Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
AEG CKX6540ACW
Dual Fuel Cooker with Double Oven
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: CKX6540ACW
- Capacity (Usable Litres) - 77/39
- Hob Type - Gas hob
- Number of Ovens - 2
- Number of Zones - 4
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 912 x 600 x 600 (excluding handles and knobs)
Energy
Rating
| Type | Dual Fuel Cooker with Double Oven |
| Brand | AEG |
| Model | CKX6540ACW |
| EAN: | 7333394076607 |
| Multilevel Cooking. Cook more at the same time - With Multilevel Cooking, the additional heating ring ensures your dishes are perfectly cooked even when loaded with two trays at the same time |
| Product type | Freestanding cooker |
| Product colour | White |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Built-in display | Yes |
| Handle colour | White |
| Control position | Top front |
| Display type | LED |
| Hob type | Gas |
| Number of cooking zones | 4 zone(s) |
| Number of gas cooking zones | 4 zone(s) |
| Cooking zone 1 position | Left front |
| Cooking zone 1 power source | Gas |
| Cooking zone 1 power | 2800 W |
| Cooking zone 1 diameter | 109 mm |
| Cooking zone 2 position | Left rear |
| Cooking zone 2 power source | Gas |
| Cooking zone 2 power | 1900 W |
| Cooking zone 2 diameter | 80 mm |
| Cooking zone 3 position | Right rear |
| Cooking zone 3 power source | Gas |
| Cooking zone 3 power | 1900 W |
| Cooking zone 3 diameter | 80 mm |
| Cooking zone 4 position | Right front |
| Cooking zone 4 power source | Gas |
| Cooking zone 4 power | 950 W |
| Cooking zone 4 diameter | 66 mm |
| Flame failure device | Yes |
| Oven size | Large |
| Number of ovens | 2 |
| Oven power source | Electric |
| Oven net capacity | 77 L |
| Oven position | Bottom |
| Oven gross capacity | 84 L |
| Oven power | 2500 W |
| Oven thermostat range | 30 - 300 °C |
| Oven interior dimensions (W x D x H) | 480 x 415 x 389 mm |
| Oven door opening | Side opening |
| Number of glass door panels | 3 |
| Removable oven door | Yes |
| Removable door glass | Yes |
| Viewing window | Yes |
| Number of shelves | 1 shelves |
| Number of shelf positions | 5 |
| Interior light | Yes |
| Cleaning type | Catalytic |
| Easy to clean (oven) | Yes |
| Oven 2 size | Medium |
| Oven 2 power source | Electric |
| Oven 2 position | Top |
| Oven 2 net capacity | 39 L |
| Oven 2 gross capacity | 45 L |
| Oven 2 power | 2800 W |
| Oven 2 grill | Yes |
| Oven 2 grill type | Fixed rate grill |
| Oven 2 grill power | 2700 W |
| Oven 2 thermostat range | 30 - 280 °C |
| Oven 2 interior dimensions (W x D x H) | 480 x 442 x 184 mm |
| Oven 2 door opening | Drop down opening |
| Oven 2 number of glass door panels | 3 |
| Removable oven 2 door | Yes |
| Oven 2 removable door glass | Yes |
| Oven 2 viewing window | Yes |
| Oven 2 number of shelves | 1 shelves |
| Oven 2 number of shelf positions | 3 |
| Oven 2 interior light | Yes |
| Oven 2 lamps quantity | 1 lamp(s) |
| Oven 2 top and bottom heating | Yes |
| Oven 2 catalytic liners on side walls | Yes |
| Oven 2 closed door grilling | Yes |
| Hob timer | Yes |
| Oven timer | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Energy efficiency class | A |
| Oven 2 energy efficiency class | A |
| Connected load (electric) | 5200 W |
| AC input voltage | 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Energy consumption (forced convection) | 0.83 kWh |
| Oven 2 energy consumption (conventional) | 0.75 kWh |
| Width | 600 mm |
| Depth | 600 mm |
| Height | 912 mm |
| Height (min) | 894 mm |
| Weight | 63 kg |
| Package width | 635 mm |
| Package depth | 680 mm |
| Package height | 995 mm |
| Package weight | 65 kg |
| Country of origin | Poland |
Customers also bought
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Loading
You've added an item to your basket.