Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Neff S175HTX06G N50
Fully Integrated Dishwasher
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: S175HTX06G
- Place Settings - 13
- Vario Hinge - Install your dishwasher almost anywhere
- Flex I Baskets
- Info Light
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 815 x 598 x 550
Energy
Rating
| Type | Fully Integrated Dishwasher |
| Brand | Neff |
| Model | S175HTX06G N50 |
| Also known as: | S175HTX06G |
| EAN: | 4242004282129 |
| Vario Hinge - Install your dishwasher almost anywhere | |
| Flex I Baskets - Foldable elements in the top and bottom baskets for practical loading | |
| Info Light - A light projected onto the floor shows you that the dishwasher is in operation | |
| Chef 70C - The pro programme that vanishes stubborn residues | |
| Home Connect - Add your dishwasher to your home network and enjoy the infinite possibilities of connected services |
| Appliance placement | Fully built-in |
| Product size | Full size (60 cm) |
| Custom panel-ready | Yes |
| Door colour | Not applicable |
| Built-in display | Yes |
| Control panel colour | Stainless steel |
| Control type | Buttons |
| Cord length | 1.75 m |
| Inlet hose length | 1.65 m |
| Outlet hose length | 1.9 m |
| Baskets adjustable placement | Upper |
| Number of place settings | 13 place settings |
| Number of washing programs | 6 |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 46 dB |
| Dishwashing programs | Auto 45-65°C, Chef 70°C, Eco 50°C, Favorite, Glass 40°C, Pre-rinse |
| Temperature (max) | 70 °C |
| Cycle time | 225 min |
| AquaStop function | Yes |
| Drying system | Heat exchanger |
| Delayed start timer | Yes |
| Delay start (min) | 3 h |
| Delay start (max) | 24 h |
| AquaSensor function | Yes |
| Extra dry | Yes |
| Glass protection | Yes |
| Motor type | Brushless |
| Dosage assistant | Yes |
| Self-cleaning filter | Yes |
| Child lock | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Feet adjustment | 60 mm |
| Floor indicator light | Yes |
| Buzzer | Yes |
| Apps supported | Home Connect |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Energy efficiency class | D |
| Water consumption per cycle | 9 L |
| Energy consumption per 100 cycles | 84 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Connected load | 2400 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50-60 Hz |
| Current | 10 A |
| Width | 598 mm |
| Depth | 550 mm |
| Height | 815 mm |
| Weight | 31.5 kg |
| Depth with door open | 1150 mm |
| Installation compartment width | 600 mm |
| Installation compartment depth | 550 mm |
| Installation compartment height | 875 mm |
| Installation compartment height (min) | 815 mm |
| Installation compartment height (max) | 875 mm |
| Custom panel weight (min) | 4.5 kg |
| Custom panel weight (max) | 11 kg |
| NEFF technologies (dish washing) | Chef 70°, Extra Dry, Extra Speed, Flex 1, Home Connect, InfoLight, PowerZone |
| Package weight | 35 kg |
Compare with similar items
Customers also bought
Fully Integrated Dishwashers
A fully integrated dishwasher is built into your cabinetry, completely concealing the appliance. The controls can be found on the inside edge of the door. This is the most effective way to achieve a seamless kitchen aesthetic. All fully integrated dishwashers will need a full-height furniture door and plinth for installation - if you're buying a replacement, it's likely you already have these in place.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.

Loading
You've added an item to your basket.