5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Samsung RS90F66BETEU
Family Hub American Fridge Freezer, Matt Metal Silver, E Rated, Plumbed
£1,399
Save £1,150
Was £2,549
Free Delivery
Spread the cost:
£116.59 for 12 months at 0.0% APR***
- Product code: RS90F66BETEU/NP
- DAMAGED ITEM - WAS Ł2,549.00
- Net Capacity - Fridge 389 Litres/Freezer 225 Litres
- Play TV and music, share photos, organise your calendar and much more
- Control your fridge hands-free with Bixby, adjust settings, get recipes & more
- Open the fridge hands free with just your voice
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1784 x 912 x 726
Energy
Rating
| Type | American Fridge Freezer, Matt Metal Silver |
| Brand | Samsung |
| Model | RS90F66BETEU |
| EAN: | 0200000004075 |
| This item is without its original packaging and has been discounted accordingly to clear. | |
| Please see photographs of the product in above carousel. Damage is identified with a blue arrow. It has been repackaged and comes with its full warranty. |
| Play TV and music, share photos, organise your calendar and much more | |
| Control your fridge hands-free with Bixby, adjust settings, get recipes & more | |
| Open the fridge hands free with just your voice | |
| Retains the cold temperature and quickly restores heat loss | |
| Chilled filtered water and cubed or crushed ice |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product design | American door |
| Product colour | Silver |
| Number of doors | 2 door(s) |
| Built-in display | Yes |
| Split type | 36/64 |
| Display type | LCD |
| Display placement | On door |
| Display diagonal | 54.6 cm (21.5) |
| Touchscreen | Yes |
| Refrigerating medium | R600a |
| Housing material | Metal |
| Shelves material | Tempered glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Recessed handle(s) | Yes |
| Door hinge type | Fixed hinge |
| Total net capacity | 614 L |
| Climate class | SN-T |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 34 dB |
| Water dispenser | Yes |
| Icemaker | Yes |
| Cooling system | Mono |
| Dispenser placement | Thru the door |
| Ice dispenser | Yes |
| Ice crushing | Yes |
| Holiday function | Yes |
| Inverter technology | Yes |
| Fridge net capacity | 389 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 4 |
| Number of vegetable drawers | 2 |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Fridge door balconies | 4 |
| Egg balcony | Yes |
| Number of egg balconies | 1 |
| Fridge temperature range | 1 - 7 °C |
| Super Cool function | Yes |
| Freezer net capacity | 225 L |
| Freezer position | Side-placed |
| Freezing capacity | 13 kg/24h |
| Storage time during power failure | 7 h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 4 |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Freezer interior light | Yes |
| Freezer drawers quantity | 2 |
| Freezer door balconies | 2 |
| Freezer temperature (min) | -20 °C |
| Freezer temperature rise (max) | 5 °C/h |
| Fast freeze function | Yes |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Apps supported | SmartThings |
| Web browser | Yes |
| Number of cameras | 1 |
| Hose extender compatible | Yes |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 352 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Power plug type | Type G |
| Current | 3 A |
| Width | 912 mm |
| Depth | 726 mm |
| Height | 1784 mm |
| Weight | 120 kg |
| Installation compartment width | 937 mm |
| Installation compartment depth | 751 mm |
| Installation compartment height | 1809 mm |
| Package width | 974 mm |
| Package depth | 786 mm |
| Package height | 1909 mm |
| Package weight | 145 kg |
| Samsung technologies (food storage) | AI Energy Mode, AI Voice, Auto Open Door, Digital Inverter Compressor, Family Hub™, Metal Cooling, Mono Cooling, Smart Conversion, SpaceMax™ Technology, Total No Frost |
| Country of origin | Poland |
| Wine rack | 1 |
Important Product Information: This appliance is designed NOT to have anything placed on top
5 years parts and labour, subject to registration within 90 days of purchase.To activate your warranty go to www.samsung.com/uk/fiveyearwarranty/.
5
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Damaged Item
This item is without its original packaging and has been discounted accordingly to clear.
Please see photographs of the product in the images carousel. Damage is identified with a blue arrow. It has been repackaged and comes with its full warranty.
Free or Next Day Delivery
from 18th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £466.33 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More

Loading
You've added an item to your basket.