Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hisense RS840N4WFE
American Fridge Freezer
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: RS840N4WFE
- Net Capacity - Fridge 414 Litres/Freezer 235 Litres
- Download the ConnectLife app and control the temperature of your fridge freezer from your phone
- The durable inverter compressor runs quietly and efficiently so you can enjoy years of hassle-free use
- Digital temperature sensors keep an eye on things inside the appliance and adjust the cooling and freezing levels automatically
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1795 x 910 x 717
E
Energy
Rating
This Hisense smart fridge freezer has a whopping 649 litre capacity, so there's plenty of room for the big weekly food shop. Its premium PureFlat side-by-side door design lets you see everything clearly when you're finding bits for dinner. Plus, a non-plumbed water dispenser built into the door means you can enjoy cool water whenever you fancy it. Tired of throwing away food that's gone bad? With Total No Frost technology, your food will stay fresher and tastier for longer - and you won't ever have to defrost the freezer. Now that is cool!
| Type | American Fridge Freezer |
| Brand | Hisense |
| Model | RS840N4WFE |
| EAN: | 6921727068231 |
| Download the ConnectLife app and control the temperature of your fridge freezer from your phone | |
| The durable inverter compressor runs quietly and efficiently so you can enjoy years of hassle-free use | |
| Digital temperature sensors keep an eye on things inside the appliance and adjust the cooling and freezing levels automatically | |
| The doors have recessed handles so everyone can open them easily |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product design | American door |
| Product colour | Black, Stainless steel |
| Built-in display | Yes |
| Control type | Touch |
| Recessed handle(s) | Yes |
| Total net capacity | 649 L |
| Noise level | 38 dB |
| Water dispenser | Yes |
| Total gross capacity | 649 L |
| Cooling system | Ventilated |
| Fridge net capacity | 414 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 4 |
| Number of vegetable drawers | 2 |
| Fridge gross capacity | 414 L |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Telescopic drawer | Yes |
| Fridge door balconies | 4 |
| Super Cool function | Yes |
| Fridge interior light | Yes |
| Freezer net capacity | 235 L |
| Freezing capacity | 15 kg/24h |
| Storage time during power failure | 8 h |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 2 |
| Freezer gross capacity | 235 L |
| Freezer interior light | Yes |
| Freezer door balconies | 4 |
| Freezer number of vegetable drawers | 2 |
| Fast freeze function | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Temperature alarm | Yes |
| Apps supported | ConnectLife |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 354 kWh |
| Width | 910 mm |
| Depth | 717 mm |
| Height | 1795 mm |
| Package weight | 110 kg |
| Adjustable thermostat | Yes |
Compare with similar items
PRODUCT
Type
American Fridge Freezer
Brand
Hisense
Model
RS840N4WFE
Price
£749.00
Rating
4.8
Ean
6921727068231
DESIGN
Appliance placement
Freestanding
Built-in display
Yes
Control type
Touch
Product colour
Black, Stainless steel
Product design
American door
Recessed handle(s)
Yes
PERFORMANCE
Cooling system
Ventilated
Noise level
38 dB
Total gross capacity
649 L
Total net capacity
649 L
Water dispenser
Yes
OTHER FEATURES
Adjustable thermostat
Yes
POWER
Annual energy consumption
354 kWh
Energy efficiency class
E
ERGONOMICS
Apps supported
ConnectLife
Door open alarm
Yes
Temperature alarm
Yes
FRIDGE
Automatic defrost (fridge)
Yes
Fridge door balconies
4
Fridge gross capacity
414 L
Fridge interior light
Yes
Fridge net capacity
414 L
Fridge number of shelves/baskets
4
No Frost (fridge)
Yes
Number of vegetable drawers
2
Super Cool function
Yes
Telescopic drawer
Yes
WEIGHT & DIMENSIONS
Depth
717 mm
Height
1795 mm
Width
910 mm
FREEZER
Fast freeze function
Yes
Freezer door balconies
4
Freezer gross capacity
235 L
Freezer interior light
Yes
Freezer net capacity
235 L
Freezer number of shelves/baskets
2
Freezer number of vegetable drawers
2
Freezing capacity
15 kg/24h
No Frost (freezer)
Yes
Storage time during power failure
8 h
PACKAGING DATA
Package weight
110 kg

Loading
You've added an item to your basket.