5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
SAMSPACK21487
Samsung QE65QN73FATXXU 65" Neo QLED Smart Television + HW-B400F/XU Sound Bar
£849
Spread the cost:
£70.75 for 12 months at 0.0% APR***
Save £99
Separate Price: £948
Service that goes further
QE65QN73FATXXU
65" Neo QLED Smart Television
- E
- Screen (Inches/Type) - 65 4K Ultra HD Neo QLED
- Operating System - Tizen
- 4K AI Upscaling & NQ4 AI Gen2 Processor
- Quantum Matrix Technology Slim with Mini LEDs
- Product Dimensions with Stand (HxWxD) (mm) - 890.4 x 1451.7 x 279.4
- Warranty - 5 year parts and labour
HW-B400F/XU
Sound Bar
- Audio Power Output (watts) - 40
- Number of Speakers - 4
- Elevate your standard TV sound with 4 front-firing speakers
- Great sound and surprisingly good bass within a compact design
- Sound Bar Dimensions (HxWxD) (mm) - 66.5 x 641 x 107
- Warranty - 1 year parts and labour
Samsung QE65QN73FATXXU
65" Neo QLED Smart Television, 4K Ultra HD, Black, E Rated
| Type | 65" Neo QLED Smart Television |
| Brand | Samsung |
| Model | QE65QN73FATXXU |
| Components | QE65QN73FATXXU, HW-B400F/XU |
| Also known as: | SAMSPACK21487 |
| EAN: | 8806095973814 |
| 4K AI Upscaling & NQ4 AI Gen2 Processor: Powerful 4K AI processor optimises picture and sound for superior 4K viewing | |
| Quantum Matrix Technology Slim with Mini LEDs: See more detail in your on-screen action with boosted colour and clarity | |
| AI Sound Pro: Expertly engineered sound, tailored for where and what you're watching | |
| AirSlim with Centre Stand: Expertly engineered and beautifully balanced to look great from every angle | |
| AI Motion Enhancer Pro and Motion Xcelerator 144Hz: AI delivers ultra-smooth motion and virtually no lag or blur for sports and gaming |
| Display diagonal | 165.1 cm (65) |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | Neo QLED |
| Screen shape | Flat |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Motion interpolation technology | Motion Xcelerator |
| LED backlight | Yes |
| Native refresh rate | 100 Hz |
| Display refresh rates supported | 100 Hz, 144 Hz |
| Dynamic contrast ratio marketing name | Quantum Matrix Technology |
| Display diagonal (metric) | 1630 mm |
| Tuner type | Analog & digital |
| Digital signal format system | DVB-T2, DVB-C, DVB-S2 |
| Number of tuners | 2 tuner(s) |
| Auto channel search | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Internet TV | Yes |
| Operating system installed | Tizen |
| Screen mirroring | Yes |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| Sound mirroring | Yes |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) | Yes |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) version | 2.0.3 (IT,GB,DE,CZ,SK,ES,PL,AT,FR,FI,EE,GR,SI,HR,BE,NL,LU,LT,HU,CH,PT,DK,ME) |
| Smart modes | Filmmaker |
| Far-field voice interaction | Yes |
| Video apps | Samsung TV Plus |
| RMS rated power | 20 W |
| Audio output channels | 2.0 channels |
| Sound modes | Adaptive Sound Pro |
| Audio pre-selection descriptor | Yes |
| Adaptive sound | Yes |
| Active voice amplifier (AVA) | Yes |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Yes |
| Object Tracking Sound+ (OTS+) | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Web browser | Yes |
| Product colour | Black |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 400 x 300 mm |
| Introduction year | 2025 |
| Security update term | 31 DECEMBER 2030 |
| Bezel type | 3 Bezel-less |
| Slim fit wall mount support | Yes |
| Stand colour | Grey |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Neo Quantum HDR, High Dynamic Range 10+ Adaptive (HDR10 Plus Adaptive), High Dynamic Range 10+ Gaming (HDR10 Plus Gaming) |
| Game mode | Yes |
| Eco sensor | Yes |
| AI Upscale | Yes |
| TV key support | Yes |
| Backlight dimming technology | Ultimate UHD Dimming |
| Picture processing technology | Samsung Real Depth Enhancer |
| Picture processor | NQ4 AI Gen2 |
| AMD FreeSync | Yes |
| AMD FreeSync type | FreeSync Premium Pro |
| Game features | Gaming Hub, HGiG, Game Motion Plus, Super Ultra Wide Game View, Mini Map Zoom, Dynamic Black EQ, Surround Sound, Variable Refresh Rate (VRR) |
| Tap view | Yes |
| Video upscaling | Yes |
| Multi View | Yes |
| ConnectShare (HDD) | Yes |
| ConnectShare (USB) | Yes |
| Multi View | 2 |
| HDMI ports quantity | 4 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Common interface (CI) | Yes |
| Common interface Plus (CI+) | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Digital audio optical out | 1 |
