Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
SAMSPACK21498
Samsung QE83S95FAEXXU 83" OLED Smart Television + HW-S700D/XU Sound Bar
£4,998.50
Save £199.50
Separate Price: £5,198
Service that goes further
QE83S95FAEXXU
83" OLED Smart Television
- G
- Screen (Inches/Type) - 83 4K Ultra HD OLED
- Operating System - Tizen
- 4K AI Upscaling Pro & NQ4 AI Gen3 Processor
- Glare Free OLED HDR Pro
- Product Dimensions with Stand (HxWxD) (mm) - 1123.4 x 1844.2 x 303.7
- Warranty - 5 year parts and labour
HW-S700D/XU S Series
Sound Bar
- Audio Power Output (watts) - 250
- Number of Speakers - 7
- Impressive cinematic sound for a concert-style experience
- Hear impressive sound precision from our ultra-slim soundbar with 7 speakers
- Sound Bar Dimensions (HxWxD) (mm) - 38 x 890 x 39.9
- Warranty - 1 year parts and labour
Samsung QE83S95FAEXXU
83" OLED Smart Television, 4K Ultra HD, Black, G Rated
| Type | 83" OLED Smart Television |
| Brand | Samsung |
| Model | QE83S95FAEXXU |
| Components | QE83S95FAEXXU, HW-S700D/XU |
| Also known as: | SAMSPACK21498 |
| EAN: | 8806097336549;8806097090076 |
| 4K AI Upscaling Pro & NQ4 AI Gen3 Processor: Our best 4K AI processor optimises picture and sound for our ultimate 4K viewing | |
| Glare Free OLED HDR Pro: Our best OLED brightness and true blacks for exceptional contrast - glare free | |
| Dolby Atmos with Object Tracking Sound+: Get wrapped up in 8-speaker sound that moves with the action | |
| Infinity One Design with a One Connect Box: Sleek and seamless design with a single cable connection | |
| AI Motion Enhancer Pro and Motion Xcelerator 165Hz: AI delivers ultra-smooth motion and virtually no lag or blur for sports and gaming |
| Display diagonal | 2.11 m (83) |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | OLED |
| Screen shape | Flat |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Motion interpolation technology | Motion Xcelerator |
| LED backlight | Yes |
| Native refresh rate | 100 Hz |
| Display refresh rates supported | 100 Hz, 165 Hz |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display diagonal (metric) | 2090 mm |
| Tuner type | Analog & digital |
| Digital signal format system | DVB-T2, DVB-C, DVB-S2 |
| Number of tuners | 2 tuner(s) |
| Auto channel search | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Internet TV | Yes |
| Operating system installed | Tizen |
| Screen mirroring | Yes |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| Sound mirroring | Yes |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) | Yes |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) version | 2.0.4 (IT,GB,DE,CZ,SK,ES,PL,AT,FR,FI,EE,GR,SI,HR,BE,NL,LU,HU,CH,PT,DK,ME) |
| Smart modes | Filmmaker |
| Far-field voice interaction | Yes |
| TV initiate mirroring | Yes |
| Universal guide | Yes |
| Video apps | Samsung TV Plus |
| RMS rated power | 70 W |
| Audio output channels | 4.2.2 channels |
| Audio decoders | Dolby Atmos |
| Audio pre-selection descriptor | Yes |
| Adaptive sound | Yes |
| Active voice amplifier (AVA) | Yes |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Yes |
| Object Tracking Sound+ (OTS+) | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Web browser | Yes |
| Product colour | Black |
| VESA mounting | Yes |
| Colour name | Graphite Black |
| Panel mounting interface | 400 x 400 mm |
| Security update term | 31 DECEMBER 2030 |
| Bezel type | 4 Bezel-less |
| Slim fit wall mount support | Yes |
| Stand type | Center stand |
| Stand colour | Black |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | OLED HDR Pro, High Dynamic Range 10+ Adaptive (HDR10 Plus Adaptive), High Dynamic Range 10+ Gaming (HDR10 Plus Gaming) |
| Game mode | Yes |
| Ambient mode | Yes |
| Eco sensor | Yes |
| AI Upscale | Yes |
| TV key support | Yes |
| Picture processor | NQ4 AI Gen3 |
| AMD FreeSync | Yes |
| AMD FreeSync type | FreeSync Premium Pro |
| Game features | Gaming Hub, HGiG, Game Motion Plus, Super Ultra Wide Game View, Mini Map Zoom, Dynamic Black EQ, Surround Sound, Variable Refresh Rate (VRR) |
| 4K Ultra HD upscaling | Yes |
| SmartThings app support | Yes |
| Tap view | Yes |
| Video upscaling | Yes |
| Multi View | Yes |
| TV sound to mobile device | Yes |
| ConnectShare (HDD) | Yes |
| ConnectShare (USB) | Yes |
| Multi View | 2 |
| HDMI ports quantity | 4 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Common interface (CI) | Yes |
