5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Neff S875HKX21G
N50 Fully Integrated Slimline Dishwasher, 10 Place Settings, E Rated
£469
Save £80
Was £549
Free Delivery
- Product code: S875HKX21G/NP
- DAMAGED ITEM - WAS £549.00
- Place Settings - 10
- Vario Hinge - Install your dishwasher almost anywhere
- Flex II Baskets for slimline dishwashers: for convenient loading
- Info Light
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 815 x 448 x 550
Energy
Rating
| Type | Fully Integrated Slimline Dishwasher |
| Brand | Neff |
| Model | S875HKX21G |
| EAN: | 0200000028593 |
| This item is without its original packaging and has been discounted accordingly to clear. | |
| Please see photographs of the product in above carousel. Damage is identified with a blue arrow. It has been repackaged and comes with its full warranty. |
| Vario Hinge - Install your dishwasher almost anywhere | |
| Flex II Baskets for slimline dishwashers: for convenient loading | |
| Info Light - A light projected onto the floor shows you that the dishwasher is in operation | |
| Chef 70C - The pro programme that vanishes stubborn residues | |
| Home Connect - Add your dishwasher to your home network and enjoy the infinite possibilities of connected services |
| Appliance placement | Fully built-in |
| Product size | Slimline (45 cm) |
| Custom panel-ready | Yes |
| Door colour | Not applicable |
| Built-in display | Yes |
| Control panel colour | Stainless steel |
| Control type | Buttons |
| Cord length | 1.75 m |
| Inlet hose length | 1.65 m |
| Outlet hose length | 2.05 m |
| Upper basket adjustable height | Yes |
| Cutlery compartment type | Basket |
| Number of place settings | 10 place settings |
| Number of washing programs | 6 |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 44 dB |
| Dishwashing programs | Auto 45-65°C, Chef 70°C, Eco 50°C, Glass 40°C, Pre-rinse |
| Temperature (max) | 70 °C |
| Cycle time | 220 min |
| AquaStop function | Yes |
| Drying system | Heat exchanger |
| Delayed start timer | Yes |
| Delay start (min) | 3 h |
| Delay start (max) | 24 h |
| AquaSensor function | Yes |
| Extra dry | Yes |
| Glass protection | Yes |
| Dosage assistant | Yes |
| Self-cleaning filter | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Feet adjustment | 60 mm |
| Floor indicator light | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Apps supported | Home Connect |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Energy efficiency class | E |
| Water consumption per cycle | 8.9 L |
| Energy consumption per 100 cycles | 76 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Connected load | 2400 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50-60 Hz |
| Current | 10 A |
| Width | 448 mm |
| Depth | 550 mm |
| Height | 815 mm |
| Weight | 29.6 kg |
| Depth with door open | 1150 mm |
| Installation compartment width | 450 mm |
| Installation compartment depth | 550 mm |
| Installation compartment height (min) | 815 mm |
| Installation compartment height (max) | 875 mm |
| Custom panel weight (min) | 2.5 kg |
| Custom panel weight (max) | 7.5 kg |
| NEFF technologies (dish washing) | Chef 70°, Extra Dry, Extra Speed, Home Connect, InfoLight, PowerZone |
| Package weight | 31.4 kg |
5 years parts and labour, subject to registration within 3 months of purchase. To activate your warranty go to www.neff-home.com/uk/service/warranty.
5
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Fully Integrated Dishwashers
A fully integrated dishwasher is built into your cabinetry, completely concealing the appliance. The controls can be found on the inside edge of the door. This is the most effective way to achieve a seamless kitchen aesthetic. All fully integrated dishwashers will need a full-height furniture door and plinth for installation - if you're buying a replacement, it's likely you already have these in place.
Damaged Item
This item is without its original packaging and has been discounted accordingly to clear.
Please see photographs of the product in the images carousel. Damage is identified with a blue arrow. It has been repackaged and comes with its full warranty.
Free or Next Day Delivery
from 19th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £156.33 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More

Loading
You've added an item to your basket.