5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
SAMSPACK20718
Samsung UE98DU9000UXXU 98" LED Smart Television + HW-B650F/XU Sound Bar
£1,508
Save £120
Separate Price: £1,628
Service that goes further
UE98DU9000UXXU
98" LED Smart Television
- F
- Screen (Inches/Type) - 98" 4K Ultra HD LED
- Operating System - Tizen
- Supersize Picture Enhancer: Optimise your content for the large screen
- Motion Xcelerator 120Hz
- Product Dimensions with Stand (HxWxD) (mm) - 1298.2 x 2181.1 x 402.3
- Warranty - 5 year parts and labour
HW-B650F/XU
Sound Bar
- Audio Power Output (watts) - 370
- Number of Speakers - 4
- Elevate your entertainment set-up with 4 built-in speakers
- Experience rich surround sound with ease
- Sound Bar Dimensions (HxWxD) (mm) - 59.4 x 858.8 x 75
- Warranty - 1 year parts and labour
Samsung UE98DU9000UXXU
98" LED Smart Television, 4K Ultra HD, Black, F Rated
| Type | 98" LED Smart Television |
| Brand | Samsung |
| Model | UE98DU9000UXXU |
| Components | UE98DU9000UXXU, HW-B650F/XU |
| Also known as: | SAMSPACK20718 |
| EAN: | 8806095543970 |
| Supersize Picture Enhancer: Optimise your content for the large screen | |
| Motion Xcelerator 120Hz: Experience ultra-smooth TV gaming with up to 4K 120Hz motion | |
| Tizen OS: Tailored recommendations from Netflix, BBC iPlayer, Disney+ and more | |
| Object Tracking Sound Lite: Experience sound that moves with the action on-screen |
| Display diagonal | 2.49 m (98") |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | LED |
| Screen shape | Flat |
| Tuner type | Analog & digital |
| Auto channel search | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Operating system installed | Tizen |
| Operating system version | Tizen |
| Screen mirroring | Yes |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| Video apps | All 4, Amazon Prime Video, Apple TV, BBC iPlayer, BritBox, DAZN, Disney+, Google TV, ITV Hub, ITV X, My5, NOW TV, Netflix, Paramount+, Rakuten TV, YouTube |
| Music apps | Amazon Music, Apple Music, BBC Sounds, Spotify, YouTube Music |
| Sports apps | BT Sport |
| Lifestyle apps | TikTok |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 20 W |
| Audio output channels | 2.0 channels |
| Sound modes | Game, Movie |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Yes |
| Audio system | OTS Lite, Q-Symphony |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Product colour | Black |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 600 x 400 mm |
| Stand type | Legs stand |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | HDR 10+ |
| Game mode | Yes |
| Subtitles function | Yes |
| Parental control | Yes |
| USB recording | Yes |
| USB playback | Yes |
| HDMI ports quantity | 3 |
| Common interface (CI) | Yes |
| Common interface Plus (CI+) | Yes |
| HDMI version | 2.0 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Digital audio optical out | 1 |
| RF ports quantity | 1 |
| Voice control | Yes |
| Electronic Programme Guide (EPG) | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Sleep timer | Yes |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Works with the Google Assistant | Yes |
| Works with Samsung Bixby | Yes |
| Power consumption (typical) | 178 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 178 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 498 kWh |
| Power consumption (max) | 490 W |
| Energy saving mode | Yes |
| Width (with stand) | 2181.1 mm |
| Depth (with stand) | 402.3 mm |
| Height (with stand) | 1298.2 mm |
| Weight (with stand) | 53.4 kg |
| Width (without stand) | 2181.1 mm |
| Depth (without stand) | 63.5 mm |
| Height (without stand) | 1244.1 mm |
| Weight (without stand) | 53.4 kg |
| Stand width | 1506 mm |
| Screws included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Manual | Yes |
| Package width | 2369 mm |
| Package depth | 275 mm |
| Package height | 1404 mm |
| Package weight | 76 kg |
| Package type | Box |
| Remote control included | Yes |
| Remote control type | TM2360E (UK Add TM1240A) |
| Smart Remote included | Yes |
| Annual energy consumption | 247 kWh |
| HDMI | Yes |
| Country of origin | Slovakia |
| Dimensions (W x D x H) with stand | 2181.1 x 402.3 x 1298.2 mm |
| Mains power | Yes |
| Picture mode | Film, Filmmaker |
| Dimensions (with stand) (WxHxD) | 2181.1 x 1298.2 x 402.3 mm |
| News apps | BBC |
| Aerial input | DVB-T2CS2 |
| Stand | FLAT FEET |
| Smart TV applications | SmartThings |
| Analogue tuner | Yes |
| DVB-T2 tuner | Yes |
| Sound technology | OTS Lite, Q-Symphony |
| Processor | Crystal Processor 4K |
Samsung HW-B650F/XU
Sound Bar, Black
| Type | Sound Bar |
| Brand | Samsung |
| Model | HW-B650F/XU |
| Components | UE98DU9000UXXU, HW-B650F/XU |
| Also known as: | SAMSPACK20718 |
| EAN: | 8806097092049 |
| Elevate your entertainment set-up with 4 built-in speakers | |
| Experience rich surround sound with ease | |
| Enhance your cinematic experience with AI-powered technology that syncs your TV and soundbar in perfect harmony | |
| Experience crystal clear dialogue with 370W of sound | |
| Enjoy audio tailored to whatever you are watching with the help of optimised sound |
| Audio output channels | 3.1 channels |
| RMS rated power | 370 W |
| Audio decoders | DTS Virtual:X, Dolby Digital 5.1 |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Game mode | Yes |
| Number of speakers | 4 |
| Subwoofer included | Yes |
| Product colour | Black |
| Wall mountable | Yes |
| Audio formats supported | AAC, AIFF, FLAC, MP3, OGG, WAV |
| Q-Symphony | Yes |
| Connectivity technology | Wireless |
| Bluetooth | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Digital audio optical in | 1 |
| Soundbar power consumption | 24 W |
| Subwoofer power consumption | 48 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Width | 858.8 mm |
| Depth | 75 mm |
| Height | 59.4 mm |
| Soundbar weight | 2.2 kg |
| Subwoofer width | 184 mm |
| Subwoofer depth | 295 mm |
| Subwoofer height | 343 mm |
| Subwoofer weight | 5 kg |
| Package width | 925 mm |
| Package depth | 235 mm |
| Package height | 445 mm |
| Package weight | 9 kg |
| Wall mounting kit | Yes |
| Remote control included | Yes |
| Samsung technologies (AV/TV) | Adaptive Sound, Bass Boost, Night mode, Wireless surround sound ready |
5 year parts and labour, subject to registration within 90 days of purchase.To activate your warranty go to promotions.my-samsung.com/uk/offers/FQ2DRAPZV32W2.
5
Year
Warranty
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
You've added an item to your basket.