5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
SAMSPACK20642
Samsung QE100QN80FUXXU 100" QLED Smart Television + HW-B650F/XU Sound Bar
£2,708
Save £120
Separate Price: £2,828
Service that goes further
QE100QN80FUXXU
100" QLED Smart Television
- F
- Screen (Inches/Type) - 100 4K Ultra HD Neo QLED
- Operating System - Tizen
- 4K AI Upscaling & NQ4 AI Gen2 Processor
- Quantum Matrix Technology Core with Mini LEDs
- Product Dimensions with Stand (HxWxD) (mm) - 1332.4 x 2229.8 x 415.4
- Warranty - 5 year parts and labour
HW-B650F/XU
Sound Bar
- Audio Power Output (watts) - 370
- Number of Speakers - 4
- Elevate your entertainment set-up with 4 built-in speakers
- Experience rich surround sound with ease
- Sound Bar Dimensions (HxWxD) (mm) - 59.4 x 858.8 x 75
- Warranty - 1 year parts and labour
Samsung QE100QN80FUXXU
100" QLED Smart Television, 4K Ultra HD, Silver, F Rated
| Type | 100" QLED Smart Television |
| Brand | Samsung |
| Model | QE100QN80FUXXU |
| Components | QE100QN80FUXXU, HW-B650F/XU |
| Also known as: | SAMSPACK20642 |
| EAN: | 8806095995144 |
| 4K AI Upscaling & NQ4 AI Gen2 Processor: Powerful 4K AI processor optimises picture and sound for superior 4K viewing | |
| Quantum Matrix Technology Core with Mini LEDs: Watch what you love in incredible colour, contrast and clarity | |
| Dolby Atmos with Object Tracking Sound Lite: Immersive surround sound that flows with every action | |
| AI Sound Pro: Expertly engineered sound, tailored for where and what you're watching | |
| Motion Xcelerator 144Hz: Game on glitch-free with ultra-smooth gameplay and perfect visuals |
| Display diagonal | 2.54 m (100) |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | Neo QLED |
| Screen shape | Flat |
| Motion interpolation technology | Motion Xcelerator |
| Native refresh rate | 100 Hz |
| Display refresh rates supported | 144 Hz |
| Tuner type | Analog & digital |
| Smart TV | Yes |
| Internet TV | Yes |
| Operating system installed | Tizen |
| Operating system version | Tizen |
| Screen mirroring | Yes |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| Far-field voice interaction | Yes |
| Video apps | Samsung TV Plus |
| RMS rated power | 30 W |
| Audio output channels | 4.0 channels |
| Audio decoders | Dolby Atmos |
| Sound modes | Adaptive Sound Pro, Surround |
| Audio pre-selection descriptor | Yes |
| Adaptive sound | Yes |
| Q-Symphony | Yes |
| Active voice amplifier (AVA) | Yes |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Yes |
| Audio system | Dolby Atmos |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Product colour | Silver |
| VESA mounting | Yes |
| Colour name | Carbon Silver |
| Panel mounting interface | 600 x 400 mm |
| Introduction year | 2025 |
| Bezel type | 3 Bezel-less |
| Stand type | Center stand |
| Stand colour | Black |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | HDR 10+, High Dynamic Range 10+ Adaptive (HDR10 Plus Adaptive), High Dynamic Range 10+ Gaming (HDR10 Plus Gaming), Neo Quantum HDR |
| Game mode | Yes |
| Subtitles function | Yes |
| AMD FreeSync | Yes |
| Game features | Auto Low Latency Mode (ALLM), Game Bar, Game Motion Plus, Gaming Hub, HGiG, Mini Map Zoom, Super Ultra Wide Game View, Surround Sound, Variable Refresh Rate (VRR) |
| 4K Ultra HD upscaling | Yes |
| Auto standby | Yes |
| SmartThings app support | Yes |
| HDMI ports quantity | 4 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Common interface (CI) | Yes |
| Common interface Plus (CI+) | Yes |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Digital audio optical out | 1 |
| RF ports quantity | 1 |
| Consumer Electronics Control (CEC) | Anynet+ |
| Voice control | Yes |
| Electronic Programme Guide (EPG) | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Works with the Google Assistant | Yes |
| Works with Samsung Bixby | Yes |
| Power consumption (typical) | 175 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 175 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 447 kWh |
| Power consumption (max) | 430 W |
| Energy saving mode | Yes |
