5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Bosch SBH4HVX14G
Series 4 Fully Integrated Dishwasher, 14 Place Settings, C Rated
£479
Save £417.62
Was £896.62
Free Delivery
- Product code: SBH4HVX14G/NP
- NO PACKAGING - WAS Ģ896.62
- Place Settings - 14
- Home Connect
- AquaStop
- High Flexibility with Vario Flex basket
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 865 x 598 x 550
Energy
Rating
| Type | Fully Integrated Dishwasher |
| Brand | Bosch |
| Model | SBH4HVX14G |
| EAN: | 0200000004098 |
| This item has been found in our warehouse with damaged packaging. | |
| It is therefore without its original packaging and has been discounted accordingly to clear. | |
| It has been carefully inspected and repackaged and comes with its full warranty. |
| Home Connect | |
| AquaStop | |
| High Flexibility with Vario Flex basket |
| Appliance placement | Fully built-in |
| Product size | Full size (60 cm) |
| Custom panel-ready | Yes |
| Door colour | Not applicable |
| Built-in display | Yes |
| Control panel colour | Stainless steel |
| Control type | Buttons |
| Cord length | 1.75 m |
| Inlet hose length | 1.65 m |
| Outlet hose length | 1.9 m |
| Water fill | Cold |
| Baskets adjustable placement | Upper |
| Upper basket adjustable height | Yes |
| Upper basket adjustable height levels | 3 |
| Number of place settings | 14 place settings |
| Number of washing programs | 6 |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 46 dB |
| Dishwashing programs | Auto 45-65°C, Eco 50°C, Intensive 70°C, Silent 50°C, Favorite, Express |
| Temperature (max) | 70 °C |
| Cycle time | 295 min |
| AquaStop function | Yes |
| Drying system | Heat exchanger |
| Delayed start timer | Yes |
| Delay start (min) | 3 h |
| Delay start (max) | 24 h |
| AquaSensor function | Yes |
| Extra dry | Yes |
| Half-load | Yes |
| Dosage assistant | Yes |
| Self-cleaning filter | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Feet adjustment | 60 mm |
| Remaining time indication | Yes |
| Apps supported | Home Connect |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Energy efficiency class | C |
| Water consumption per cycle | 9 L |
| Energy consumption per 100 cycles | 75 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Connected load | 2400 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 10 A |
| Energy efficiency index (EEI) | 43.9 |
| Drying efficiency index (EU 2017/1369) | 1.061 |
| Width | 598 mm |
| Depth | 550 mm |
| Height | 865 mm |
| Weight | 35 kg |
| Installation compartment width | 600 mm |
| Installation compartment depth | 550 mm |
| Installation compartment height (min) | 865 mm |
| Installation compartment height (max) | 925 mm |
| Custom panel weight (min) | 4.5 kg |
| Custom panel weight (max) | 11 kg |
| Bosch technologies (dish washing) | Extra Dry, Home Connect, Hygiene+, SpeedPerfect Plus, VarioHinge, RackmaticŪ |
| Package width | 660 mm |
| Package depth | 670 mm |
| Package height | 915 mm |
| Package weight | 37.1 kg |
5 years parts and labour, subject to registration within 3 months of purchase. To activate your warranty go to www.bosch-home.co.uk/customer-service/warranty#/Togglebox=9197539-15284478-1/.
5
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Fully Integrated Dishwashers
A fully integrated dishwasher is built into your cabinetry, completely concealing the appliance. The controls can be found on the inside edge of the door. This is the most effective way to achieve a seamless kitchen aesthetic. All fully integrated dishwashers will need a full-height furniture door and plinth for installation - if you're buying a replacement, it's likely you already have these in place.
No Packaging Item
This item has been found in our warehouse with damaged packaging.
It is therefore without its original packaging and has been discounted accordingly to clear.
It has been carefully inspected and repackaged and comes with its full warranty.
Free or Next Day Delivery
from 18th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £159.67 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More

Loading
You've added an item to your basket.