Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Shark SD200UK
SteamPickUp Hard Floor Cleaner
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: SD200UK
- Floor Types - Laminate, Tiles, Wood
- Tank Capacity (Litres) - 0.42
- Weight - 3.69 kg
- No Need to Sweep Before You Mop
- Warranty - 3 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1120 x 238 x 178.5

The 3-in-1 debris-capturing steam mop: pick up debris, gently scrub, and sanitise all at once.
Mopping just got a makeover with Shark SteamPickUp. Spilled breakfast cereal, dropped something dry, or discovered some muddy paw prints? You can tackle them all with Shark Powered Pickup Technology, perfect for homes with children and pets.
Featuring chemical-free cleaning, Shark SteamPickUp removes 99.9% of household germs and bacteria* using steam alone.
Captures as you steam, so no need to sweep: Whether it’s wet, dry, or stuck-on debris, Shark SteamPickUp takes it all in stride. By capturing and collecting debris as you steam floors, there’s no need to sweep or vacuum —you can tackle it all in one fell swoop.
Clears. Traps. Separates: Shark SteamPickUp Technology features a rotating brush-roll that continually clears debris and grime as it rotates, before trapping and dividing the wet and dry debris into separate chambers—making it simple to dispose of.
Simply add water to remove bacteria: The Shark SteamPickUp gives you powerful, chemical-free cleaning. By simply adding water, you can remove 99.9% of household germs and bacteria*.
*Sanitisation studies were conducted under controlled test conditions. Household conditions and results may vary. See instruction booklet for instructions.
Never wash a dirty pad again: Shark’s antimicrobial brush-roll starts clean and stays clean, preventing odour and bacterial growth between uses—making washing dirty pads a thing of the past.
Easy to maintain for peak performance: Your Shark SteamPickUp includes a brush-roll maintenance tool for easy hair removal, straining, and cleaning, helping you keep your Shark SteamPickUp performing at its very best.
Safe for all sealed hard floors: Wet, dry, and stuck-on debris—Shark SteamPickUp tackles it all. And with its gentle scrubbing action, it’s kind to all hard floor surfaces: hardwood, laminate, vinyl, tile, stone, and marble.
| Type | SteamPickUp Hard Floor Cleaner |
| Brand | Shark |
| Model | SD200UK |
| EAN: | 0622356282239 |
| No Need to Sweep Before You Mop: The Shark SteamPickUp clears debris and separates wet & dry debrisso you can say goodbye to pre-sweeping. | |
| Chemical-Free Cleaning | |
| Clears. Traps. Separates: Shark SteamPickUp Technology clears, traps, and divides wet & dry debris into separate chambers, so its easy to dispose of. | |
| Tough and Gentle: Tough enough to tackle stuck-on stains, residue, and grease & grime, yet gentle enough to use all sealed hard floors. | |
| INCLUDES: Shark SteamPickUp 3-in-1, 1x Additional Brush-roll, 1x Storage Dock with Brush-Roll Holder, 8m power cord (UK Plug). |
| Type | Steam mop |
| Capacity | 0.42 L |
| Product colour | White |
| Cord length | 8.23 m |
| Water tank capacity | 0.42 L |
| Power | 1230 W |
| Adjustable steam | Yes |
| Cleaning surfaces | Laminate, Tiles, Wood |
| Suction mode | Yes |
| Warm-up time | 30 s |
| Continuous steam performance | 30 g/min |
| Operating time | 19.5 min |
| Heating time | 0.5 min |
| Noise level | 70 dB |
| Runtime | 19.5 min |
| Country of origin | United Kingdom |
| Water level indicator | Yes |
| Removable water tank | Yes |
| Cord storage | Yes |
| Variable steam | Yes |
| Weight | 3.69 kg |
| Width | 238 mm |
| Depth | 178.5 mm |
| Height | 1120 mm |
| Package width | 276 mm |
| Package depth | 234 mm |
| Package height | 655 mm |
| Package weight | 4.99 kg |
| Accessories included | 2x Brushroll. Storage Dock |
| User guide | Yes |
| Package weight | 5.35 kg |
| Package volume | 46406.36 cm³ |
| Paper packaging weight | 1.35 kg |
Compare with similar items
PRODUCT
Type
SteamPickUp Hard Floor Cleaner
Brand
Shark
Model
SD200UK
Price
£199.99
Rating
4.2
Ean
0622356282239
DESIGN
Capacity
0.42 L
Cord length
8.23 m
Product colour
White
Type
Steam mop
Water tank capacity
0.42 L
PERFORMANCE
Adjustable steam
Yes
Cleaning surfaces
Laminate, Tiles, Wood
Continuous steam performance
30 g/min
Country of origin
United Kingdom
Heating time
0.5 min
Noise level
70 dB
Operating time
19.5 min
Runtime
19.5 min
Suction mode
Yes
Warm-up time
30 s
PACKAGING CONTENT
Accessories included
2x Brushroll. Storage Dock
User guide
Yes
ERGONOMICS
Cord storage
Yes
Removable water tank
Yes
Water level indicator
Yes
WEIGHT & DIMENSIONS
Depth
178.5 mm
Height
1120 mm
Package depth
234 mm
Package height
655 mm
Package weight
4.99 kg
Package width
276 mm
Weight
3.69 kg
Width
238 mm
TECHNICAL DETAILS
Package volume
46406.36 cm³
Package weight
5.35 kg
Paper packaging weight
1.35 kg
POWER
Power
1230 W
FEATURES
Variable steam
Yes

Loading
You've added an item to your basket.