2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hisense DH5S102BB
Heat Pump Tumble Dryer, 10kg, Black, A+++ Rated
£499
Save £50
Was £549
Free Delivery
Spread the cost:
£41.59 for 12 months at 0.0% APR***
Save more together
Service that goes further
In Stock
Free or Next Day Delivery from 3rd April*
Installation & Recycling Available**
Protection available from £4.99 p/m
Flexible Finance Options
£41.59 for 12 months at 0.0% APR***
***Representative Example
- Representative - 23.9% APR (variable)
- Purchase interest rate - 23.9% p.a. (variable)
- Assumed Credit Limit - £1,200
- Product code: DH5S102BB
- Capacity (kg) - 10
- Quick Dry -Hisenses Quick Dry 30 is a drying program that saves you both time and energy
- Ion Refresh
- Auto Dry
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 845 x 595 x 640 (depth excludes knobs and door)
Energy
Rating
| Type | Heat Pump Tumble Dryer |
| Brand | Hisense |
| Model | DH5S102BB |
| EAN: | 6901101827135 |
| Need more information: | See our guide to heat pump tumble dryers |
| Quick Dry -Hisenses Quick Dry 30 is a drying program that saves you both time and energy. Within just 30 minutes, you can get same and satisfying laundry results as regular drying programs | |
| Ion Refresh - The sophisticated ion treatment will easily remove any unpleasant odour and leave your clothes clean and fresh in just 10 minutes | |
| Auto Dry - Built-in high-precision sensor, precise monitoring of residual water rate and temperature, automatic adjustment of drying time can save time and energy, avoid excessive heat damage to clothing | |
| C Energy Efficiency |
| Appliance placement | Freestanding |
| Loading type | Front-load |
| Drying system | Heat pump |
| Product colour | Black |
| Reversible doors | Yes |
| Control type | Buttons, Rotary, Touch |
| Built-in display | Yes |
| Door hinge | Right |
| Door style | Glass window door |
| Door colour | Black |
| Display type | LED |
| Drum material | Stainless steel |
| Tub material | Plastic |
| Cord length | 1.5 m |
| Door opening angle | 135° |
| Rated capacity | 10 kg |
| Condensation efficiency class | B |
| Drying programs | Auto, Delicate/silk, Quick |
| Cycle time | 227 min |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 64 dB |
| Number of drying programs | 17 |
| Anti-Crease function | Yes |
| Refrigerating medium | R290 |
| Refrigerating medium weight | 0 g |
| Moisture sensor | Yes |
| Left-on mode duration | 5 min |
| Extra dry | Yes |
| Weighted cycle time | 123 min |
| Cycle time (partial load) | 128 min |
| Energy consumption per cycle (partial load) | 0.87 kWh |
| Weighted condensation efficiency | 82% |
| Delayed start timer | Yes |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Drum interior light | Yes |
| LED program stage indicator | Yes |
| Reverse drum operation | Yes |
| Water tank full indicator | Yes |
| Smartphone/tablet remote support | Yes |
| Fluff filter | Yes |
| Ready indicator | Yes |
| Energy efficiency class | C |
| Energy consumption per 100 cycles | 117 kWh |
| Energy consumption | 1.79 kWh |
| Heat source | Electric |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Connected load | 550 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 10 A |
| Power consumption (off) | 0.49 W |
| Power consumption (left-on) | 0.57 W |
| Power plug type | Type F |
| Hisense technologies (clothes care) | Allergy Care, Anti Crease, Auto Dry, Big LED Display, Child lock, ConnectLife app, Drum Light, Durable Inverter, Favourite, Flex Rack, Ion Refresh, Quick Dry, Quick Dry 30', Self-Diagnostic, Smart Link, Twin flow |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 2197541 |
| Depth | 640 mm |
| Width | 595 mm |
| Height | 845 mm |
| Weight | 54 kg |
| Package width | 670 mm |
| Package depth | 740 mm |
| Package height | 890 mm |
| Package weight | 58 kg |
A+++ Energy Efficiency
5S dryer with R290 refrigerant has lower Global Warming Potential Index than R134a*.? This means lower electricity bills, and a step toward helping with the environment.
Allergy Care
The sterilization drying uses high temperature hot air, which can remove 99.9% of Escherichia coli and Staphylococcus aureus without affecting the drying effect, leaving clothes dry and clean.*Testing done by SGS on Staphylococcus aureus and Escherichia coli, on Allergy Care mode. Individual results may vary.
Anti Crease?
The Anti Crease function is the perfect solution for minimizing wrinkling. Through the rotation of the inner cylinders, clothes will come out fluffy and wrinkle-free.
Auto Dry
Built-in high-precision sensor, precise monitoring of residual water rate and temperature, automatic adjustment of drying time can save time and energy, avoid excessive heat damage to clothing.
Flex Rack?
A flexible drying rack lets you decide your drying space freely. Shoes, plush toys, and clothes made of cashmere fabrics, all you need is a Flex Rack to meet your drying needs and, at the same time, also protect the fabric carefully.
Ion Refresh
The sophisticated ion treatment will easily remove any unpleasant odour and leave your clothes clean and fresh in just 10 minutes.
Quick Dry
Hisenses Quick Dry 30 is a drying program that saves you both time and energy. Within just 30 minutes, you can get same and satisfying laundry results as regular drying programs*.*Three lightweight shirts would be the most suitable laundry load for Quick Dry program
ConnectLife feat. Energy Monitoring
Smart Connect Life app help to analyze cumulative water/electricity savings and how much money you save based on user data, advising you better laundry arrangement.
ConnectLife feat. Smart Linkage
The washing machine duplicates washing program to the dryer*, which automatically chooses drying programs by itself, greatly saving your time from additional operation.*Available on Android and iOS. An internet connection is required.Smart Dry is only available when both the washing machine andtumble dryer have ConnectLife and are Wi Fi connected.
ConnectLife feat. Smart Wizard
By choosing the fabrics type, color, dirt level and any specific stains, the washing machine will wash your clothes with a perfect combination of the right temperature, time, and water. Your clothes will always be in top shape.
2 years parts and labour. We advise that you register your Hisense appliance and activate your warranty at hisense.warrantyonline.co.uk/welcome.
2
Year
Warranty
Buy together and save more
Customers also bought
Customer Reviews
Compatible Washing Machine
Buy together and save more. Choose an option below to add both products to your basket.
Free or Next Day Delivery
from 3rd April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£4.99
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £166.33 with a 3 month plan. Read More
Add a washing machine
Loading
You've added an item to your basket.