5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
SAMSPACK21499
Samsung QE85QN900FTXXU 85" Neo QLED Smart Television + HW-S700D/XU Sound Bar
£3,548.50
Spread the cost:
£295.71 for 12 months at 0.0% APR***
Save £199.50
Separate Price: £3,748
Service that goes further
QE85QN900FTXXU
85" Neo QLED Smart Television
- G
- Screen (Inches/Type) - 85 8K Ultra HD Neo QLED
- Operating System - Tizen
- 8K AI Upscaling & NQ8 AI Gen2 Processor
- Neo Quantum HDR 8K Pro now Glare Free
- Product Dimensions with Stand (HxWxD) (mm) - 1125.4 x 1906.8 x 369
- Warranty - 5 year parts and labour
HW-S700D/XU S Series
Sound Bar
- Audio Power Output (watts) - 250
- Number of Speakers - 7
- Impressive cinematic sound for a concert-style experience
- Hear impressive sound precision from our ultra-slim soundbar with 7 speakers
- Sound Bar Dimensions (HxWxD) (mm) - 38 x 890 x 39.9
- Warranty - 1 year parts and labour
Samsung QE85QN900FTXXU
85" Neo QLED Smart Television, 8K Ultra HD, Black, G Rated
| Type | 85" Neo QLED Smart Television |
| Brand | Samsung |
| Model | QE85QN900FTXXU |
| Components | QE85QN900FTXXU, HW-S700D/XU |
| Also known as: | SAMSPACK21499 |
| EAN: | 8806097097488 |
| 8K AI Upscaling & NQ8 AI Gen2 Processor: Powerful AI transforms your content into 8K, regardless of the content | |
| Neo Quantum HDR 8K Pro now Glare Free: See every detail with our brightest whites, deep blacks and cutting contrast - glare free | |
| Dolby Atmos with Object Tracking Sound+: Get wrapped up in 8-speaker sound that moves with the action | |
| Metal Frame Design & Art Store: Elegantly framed with Art Store for striking display - on or off | |
| AI Motion Enhancer Pro and Motion Xcelerator 165Hz: AI delivers ultra-smooth motion and virtually no lag or blur for sports and gaming |
| Display diagonal | 2.16 m (85) |
| HD type | 8K Ultra HD |
| Display resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Display technology | Neo QLED |
| Screen shape | Flat |
| Motion interpolation technology | Motion Xcelerator |
| Native refresh rate | 100 Hz |
| Anti-glare screen | Yes |
| Tuner type | Analog & digital |
| Smart TV | Yes |
| Internet TV | Yes |
| Operating system installed | Tizen |
| Operating system version | Tizen |
| Screen mirroring | Yes |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| Far-field voice interaction | Yes |
| Video apps | Samsung TV Plus |
| RMS rated power | 70 W |
| Audio output channels | 4.2.2 channels |
| Audio decoders | Dolby Atmos |
| Sound modes | Adaptive Sound Pro, Surround |
| Adaptive sound | Yes |
| Q-Symphony | Yes |
| Active voice amplifier (AVA) | Yes |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Yes |
| Audio system | Dolby Atmos |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Product colour | Black |
| VESA mounting | Yes |
| Colour name | Titan Black |
| Panel mounting interface | 600 x 400 mm |
| Introduction year | 2025 |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | HDR 10+, High Dynamic Range 10+ Adaptive (HDR10 Plus Adaptive), High Dynamic Range 10+ Gaming (HDR10 Plus Gaming), Neo Quantum HDR 8K Pro |
| Game mode | Yes |
| Subtitles function | Yes |
| Game features | Auto Low Latency Mode (ALLM), Game Bar, Game Motion Plus, Gaming Hub, HGiG, Mini Map Zoom, Super Ultra Wide Game View, Surround Sound, Variable Refresh Rate (VRR) |
| 4K Ultra HD upscaling | Yes |
| SmartThings app support | Yes |
| HDMI ports quantity | 4 |
| Common interface (CI) | Yes |
| Common interface Plus (CI+) | Yes |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Digital audio optical out | 1 |
| RF ports quantity | 1 |
| Consumer Electronics Control (CEC) | Anynet+ |
| Voice control | Yes |
| Electronic Programme Guide (EPG) | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Works with the Google Assistant | Yes |
| Works with Samsung Bixby | Yes |
| Power consumption (typical) | 162 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Energy efficiency class (SDR) | G |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 162 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 372 kWh |
