Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Neff S153ITX02G N30
Built-In Fully Integrated Dishwasher
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: S153ITX02G
- Place Settings - 12
- Home Connect
- Extra Dry: for difficult-to-dry loads select the extra drying option
- Chef 70C - The pro programme that vanishes stubborn residues
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 815 x 598 x 550
Energy
Rating
| Type | Built-In Fully Integrated Dishwasher |
| Brand | Neff |
| Model | S153ITX02G N30 |
| Also known as: | S153ITX02G |
| EAN: | 4242004257288 |
| Home Connect - Add your dishwasher to your home network and enjoy the infinite possibilities of connected services | |
| Extra Dry: for difficult-to-dry loads select the extra drying option | |
| Chef 70C - The pro programme that vanishes stubborn residues | |
| Favourite - Easily access your favourite settings or programmes | |
| Info Light - A light projected onto the floor shows you that the dishwasher is in operation |
| Appliance placement | Fully built-in |
| Product size | Full size (60 cm) |
| Custom panel-ready | Yes |
| Door colour | Not applicable |
| Built-in display | Yes |
| Cord length | 1.75 m |
| Inlet hose length | 1.65 m |
| Outlet hose length | 1.9 m |
| Included number of shelves | 2 |
| Number of place settings | 12 place settings |
| Number of washing programs | 5 |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 50 dB |
| Dishwashing programs | 60min 65°C, Auto 45-65°C, Chef 70°C, Eco 50°C, Favorite |
| Temperature (max) | 70 °C |
| Cycle time | 270 min |
| AquaStop function | Yes |
| Integrated timer | Yes |
| Delayed start timer | Yes |
| Delay start (max) | 9 h |
| AquaSensor function | Yes |
| Glass protection | Yes |
| Dosage assistant | Yes |
| Automatic detergent detection | Yes |
| Self-cleaning filter | Yes |
| Floor indicator light | Yes |
| Buzzer | Yes |
| Smartphone/tablet remote support | Yes |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Energy efficiency class | E |
| Water consumption per cycle | 10.5 L |
| Energy consumption per 100 cycles | 92 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Width | 598 mm |
| Depth | 550 mm |
| Height | 815 mm |
| Weight | 30.1 kg |
| Depth with door open | 1150 mm |
| Installation compartment width | 600 mm |
| Installation compartment depth | 550 mm |
| Installation compartment height (min) | 815 mm |
| Installation compartment height (max) | 875 mm |
| Package weight | 32.2 kg |
Customers also bought
Fully Integrated Dishwashers
A fully integrated dishwasher is built into your cabinetry, completely concealing the appliance. The controls can be found on the inside edge of the door. This is the most effective way to achieve a seamless kitchen aesthetic. All fully integrated dishwashers will need a full-height furniture door and plinth for installation - if you're buying a replacement, it's likely you already have these in place.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Loading
You've added an item to your basket.