2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
AEG GDE686HM
Integrated Cooker Hood, Stainless Steel, A+ Rated
£539
Free Delivery
Spread the cost:
£44.92 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
In Stock
Free or Next Day Delivery from 3rd April*
Installation & Recycling Available**
Protection available from £5.69 p/m
Flexible Finance Options
£44.92 for 12 months at 0.0% APR***
***Representative Example
- Representative - 23.9% APR (variable)
- Purchase interest rate - 23.9% p.a. (variable)
- Assumed Credit Limit - £1,200
- Product code: GDE686HM
- Extraction Rate (m³/h) - 445
- Extraction Type - Ducted/Recirculating
- Hob2Hood
- Washable filter
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 330 x 600 x 308
Energy
Rating
| Type | Integrated Cooker Hood |
| Brand | AEG |
| Model | GDE686HM |
| EAN: | 7333394121840 |
| Hob2Hood | |
| Washable filter | |
| Grease filter indicator | |
| LED Lamp Type |
| Maximum extraction power | 445 m³/h |
| Type of extraction | Ducted/Recirculating |
| Fluid dynamic efficiency class | A |
| Lighting efficiency class | A |
| Grease filtering efficiency class | B |
| Number of speeds | 3 |
| Noise level | 57 dB |
| Maximum recirculating power | 225 m³/h |
| Boost position output recirculating power | 440 m³/h |
| Intensive speed | Yes |
| Noise level (low speed) | 45 dB |
| Noise level (medium speed) | 57 dB |
| Noise level (high speed) | 70 dB |
| Minimum distance from electric hob | 500 mm |
| Minimum distance from gas hob | 650 mm |
| Type | Built-in |
| Product colour | Stainless steel |
| Hob²Hood function | Yes |
| Cord length | 1.4 m |
| Grease filter type | Stainless steel |
| Number of filters | 1 pc(s) |
| Number of bulbs | 1 bulb(s) |
| Bulb type | LED |
| Colour temperature | 3000 K |
| Annual energy consumption | 45 kWh |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| AC input voltage | 230 - 240 V |
| Energy efficiency class (old) | A |
| Width | 600 mm |
| Depth | 308 mm |
| Height | 330 mm |
| Weight | 1 kg |
| Package weight | 2 kg |
| AEG technologies (air extraction) | Hob2Hood |
2 years parts and labour. To activate your warranty go to www.aeg.co.uk/mypages/register-a-product/.
2
Year
Warranty
Customers also bought
Free or Next Day Delivery
from 3rd April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£5.69
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £179.67 with a 3 month plan. Read More
Loading
You've added an item to your basket.