2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Shark S8201UK
Steam & Scrub Automatic Steam Mop with Steam Blaster, White
Retail Price
£139
Save £20.99
Was £159.99
£145 with delivery
- Product code: S8201UK
- Floor Types - Hard floor, Laminate, Tiles, Wood
- Tank Capacity (Litres) - 0.35
- Weight - 3.48 kg
- Rotating power pads steam & scrub all sealed hard floors
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1206.8 x 378 x 217.2

| Type | Steam & Scrub Automatic Steam Mop with Steam Blaster |
| Brand | Shark |
| Model | S8201UK |
| EAN: | 0622356287692;622356287692 |
| Rotating power pads steam & scrub all sealed hard floors | |
| Chemical-free cleaning: Removes dust, residue, grease, grim & bacteria using water alone | |
| 3 automatic modes: Light, Normal, Deep | |
| Includes 4 machine-washable Dirt Grip pads | |
| 8-metre power cord | |
| LED headlights | |
| Colour: White & Grey |
| Type | Steam mop |
| Capacity | 0.35 L |
| Product colour | White |
| Control type | Buttons |
| Cord length | 5.18 m |
| Water tank capacity | 0.35 L |
| Power | 1020 W |
| Adjustable steam | Yes |
| Cleaning surfaces | Hard floor, Laminate, Tiles, Wood |
| Warm-up time | 20 s |
| Continuous steam performance | 20 g/min |
| Operating time | 11.5 min |
| Noise level | 70 dB |
| Runtime | 11.5 min |
| Auto power off | Yes |
| Country of origin | United Kingdom |
| Water level indicator | Yes |
| Removable water tank | Yes |
| Cord storage | Yes |
| Auto shut-off | Yes |
| Variable power | Yes |
| Dimensions (WxDxH) | 217 x 378 x 1206 mm |
| Variable steam | Yes |
| Weight | 3.48 kg |
| Width | 378 mm |
| Depth | 217.2 mm |
| Height | 1206.8 mm |
| Package width | 180 mm |
| Package depth | 210 mm |
| Package height | 792 mm |
| Package weight | 4.69 kg |
| Accessories included | 4x Dirt Grip Pads |
| User guide | Yes |
| Package weight | 0.715 kg |
| Package volume | 27269.296 cm³ |
| Paper packaging weight | 715 g |
| Washable microfiber pads | Yes |
2 years parts and labour, subject to registration within 28 days of purchase To activate your warranty go to www.sharkclean.co.uk/register-guarantee.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
We will send this item to you via DPD or APC for only £6. Delivery will usually be within 24-48 hours.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £46.33 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save an extra £7 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew



Loading
You've added an item to your basket.