| RF ports quantity | 2 |
| Common interface Plus (CI+) version | 1.4 |
| Consumer Electronics Control (CEC) | Anynet+ |
| Voice guide | Yes |
| Electronic Programme Guide (EPG) | Yes |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Number of OSD languages | 27 |
| Auto power off | Yes |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Works with the Google Assistant | Yes |
| Works with Samsung Bixby | Yes |
| Universal Browse & Play | Yes |
| Power consumption (typical) | 84 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 84 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 189 kWh |
| Power consumption (max) | 220 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Energy saving mode | Yes |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Samsung technologies (AV/TV) | AirSlim, Real Depth Enhancer, Samsung TV Plus, Adaptive Sound Pro, Object Tracking Sound Lite, Auto Game Mode (ALLM), Gaming Hub, Ultimate UHD Dimming, Samsung Health, Smart Calibration, Built-in SmartThings Hub, Wide Viewing Angle, Q-Symphony, FreeSync Premium Pro, 4K AI Upscaling, Slim Wall Mount Kit Included, Auto HDR Remastering, Colour Booster Pro, AI Auto Game Mode, Generative Wallpaper, Art Store, Active Voice Amplifier Pro, EyeComfort Mode |
| Width (with stand) | 1451.7 mm |
| Depth (with stand) | 279.4 mm |
| Height (with stand) | 890.4 mm |
| Weight (with stand) | 21.8 kg |
| Width (without stand) | 1451.7 mm |
| Depth (without stand) | 25.7 mm |
| Height (without stand) | 832.2 mm |
| Weight (without stand) | 20.8 kg |
| Stand width | 314 mm |
| Stand depth | 279 mm |
| Manual | Yes |
| Package width | 1597 mm |
| Package depth | 148 mm |
| Package height | 933 mm |
| Package weight | 28 kg |
| Package type | Box |
| Cables included | AC |
| Remote control included | Yes |
| Remote control type | TM2560E (UK Add TM1240A) |
| Annual energy consumption | 117 kWh |
| HDMI | Yes |
| Picture mode | Filmmaker |
| Stand | AERO CENTER |
| TV design | AirSlim |
| Processor | NQ4 AI Gen2 Processor |
| Supported display resolution (HDMI) | 4K 144Hz (for HDMI 1/2/3/4) |
Samsung HW-B400F/XU
Sound Bar, Black
| Type | Sound Bar |
| Brand | Samsung |
| Model | HW-B400F/XU |
| Components | QE65QN73FATXXU, HW-B400F/XU |
| Also known as: | SAMSPACK21487 |
| EAN: | 8806097092131 |
| Elevate your standard TV sound with 4 front-firing speakers | |
| Great sound and surprisingly good bass within a compact design | |
| Never miss a word of your favourite show | |
| Get that home cinema experience without waking the kids or disturbing your neighbours | |
| Elevate your home cinema set-up with 3D cinematic sound |
| Audio output channels | 2.0 channels |
| RMS rated power | 40 W |
| Audio decoders | DTS 2.0 |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Soundbar speaker RMS power | 40 W |
| Number of speakers | 4 |
| Product colour | Black |
| Wall mountable | Yes |
| Colour name | Titan Black |
| Audio formats supported | AAC, FLAC, MP3, WAV |
| Night mode | Yes |
| Volume control | Yes |
| Virtual surround | Yes |
| Country of origin | Vietnam |
| Subwoofer | No subwoofer |
| Audio system | Dolby 2ch |
| Brand-specific features | Voice enhancement mode, Auto AV Sync |
| Speakers | 4 |
| Wireless connection | Yes |
| Wireless technology | Bluetooth, NFC |
| Compatibility | MP3,AAC,FLAC,WAV |
| Main unit power consumption | 20 W |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Bluetooth | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| HDMI in | 0 |
| Number of HDMI outputs | 1 |
| USB port | Yes |
| Power source | AC |
| Power consumption (typical) | 20 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Width | 641 mm |
| Depth | 107 mm |
| Height | 66.5 mm |
| Weight | 2.1 kg |
| Soundbar weight | 2.1 kg |
| Package width | 928 mm |
| Package depth | 155 mm |
| Package height | 120 mm |
| Package weight | 2.9 kg |
| Remote control included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Samsung technologies (AV/TV) | 3D Surround Sound, NFC, Night mode, One Remote Control, Voice Enhancement Mode, Wall Mount Kit Included |
| Number of satellite speakers | 4 |
| Colour | Yes |
5 year parts and labour, subject to registration within 90 days of purchase.To activate your warranty go to promotions.my-samsung.com/uk/offers/FQ2DRAPZV32W2.
5
Year
Warranty
Free or Next Day Delivery
from 31st May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
You've added an item to your basket.