Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Samsung RZ32C7BDESA
Tall One Door WiFi Freezer - Silver
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: RZ32C7BDESA/EU
- Gross Capacity - 323 Litres
- All-around Cooling - Never lose your cool with All-Around Cooling
- AI Energy Mode - Reduce your energy use by up to 10%
- No Frost - Prevents any build-up of ice, saving you the hassle of defrosting
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1860 x 595 x 688
Energy
Rating
| Type | Tall One Door WiFi Freezer - Silver |
| Brand | Samsung |
| Model | RZ32C7BDESA |
| Also known as: | RZ32C7BDESA/EU |
| EAN: | 8806095077581 |
| All-around Cooling - Never lose your cool with All-Around Cooling. Keep food fresh, with everything from chicken to cucumbers being evenly chilled. Every item stays ideally cooled no matter where its stored in the fridge | |
| AI Energy Mode - Reduce your energy use by up to 10% | |
| No Frost - Prevents any build-up of ice, saving you the hassle of defrosting | |
| Slim Ice Maker - Free up freezer space with an ice maker that sits neatly inside your freezer door. The Slim Ice Maker conveniently drops ice into a tray - without the need to plumb in |
| Product type | Upright freezer |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | Silver |
| Reversible doors | Yes |
| Door hinge | Right |
| Control type | Buttons |
| Display type | LCD |
| Display placement | Inside |
| Shelves material | Glass |
| No Frost system | Yes |
| Noise level | 36 dB |
| Adjustable feet | Yes |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 263 kWh |
| Width | 595 mm |
| Depth | 688 mm |
| Height | 1860 mm |
| Weight | 78 kg |
| Package dimensions (WxDxH) | 634 x 722 x 1950 mm |
| Package width | 634 mm |
| Package depth | 722 mm |
| Package height | 1950 mm |
| Package weight | 83 kg |
| Country of origin | Poland |
| Minimum operating temperature | 16 °C |
Important Product Information: This appliance is designed NOT to have anything placed on top
More inside, same outside
SpaceMax™
Now you can get the best of both worlds with SpaceMax™. Thin walls mean more space for food storage on the inside, while the outside size stays the same. All without compromising on performance. You really can get the best of both worlds.
Play it cool
All-Around Cooling
Never lose your cool with All-Around Cooling. Keep food fresh, with everything from chicken to cucumbers being evenly chilled. Every item stays ideally cooled no matter where its stored in the fridge.
Smart energy savings of up to 10%
AI Energy Mode - 10%
Reduce your energy use by up to 10%[1] with AI Energy mode[2]. In Maximum mode, AI energy is always on and in Custom mode, if your estimated electricity bill exceeds your pre-set target it operates AI Energy Mode automatically, optimising the compressor speed and defrost cycle, based on your usage pattern and surroundings.
Easy to clean, durable & protective back
Clean Back
Clean the back of your refrigerator much more easily. The Clean Back is a completely smooth safety cover for vital coils and cables. It looks really neat, can be easily wiped clean and provides added durability. It stops dirt from collecting around components and protects them from knocks.
Put defrosting on ice
Total No Frost
Wouldn't finding the ice cream be that bit easier with a frost free fridge freezer? Total No Frost prevents ice build-up, saving you the time and hassle of defrosting.
Make freeze a breeze
Power Freeze
Power Freeze rapidly lowers the temperature of the freezer, once you've stocked up. No more worrying about your frozen favourites defrosting, with a flash freeze ensuring they're kept at their best.
Peace of mind
5YR Warranty / 20YR Compressor
Samsung refrigerators offer both outstanding innovation and durable long-lasting performance. They come with a 5 year parts and labour warranty[3] for extra peace of mind. Plus Samsung provides the industry's longest 20-year warranty[4] on the Digital Inverter Compressor for exceptional reliability.
Icely done
Slim Ice Maker
Free up freezer space with an ice maker that sits neatly inside your freezer door without the need to plumb in. The Slim Ice Maker conveniently drops ice into a tray, so it's always there and ready to add to that Friday evening tipple.
A bright idea
LED Lighting
A brightly lit, stylish and energy efficient fridge. Making it easier for you to find those jars hidden on the top shelf, while also saving you money on your next electricity bill. Plus, it's much more durable.
Perfectly harmonious and elegant design
Flat & Cabinet Design
Give your home a minimalist and modern look. The sleek Flat & Cabinet design looks like a cabinet and will harmonize with your whole kitchen. And its strikingly beautiful flat front doesnt stick out, so you can freely open the door and use the drawers without being obstructed by the side wall.
Loading
You've added an item to your basket.