Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
AEG BPX535A61M
Built-In Electric Single Oven
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: BPX535A61M
- Capacity (Usable Litres) - 72
- Electrical Connection - Hard-wired
- Expect even, every time - The golden brown on a potato gratin
- Cook more at the same time and still get a perfect result - The additional heating ring in our oven ensures your dishes are evenly cooked - even when loaded with up to three trays
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 589 x 594 x 569
Energy
Rating
| Type | Built-In Electric Single Oven |
| Brand | AEG |
| Model | BPX535A61M |
| EAN: | 7333394055039 |
| Expect even, every time - The golden brown on a potato gratin. The deep crust on a fillet of beef. The moist depths of a rich chocolate cake. Achieving even results time after time demands precisely controlled heat, distributed consistently throughout your oven. Unlike standard ovens, the SurroundCook ovens advanced fan technology ensures that every part of your dish is getting exactly the heat it needs. Evenly. Consistently. Wherever its placed. Whether its one dish or several. No more turning dishes halfway through cooking. Just the results that meet your expectations, every time | |
| Cook more at the same time and still get a perfect result - The additional heating ring in our oven ensures your dishes are evenly cooked - even when loaded with up to three trays - for corner to corner deliciousness. Sure to make each portion as perfect as the last | |
| A self-cleaning oven - With one touch of the Pyrolytic cleaning function, dirt, grease and food residue in the oven is converted into ash that you can easily wipe off with a damp cloth | |
| Effortless control. Explore LED Display with Touch buttons - Explore a new way to experience your oven with the responsive EXPlore LED Display with touch buttons. The vibrant interface gives you quick access and dynamic control of cooking time, temperature, and other features | |
| Cooked evenly everywhere - With this oven, using energy efficiently also means cooking efficiently. It has a new convection system called Hot Air, which ensures hot air circulates evenly throughout the oven cavity. The result is that the oven heats up faster and cooking temperatures can be reduced by up to 20%, saving you both time and energy |
| Number of ovens | 1 |
| Oven size | Medium |
| Oven type | Electric |
| Total oven(s) interior capacity | 72 L |
| Oven net capacity | 72 L |
| Grill | Yes |
| Full surface grill | Yes |
| Convection cooking | Yes |
| Oven defrost function | Yes |
| Pizza making function | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Oven cooking method | Fan-assisted |
| Oven power | 2990 W |
| Oven thermostat range | 30 - 300 °C |
| Grill type | Fixed rate grill |
| Grill power | 2300 W |
| Convection power | 0.69 W |
| Conventional cooking | Yes |
| Number of cooking programs | 10 |
| Closed door grilling | Yes |
| Cleaning type | Pyrolytic |
| Number of shelves | 3 shelves |
| Number of shelf positions | 5 |
| Shelves material | Chrome |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | Stainless steel |
| Control type | Rotary, Touch |
| Built-in display | Yes |
| Control position | Top front |
| Retractable knobs | Yes |
| Control panel material | Glass, Metal |
| Handle material | Metal |
| Handle colour | Stainless steel |
| Knobs colour | Stainless steel |
| Oven door opening | Drop down opening |
| Removable oven door | Yes |
| Removable door glass | Yes |
| Number of glass door panels | 3 |
| Noise level | 45 dB |
| Integrated clock | Yes |
| Clock type | Electronic |
| Timer type | Digital |
| Energy efficiency class | A+ |
| Energy consumption (conventional) | 0.93 kWh |
| Energy consumption (forced convection) | 0.69 kWh |
| Connected load | 2990 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Energy efficiency index (EEI) | 81.2 |
| Power connection type | Hard-wired |
| Power plug type | Hard Wired |
| Interior light | Yes |
| Bulb power | 40 W |
| AEG technologies (cooking) | SurroundCook, Turbo Grilling |
| Installation compartment width | 560 mm |
| Installation compartment depth | 550 mm |
| Installation compartment height | 600 mm |
| Width | 594 mm |
| Depth | 569 mm |
| Height | 589 mm |
| Weight | 30.4 kg |
| Package width | 635 mm |
| Package depth | 670 mm |
| Package height | 654 mm |
| Package weight | 31.4 kg |
Important Product Information: This is a built in Single Oven; it can be built in at eye-level or underneath a worktop.
Customers also bought
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Loading
You've added an item to your basket.