2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
AEG DVX5961HB 6000 Hob2Hood
90cm Chimney Cooker Hood, Black, A Rated
Retail Price
£499
Free Delivery
Spread the cost:
£41.59 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
- Product code: DVX5961HB
- Extraction Rate (m³/h) - 710
- Extraction Type - Ducted/Recirculating
- The hands-free hood
- Clean air
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 543-953 x 898 x 396
Energy
Rating
| Type | 90cm Chimney Cooker Hood |
| Brand | AEG |
| Model | DVX5961HB 6000 Hob2Hood |
| Also known as: | DVX5961HB |
| EAN: | 7333394051567 |
| The hands-free hood - This cooker hood has Hob2Hood, a useful feature that automatically controls your cooker hood and lights. Leave Hob2Hood to regulate the fan while you concentrate on the key moments involved in getting your dish just right. But if youd rather adjust the fan speed yourself, there are manual controls on the cooker hood too | |
| Clean air. Faster - This Cooker hood clears the kitchen from cooking fumes quickly. That is because the advanced cooker hood has an efficient and powerful motor | |
| LED lights for more refined cooking - Our LED lights use far less energy than other lights, with a much longer life expectancy. And they provide expert illumination for greater detail while cooking | |
| Maximum filtration, again and again - A highly functioning filter that captures and removes fats and odours when cooking. The removable filter can be cleaned in the dishwasher, ensuring that your cooker hood is continually efficient | |
| Stylish glass touch-control panel for complete control - For complete control over the cooking process, this sophisticated glass panel provides precise one-touch control over vapour extraction |
| Maximum extraction power | 710 m³/h |
| Type of extraction | Ducted/Recirculating |
| Fluid dynamic efficiency class | A |
| Lighting efficiency class | A |
| Grease filtering efficiency class | E |
| Number of speeds | 3 |
| Noise level | 74 dB |
| Maximum recirculating power | 520 m³/h |
| Intensive speed | Yes |
| Noise level (low speed) | 52 dB |
| Noise level (high speed) | 66 dB |
| Noise level (intensive speed) | 70 dB |
| Noise level (recirculation mode) | 74 dB |
| Minimum distance from electric hob | 500 mm |
| Minimum distance from gas hob | 540 mm |
| Type | Built-in |
| Product colour | Black |
| Built-in display | Yes |
| Hob²Hood function | Yes |
| Cord length | 1.1 m |
| Grease filter type | Aluminium |
| Number of filters | 2 pc(s) |
| Filter cleaning indicator | Yes |
| Dishwasher proof filter | Yes |
| Removable filter | Yes |
| Washable filter | Yes |
| Bulb power | 6.6 W |
| Number of bulbs | 2 bulb(s) |
| Bulb type | Halogen |
| Illuminance | 257 lx |
| Colour temperature | 3000 K |
| Lighting position | Center |
| Energy efficiency class | A |
| Annual energy consumption | 47 kWh |
| AC input voltage | 230 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Width | 898 mm |
| Depth | 396 mm |
| Height (min) | 543 mm |
| Height (max) | 953 mm |
| Height without chimney | 340 mm |
| Weight | 14.4 kg |
| Package width | 1000 mm |
| Package depth | 430 mm |
| Package height | 710 mm |
| Package weight | 19.1 kg |
| AEG technologies (air extraction) | Hob2Hood, Washable Grease Filter |
| Country of origin | Italy |
2 years parts and labour. To activate your warranty go to www.aeg.co.uk/mypages/register-a-product/.
2
Year
Warranty
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 3rd April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£4.59
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £166.33 with a 3 month plan. Read More
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £20 on this item
Free recycling (worth £25)
Free tastecard (worth £79.99)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew
Loading
You've added an item to your basket.