Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hisense RUR156D4AWE
Built-Under Fridge with Ice Box
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: RUR156D4AWE
- Net Capacity - Fridge 104 Litres/Ice Box 17 Litres
- 121 litre capacity & ice box - hold 5 bags of shopping
- Frozen food compartment - perfect for ice cubes
- Special drawer to keep fruit and veg organised
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 818 x 595 x 545
E
Energy
Rating
Need a little extra storage space for your favourite treats? This Hisense refrigerator will do the job. It can hold up to 5 bags of shopping, giving you plenty of room for those backup pots of yoghurt and bottles of juice. It’s got a frozen food compartment too, so you’ll have space for those sneaky tubs of ice cream. Yum. Plus, if you’re stocking up on some fruit and veggies, the handy drawer will help keep it all organised. And, thanks to the reversible door that can be opened from the right or left, it’ll fit perfectly into any kitchen layout.
| Type | Built-Under Fridge with Ice Box |
| Brand | Hisense |
| Model | RUR156D4AWE |
| EAN: | 6921727070852 |
| 121 litre capacity & ice box - hold 5 bags of shopping | |
| Frozen food compartment - perfect for ice cubes | |
| Special drawer to keep fruit and veg organised | |
| Reversible door to suit your kitchen layout | |
| Dimensions (cm) - H81.8 x W59.5 x D54.5 - Learn more |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 2 |
| Number of vegetable drawers | 1 |
| Door colour | White |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Control type | Touch |
| Display type | LED |
| Display placement | Inside |
| Fridge door balconies | 3 |
| Shelves material | Tempered glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Built-in capability | Yes |
| Recessed handle(s) | Yes |
| Fridge net capacity | 104 L |
| Climate class | SN-ST |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 38 dB |
| Super Cool function | Yes |
| Cooling system | Static |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Certification | CE, UKCA |
| Door open alarm | Yes |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Temperature alarm | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 148 kWh |
| Power plug type | Type G |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Width | 595 mm |
| Depth | 545 mm |
| Height | 818 mm |
| Depth without handle | 545 mm |
| Weight | 35.5 kg |
| Package width | 628 mm |
| Package depth | 570 mm |
| Package height | 888 mm |
| Package weight | 38 kg |
| Freezer net capacity | 17 L |
| Built-in freezer | Yes |
| Gross weight | 38 kg |
| Country of origin | China |
Important Product Information: This is a built under Fridge with Ice Box; it needs to be built underneath a worktop.
Loading
You've added an item to your basket.