| Power consumption (max) | 520 W |
| Energy saving mode | Yes |
| Width (with stand) | 1906.8 mm |
| Depth (with stand) | 369 mm |
| Height (with stand) | 1125.4 mm |
| Weight (with stand) | 46.2 kg |
| Width (without stand) | 1906.8 mm |
| Depth (without stand) | 39.5 mm |
| Height (without stand) | 1087.8 mm |
| Weight (without stand) | 45.5 kg |
| Manual | Yes |
| Package weight | 57.7 kg |
| Package width | 2070 mm |
| Package depth | 178 mm |
| Package height | 1200 mm |
| Package weight | 57.7 kg |
| Cables included | AC |
| Remote control included | Yes |
| Remote control type | TM2360E (UK, Italy Add TM1240A) |
| Annual energy consumption | 225 kWh |
| HDMI | Yes |
| Country of origin | Slovakia |
| Brand-specific features | NQ8 AI Gen2 Processor, 8K AI Upscaling, Glare Free, Neo Quantum HDR 8K Pro*, Quantum Matrix Technology PRO, Dolby Atmos®, Metal Frame Design, AI Motion Enhancer, Object Tracking Sound+, Motion Xcelerator 165Hz, PANTONE Validated, Samsung Q-Symphony, Smart TV powered by Tizen OS*, Gaming Hub, AI Sound Pro, Samsung TV Plus, Samsung Knox Security, SmartThings, Colour Booster Pro, Real Depth Enhancer Pro, Auto HDR Remastering, True 8K Resolution, Supersize Picture Enhancer, AI Auto Game Mode, Game Bar, AI Mode, AI Customisation Mode, SolarCell Remote, Slim Fit Wall-Mount Compatible, FreeSync Premium Pro, Universal Gesture, Generative Wallpaper, SmartThings Calibration Pro, Auto Game Mode (ALLM), AI Energy Mode, Multi View (up to 4), Multiple Voice Assistants, Samsung Health* |
| Aerial input | DVB-T2CS2 x2 |
| Stand | Round Feet |
| Sound technology | Dolby Atmos, OTS+, Q-Symphony, Adaptie Sound Pro, 360 Audio |
| Processor | NQ8 AI Gen2 Processor |
Samsung HW-S700D/XU S Series
Sound Bar, Black
| Type | Sound Bar |
| Brand | Samsung |
| Model | HW-S700D/XU S Series |
| Components | QE85QN900FTXXU, HW-S700D/XU |
| Also known as: | SAMSPACK21499 |
| EAN: | 8806095463346 |
| Impressive cinematic sound for a concert-style experience | |
| Hear impressive sound precision from our ultra-slim soundbar with 7 speakers | |
| Enrich your cinematic experience with TV and soundbar working together in perfect harmony | |
| The built-in centre speaker delivers crystal clear dialogue so you never miss a word | |
| Connect your soundbar wirelessly & stream music from your favourite apps |
| Audio output channels | 3.1 channels |
| RMS rated power | 250 W |
| Audio decoders | DTS 5.1, DTS Virtual:X, Dolby Atmos, Dolby Digital Plus |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Yes |
| Game mode | Yes |
| Front speakers RMS power | 60 W |
| Center speaker RMS power | 30 W |
| Soundbar speaker RMS power | 90 W |
| Number of speakers | 7 |
| Subwoofer included | Yes |
| Subwoofer connectivity | Wireless |
| Product colour | Black |
| Wall mountable | Yes |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| Spotify Connect | Yes |
| Night mode | Yes |
| Country of origin | Vietnam |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Number of HDMI outputs | 1 |
| Soundbar power consumption | 28 W |
| Subwoofer power consumption | 28 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Width | 890 mm |
| Depth | 39.9 mm |
| Height | 38 mm |
| Soundbar weight | 1 kg |
| Subwoofer width | 205 mm |
| Subwoofer depth | 302 mm |
| Subwoofer height | 353 mm |
| Subwoofer weight | 6 kg |
| Package width | 967 mm |
| Package depth | 443 mm |
| Package height | 272 mm |
| Package weight | 9.2 kg |
| Wall mounting kit | Yes |
| Remote control included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
5 year parts and labour, subject to registration within 90 days of purchase.To activate your warranty go to promotions.my-samsung.com/uk/offers/FQ2DRAPZV32W2.
5
Year
Warranty
Free or Next Day Delivery
from 26th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
You've added an item to your basket.