| Samsung technologies (AV/TV) | 4K AI Upscaling, AI Auto Game Mode, AI Customisation Mode, AI Energy Mode, AI Mode, AI Sound Pro, Adaptive Sound Pro, Auto Game Mode (ALLM), Auto HDR Remastering, Colour Booster Pro, Dolby Atmos®, FreeSync Premium Pro, Game Bar, Gaming Hub, Generative Wallpaper, Motion Xcelerator 144Hz, Multiple Voice Assistants, NQ4 AI Gen2 Processor, Neo Quantum HDR, Object Tracking Sound Lite, PANTONE Validated, Quantum Matrix Technology Core, Real Depth Enhancer, Samsung Health, Samsung Knox Security, Samsung Multi View, Samsung Q-Symphony, Samsung TV Plus, Smart TV powered by Tizen, SmartThings, SmartThings Calibration, SolarCell Remote, Supersize Picture Enhancer, Universal Gesture |
| Width (with stand) | 2229.8 mm |
| Depth (with stand) | 415.4 mm |
| Height (with stand) | 1332.4 mm |
| Weight (with stand) | 60.3 kg |
| Width (without stand) | 2229.8 mm |
| Depth (without stand) | 57.4 mm |
| Height (without stand) | 1273.4 mm |
| Weight (without stand) | 58.9 kg |
| Manual | Yes |
| Package weight | 80.7 kg |
| Package width | 2399 mm |
| Package depth | 230 mm |
| Package height | 1444 mm |
| Package weight | 80.7 kg |
| Cables included | AC |
| Remote control included | Yes |
| Remote control type | TM2360E (UK Add TM1240A) |
| Smart Remote included | Yes |
| Annual energy consumption | 243 kWh |
| HDMI | Yes |
| Country of origin | Slovakia |
| Mains power | Yes |
| Brand-specific features | NQ4 AI Gen2 Processor, 4K AI Upscaling, Quantum Matrix Technology Core, Neo Quantum HDR, Dolby Atmos® (virtual), Motion Xcelerator 144Hz, PANTONE Validated, AI Sound Pro, Smart TV powered by Tizen OS*, Gaming Hub, Samsung TV Plus, Samsung Q-Symphony, Object Tracking Sound Lite, Samsung Knox Security, SmartThings, Colour Booster Pro, Real Depth Enchancer, Auto HDR Remastering, Supersize Picture Enhancer, AI Auto Game Mode, Game Bar, AI Mode, AI Customisation Mode, SolarCell Remote, FreeSync Premium Pro, Universal Gesture, Generative Wallpaper, SmartThings Collaboration, Auto Game Mode (ALLM), AI Energy Mode, Multi View, Multiple Voice Assistants, Samsung Health* |
| Aerial input | DVB-T2CS2 |
| Stand | AERO LINEAR |
| Sound technology | Dolby Atmos, Q-Symphony, OTS Lite, 360 Audio, Surround, Active Voice Amplifier Pro |
| Processor | NQ4 AI Gen2 Processor |
Samsung HW-B650F/XU
Sound Bar, Black
| Type | Sound Bar |
| Brand | Samsung |
| Model | HW-B650F/XU |
| Components | QE100QN80FUXXU, HW-B650F/XU |
| Also known as: | SAMSPACK20642 |
| EAN: | 8806097092049 |
| Elevate your entertainment set-up with 4 built-in speakers | |
| Experience rich surround sound with ease | |
| Enhance your cinematic experience with AI-powered technology that syncs your TV and soundbar in perfect harmony | |
| Experience crystal clear dialogue with 370W of sound | |
| Enjoy audio tailored to whatever you are watching with the help of optimised sound |
| Audio output channels | 3.1 channels |
| RMS rated power | 370 W |
| Audio decoders | DTS Virtual:X, Dolby Digital 5.1 |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Game mode | Yes |
| Number of speakers | 4 |
| Subwoofer included | Yes |
| Product colour | Black |
| Wall mountable | Yes |
| Audio formats supported | AAC, AIFF, FLAC, MP3, OGG, WAV |
| Q-Symphony | Yes |
| Connectivity technology | Wireless |
| Bluetooth | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Digital audio optical in | 1 |
| Soundbar power consumption | 24 W |
| Subwoofer power consumption | 48 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Width | 858.8 mm |
| Depth | 75 mm |
| Height | 59.4 mm |
| Soundbar weight | 2.2 kg |
| Subwoofer width | 184 mm |
| Subwoofer depth | 295 mm |
| Subwoofer height | 343 mm |
| Subwoofer weight | 5 kg |
| Package width | 925 mm |
| Package depth | 235 mm |
| Package height | 445 mm |
| Package weight | 9 kg |
| Wall mounting kit | Yes |
| Remote control included | Yes |
| Samsung technologies (AV/TV) | Adaptive Sound, Bass Boost, Night mode, Wireless surround sound ready |
5 year parts and labour, subject to registration within 90 days of purchase.To activate your warranty go to promotions.my-samsung.com/uk/offers/FQ2DRAPZV32W2.
5
Year
Warranty
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
You've added an item to your basket.