doors | 2 door(s) |
| Built-in display | Yes |
| Split type | 36/64 |
| Display type | LED |
| Refrigerating medium | R600a |
| Shelves material | Tempered glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Door hinge | Left/right |
| Recessed handle(s) | Yes |
| Door hinge type | Fixed hinge |
| Total net capacity | 655 L |
| Climate class | SN-T |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 34 dB |
| Icemaker | Yes |
| Cooling system | Hybrid |
| Ice dispenser | Yes |
| Holiday function | Yes |
| Inverter technology | Yes |
| Fridge net capacity | 416 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Multi-Airflow system (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 4 |
| Number of vegetable drawers | 2 |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Fridge door balconies | 5 |
| Egg balcony | Yes |
| Number of egg balconies | 1 |
| Bottle rack | Yes |
| Fridge temperature range | 1 - 7 °C |
| Super Cool function | Yes |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Freezer net capacity | 239 L |
| Freezer position | Side-placed |
| Freezing capacity | 13 kg/24h |
| Storage time during power failure | 7 h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 4 |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Freezer interior light | Yes |
| Freezer drawers quantity | 2 |
| Freezer door balconies | 5 |
| Freezer temperature (min) | -20 °C |
| Freezer temperature rise (max) | 5 °C/h |
| Fast freeze function | Yes |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Apps supported | SmartThings |
| Hose extender compatible | Yes |
| Energy efficiency class | B |
| Annual energy consumption | 185 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Power plug type | Type G |
| Current | 3 A |
| Width | 912 mm |
| Depth | 726 mm |
| Height | 1784 mm |
| Weight | 140 kg |
| Installation compartment width | 937 mm |
| Installation compartment depth | 751 mm |
| Installation compartment height | 1809 mm |
| Hose length | 5 m |
| Package width | 974 mm |
| Package depth | 786 mm |
| Package height | 1909 mm |
| Package weight | 145 kg |
| Samsung technologies (food storage) | AI Energy Mode, AI Hybrid Cooling, Digital Inverter Compressor, Holiday Setting, Hybrid Cooling, PowerCool, PowerFreeze, SmartThings, SpaceMax™ Technology, Total No Frost |
| Country of origin | Poland |
Important Product Information: This appliance is designed NOT to have anything placed on top
Compare with similar items
PRODUCT
Type
Smart American Fridge Freezer
Brand
Samsung
Model
RS70F68QBTEU Series 7 SpaceMax™
Price
£1,599.00
Rating
5
Ean
8806097164357
DESIGN
Adjustable shelves
Yes
Appliance placement
Freestanding
Built-in display
Yes
Display type
LED
Door hinge
Left/right
Door hinge type
Fixed hinge
Number of doors
2 door(s)
Product colour
Silver
Product design
American door
Recessed handle(s)
Yes
Refrigerating medium
R600a
Shelves material
Tempered glass
Split type
36/64
PERFORMANCE
Climate class
SN-T
Cooling system
Hybrid
Holiday function
Yes
Ice dispenser
Yes
Icemaker
Yes
Inverter technology
Yes
Noise emission class
B
Noise level
34 dB
Total net capacity
655 L
POWER
Annual energy consumption
185 kWh
Current
3 A
Energy efficiency class
B
Energy efficiency scale
A to G
Power plug type
Type G
ERGONOMICS
Apps supported
SmartThings
Hose extender compatible
Yes
Wi-Fi
Yes
FREEZER
Automatic defrost (freezer)
Yes
Fast freeze function
Yes
Freezer door balconies
5
Freezer drawers quantity
2
Freezer interior light
Yes
Freezer net capacity
239 L
Freezer number of shelves/baskets
4
Freezer position
Side-placed
Freezer temperature (min)
-20 °C
Freezer temperature rise (max)
5 °C/h
Freezing capacity
13 kg/24h
No Frost (freezer)
Yes
Star rating
4*
Storage time during power failure
7 h
FRIDGE
Automatic defrost (fridge)
Yes
Bottle rack
Yes
Egg balcony
Yes
Fridge door balconies
5
Fridge interior light
Yes
Fridge net capacity
416 L
Fridge number of shelves/baskets
4
Fridge temperature range
1 - 7 °C
Lamp type
LED
Multi-Airflow system (fridge)
Yes
No Frost (fridge)
Yes
Number of egg balconies
1
Number of vegetable drawers
2
Super Cool function
Yes
OTHER FEATURES
Country of origin
Poland
WEIGHT & DIMENSIONS
Depth
726 mm
Height
1784 mm
Hose length
5 m
Installation compartment depth
751 mm
Installation compartment height
1809 mm
Installation compartment width
937 mm
Weight
140 kg
Width
912 mm
FRESH ZONE
Fresh zone compartment
Yes
PACKAGING DATA
Package depth
786 mm
Package height
1909 mm
Package weight
145 kg
Package width
974 mm
BRAND-SPECIFIC FEATURES
Samsung technologies (food storage)
AI Energy Mode, AI Hybrid Cooling, Digital Inverter Compressor, Holiday Setting, Hybrid Cooling, PowerCool, PowerFreeze, SmartThings, SpaceMax™ Technology, Total No Frost

Loading
You've added an item to your basket.