Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Shark RV2800YEUK PowerDetect NeverTouch
2-in-1 Self-Empty & Self-Refill Robot Vacuum & Mop
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: RV2800YEUK
- Bin Capacity (Litres) - 2.3
- Battery Life - 100 min
- Weight - 3.89 kg
- Anti-Allergen Complete Seal
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 368.6 x 487.9 x 340.7

Shark’s best cleaning Robot Vacuum & Mop with NeverStuck Technology.
This 2-in-1 Robot Vacuum and Mop deep cleans all floor types with intelligent cleaning technologies, then returns to the NeverTouch base to automatically empty dirt and debris, and refill with clean water, so it’s always ready for the next run.
Enjoy up to 30 days of self-empty convenience with the NeverTouch base.
Self-Refills: When the robot returns to the base, the base automatically refills the robot’s tank with clean water. The tank holds 1.7L of water for up to 4000 sq. ft. of mopping coverage – that’s enough clean water to refill the robot for up to 30 days.
Self-Empties: After every vacuuming run, the robot returns to the base and empties its on-board dust bin into the bagless base. The base holds dirt and debris for up to 30 days, so your robot can stay on top of daily cleaning, without the need for constant emptying.
Pad Dry: The base automatically dries the mop pad when your robot returns after a mopping session. Seamlessly switch between wet and dry cleaning – the robot automatically picks up and drops off the mopping pad at the base, hands-free.
5 deep-cleaning technologies: Dirt Detect, Edge Detect, Floor Detect, Stain Detect and Wet Edge Detect react to your home and optimise your clean.
NeverStuck Technology: Actively lifts and lowers to manoeuvre over obstacles, across thresholds, and easily avoid getting stuck, cleaning more of your home*. In Vacuuming + Mopping mode, the robot also lifts up to prevent wet carpet messes, keeping the wet mop pad off your carpets and rugs.
*Based on internal stuck protocol, vs Shark RV750UK.
| Type | 2-in-1 Self-Empty & Self-Refill Robot Vacuum & Mop |
| Brand | Shark |
| Model | RV2800YEUK PowerDetect NeverTouch |
| Also known as: | RV2800YEUK |
| EAN: | 0622356287975 |
| Anti-Allergen Complete Seal: The base traps 99.9% of dust, dander & pet allergens (Based on IEC standard 62885-2 CI. 5.14 at 0.3 to 10 microns.) | |
| Anti-Odour Technology: Guards against bad smells inside the base for a fresher smelling home. | |
| Perfect for homes with pets: Anti Hair Wrap helps to prevent hair from wrapping around the self-cleaning brush-roll. | |
| Precision home mapping: 360 LiDAR vision quickly and accurately maps every inch of your home | |
| Up to 110 minutes run-time (In low suction mode on hard floors.) | |
| Customise your clean in the SharkClean app: Easy scheduling, Room Select, setting carpet zones, and more. | |
| Compatible with Alexa and Hey Google. |
| Dust container type | Bagless |
| Product colour | Black, Silver |
| Shape | Round |
| Colour name | Black |
| Remotely operated | Yes |
| Smartphone/tablet remote support | Yes |
| Dust capacity (total) | 2.3 L |
| Automatic base station return | Yes |
| Water tank capacity | 0 L |
| Number of programs | 1 |
| Stairs detection | Yes |
| Obstacle detection | Yes |
| Allergy care | Yes |
| Number of brushes | 2 |
| Floor surfaces supported | Carpet, Hard floor |
| Country of origin | United Kingdom |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 2900 mAh |
| Runtime | 100 min |
| Battery voltage | 14.8 V |
| Charging time | 4 h |
| Rechargeable | Yes |
| Rechargeable battery | Yes |
| Battery level indicator | Yes |
| Height | 368.6 mm |
| Width | 487.9 mm |
| Depth | 340.7 mm |
| Weight | 3.89 kg |
| Package volume | 77742.78 cm³ |
| Package width | 402 mm |
| Package depth | 415 mm |
| Package height | 466 mm |
| Package weight | 13.4 kg |
| User guide | Yes |
| Base station | Yes |
| Power cord included | Yes |
| Docking station included | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Dust capacity | 2.3 L |
| Package weight | 13400 kg |
| Maximum input power | 650 W |
| Number of filters | 1 pc(s) |
| Dust container full indicator | Yes |
| Paper packaging weight | 1.81 kg |
Loading
You've added an item to your basket.