| Common interface Plus (CI+) | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB connectivity | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| Digital audio optical out | 1 |
| RF ports quantity | 2 |
| Common interface Plus (CI+) version | 1.4 |
| Consumer Electronics Control (CEC) | Anynet+ |
| USB connector type | USB Type-A, USB Type-C |
| Voice guide | Yes |
| Electronic Programme Guide (EPG) | Yes |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Number of OSD languages | 27 |
| ECO mode | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Works with the Google Assistant | Yes |
| Works with Samsung Bixby | Yes |
| Universal Browse & Play | Yes |
| Power consumption (typical) | 163 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Energy efficiency class (SDR) | G |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 163 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 464 kWh |
| Power consumption (max) | 710 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Energy saving mode | Yes |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Samsung technologies (AV/TV) | Infinity One Design, Real Depth Enhancer, Samsung TV Plus, Adaptive Sound Pro, Object Tracking Sound PLUS, Auto Game Mode (ALLM), Gaming Hub, Samsung Health, Smart Calibration, Built-in SmartThings Hub, Ultra Viewing Angle, Q-Symphony, FreeSync Premium Pro, 4K AI Upscaling Pro, Slim Wall Mount Kit Included, Anti-Reflection Screen, Auto HDR Remastering Pro, Colour Booster Pro, AI Auto Game Mode, Active Voice Amplifier Pro, EyeComfort Mode, One Connect Box, AI Motion Enhancer Pro |
| Width (with stand) | 1844.2 mm |
| Depth (with stand) | 303.7 mm |
| Height (with stand) | 1123.4 mm |
| Weight (with stand) | 51.9 kg |
| Width (without stand) | 1844.2 mm |
| Depth (without stand) | 12.6 mm |
| Height (without stand) | 1056.8 mm |
| Weight (without stand) | 38.6 kg |
| Stand width | 360 mm |
| Stand depth | 304 mm |
| Manual | Yes |
| Package weight | 68.1 kg |
| Package width | 2055 mm |
| Package depth | 191 mm |
| Package height | 1219 mm |
| Package weight | 68.1 kg |
| Package type | Box |
| Desktop stand | Yes |
| Cables included | AC |
| Remote control included | Yes |
| Remote control type | TM2560E (UK, Italia add TM1240A) |
| Annual energy consumption | 226 kWh |
| HDMI | Yes |
| Picture mode | Filmmaker |
| Stand | SLIM OC STAND |
| DVB-T2 tuner | Yes |
| TV design | Infinity One |
| Processor | NQ4 AI Gen3 Processor |
| Supported display resolution (HDMI) | 4K 165Hz (for HDMI 1/2/3/4) |
Samsung HW-S700D/XU S Series
Sound Bar, Black
| Type | Sound Bar |
| Brand | Samsung |
| Model | HW-S700D/XU S Series |
| Components | QE83S95FAEXXU, HW-S700D/XU |
| Also known as: | SAMSPACK21498 |
| EAN: | 8806095463346 |
| Impressive cinematic sound for a concert-style experience | |
| Hear impressive sound precision from our ultra-slim soundbar with 7 speakers | |
| Enrich your cinematic experience with TV and soundbar working together in perfect harmony | |
| The built-in centre speaker delivers crystal clear dialogue so you never miss a word | |
| Connect your soundbar wirelessly & stream music from your favourite apps |
| Audio output channels | 3.1 channels |
| RMS rated power | 250 W |
| Audio decoders | DTS 5.1, DTS Virtual:X, Dolby Atmos, Dolby Digital Plus |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Yes |
| Game mode | Yes |
| Front speakers RMS power | 60 W |
| Center speaker RMS power | 30 W |
| Soundbar speaker RMS power | 90 W |
| Number of speakers | 7 |
| Subwoofer included | Yes |
| Subwoofer connectivity | Wireless |
| Product colour | Black |
| Wall mountable | Yes |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| Spotify Connect | Yes |
| Night mode | Yes |
| Country of origin | Vietnam |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Number of HDMI outputs | 1 |
| Soundbar power consumption | 28 W |
| Subwoofer power consumption | 28 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Width | 890 mm |
| Depth | 39.9 mm |
| Height | 38 mm |
| Soundbar weight | 1 kg |
| Subwoofer width | 205 mm |
| Subwoofer depth | 302 mm |
| Subwoofer height | 353 mm |
| Subwoofer weight | 6 kg |
| Package width | 967 mm |
| Package depth | 443 mm |
| Package height | 272 mm |
| Package weight | 9.2 kg |
| Wall mounting kit | Yes |
| Remote control included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Currently out of stock
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
You've added an item to your basket.