10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hotpoint H7FHS51XUK
Dishwasher, 15 Place Settings, Silver, B Rated
£479.99
Free Delivery
- Product code: 859991661890
- Place Settings - 15
- Third rack- a removable rack for extra space and versatile loading possibilities.
- Maxi space tub- count on hotpoint dishwashers to give you all the space you need for wine glasses, big pots and pans, and even large plates.
- 3d zone wash- tough on grease, gentle on energy.
- Warranty - 10 years parts and 1 year labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 850 x 600 x 590
Energy
Rating
| Type | Dishwasher |
| Brand | Hotpoint |
| Model | H7FHS51XUK |
| Also known as: | 859991661890 |
| EAN: | 5054645657988 |
| Third rack- a removable rack for extra space and versatile loading possibilities. | |
| Maxi space tub- count on hotpoint dishwashers to give you all the space you need for wine glasses, big pots and pans, and even large plates. | |
| 3d zone wash- tough on grease, gentle on energy. | |
| Auto programmes- auto programmes automatically adjusts the energy, water and time based on the level of dirt, giving you clean and dried dishes while saving on resources. |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product size | Full size (60 cm) |
| Door colour | Silver |
| Built-in display | Yes |
| Product height | Standard (80 - 85 cm) |
| Control panel colour | Silver |
| Control type | Touch |
| Display type | LED |
| Built-in water softener | Yes |
| Cord length | 1.3 m |
| Inlet hose length | 1.55 m |
| Outlet hose length | 1.5 m |
| Water fill | Cold, Hot |
| Number of baskets | 2 basket(s) |
| Upper basket adjustable height | Yes |
| Cutlery compartment type | Drawer |
| Tub material | Stainless steel |
| Self-balancing hinge | Yes |
| Control panel type | English |
| Number of place settings | 15 place settings |
| Number of washing programs | 8 |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 41 dB |
| Dishwashing programs | Delicate 45°C, Eco, Intensive, Mixed, Quick 45°C, Self-clean 65°C, Soak |
| Temperature (max) | 70 °C |
| Cycle time | 240 min |
| Overflow protection | Yes |
| Drying system | Natural |
| Automatic programs | Yes |
| Number of temperature settings | 3 |
| Maximum hot water supply temperature | 60 °C |
| Cycle time (quick washing program) | 30 min |
| Delayed start timer | Yes |
| Delay start (max) | 4 h |
| Left-on mode duration | 12 min |
| Quick Time function | Yes |
| Extra dry | Yes |
| Glass protection | Yes |
| Half-load | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Automatic door opening | Yes |
| Child lock | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Salt indicator | Yes |
| Rinse aid indicator | Yes |
| Energy efficiency class | B |
| Water consumption per cycle | 9.5 L |
| Energy consumption per 100 cycles | 65 kWh |
| Energy efficiency scale | A to F |
| Energy consumption per cycle | 0.654 kWh |
| Connected load | 1900 W |
| Power consumption (left-on) | 6 W |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 13 A |
| Power plug type | Type G |
| Width | 600 mm |
| Depth | 590 mm |
| Height | 850 mm |
| Weight | 47 kg |
| Hotpoint technologies (dish washing) | 3D Zone Wash, ActiveDry, Maxi Space Tub |
| Package dimensions (WxDxH) | 625 x 675 x 910 mm |
| Package volume | 0.384 cm³ |
| Package width | 625 mm |
| Package depth | 675 mm |
| Package height | 910 mm |
| Package weight | 49 kg |
| Dimensions (WxDxH) | 600 x 590 x 850 mm |
| Drying class | A |
| Quick wash | Yes |
| Annual energy consumption | 193 kWh |
| Annual water consumption | 2660 L |
| Gross weight | 49 kg |
| Country of origin | China |
| Washing class | A |
| Net weight | 47 kg |
Half load
The half load option only uses the required amount of energy and water without compromising on performance designed for when the machine isn't full.
Maxi space tub
Plenty of space for every occasion, from the biggest family roasts to an afternoon of batch cooking, Hotpoint dishwashers with a Maxi Space tub have all the space you need.
Third basket
Sliding and modular, it could be reduced by 2/3 of its surface to arrange bigger dishes in the lower basket.
3d zone wash
Remove even tough, baked on food like lasagne with the powerful 3D Zone Wash system. The new independent spray system at the bottom of the tub offers up to 80%* more power, so your crockery all comes out sparkling clean.
*Average water power percentage increase versus non 3D Zone Wash option activated.
Energy class b
Outstanding energy efficiency. At B energy class, superior performances and high energy savings are ensured, reducing the impact on the environment.
Super silent
Never be interrupted by the sound of your dishwasher. When activated, Super Silence can lower the noise level to 39dB, quieter than conversation.
Activedry
ActiveDry opens the dishwasher door by 10cm when the internal temperature is around 40C, allowing air to circulate for a natural yet improved drying performance.
15 place settings
Our cleverly designed cutlery basket and upper and lower baskets mean you've got space for up to 15-place settings, so cleaning up is a breeze, even after the biggest dinner parties.
Aquastop
Leak prevention and containment system that automatically close the water inlet and activates the drain pump if a possible leak is detected.
Hot water connection
Possibility to connect water to an hot water pipe (up to 60?).
Usage: worldwide buyout for Whirlpool Internet only.
Delay timer
The function to delay by up to 24 hours the start of the washing program, allowing you to run the dishwasher at any time of the day, even when you're out.
Auto programmes
Auto Programmes automatically adjusts the energy, water and time based on the level on dirt, giving you clean and dried dishes whilst saving up to 50%* on resources. Choose Auto Intensive for stubborn, baked on food, Auto Mixed for your every day loads, and Auto Fast for lightly soiled dishes. *Results referred to the auto mixed program and to water. Different level of savings reached on the other auto cycles. Tested internally comparing least intensive and most intensive execution of the auto cycle.
Automatic function intense
Automatic program for heavily soiled dishes and pans.
Automatic function rapid
Automatic program to clean a half load of normally soiled crockery in short time.
Sanitising cycle
Maximise the hygiene of your dishes by eliminating 99.999%* bacteria with the sanitising cycle. *Tested and certified by VDE Prf- und Zertifizierungsinstitut GmbH and Swissatest Testmaterialien AG.
Express cycle
When you need your dishes in a hurry. The rapid wash cycle will wash a small load of lightly soiled dishes in just 30 minutes.
Intensive
A dedicated program for heavily soiled crockery, with burnt food residuals, especially suitable
for pans and saucepans.
Flexiload
Flexibility makes space for everything - create additional space in the lower basket by loading pans vertically.
Rack lift up
The adjustable 2nd rack can be moved up or down to create additional space to fit taller or bulky items.
Railing system
Our redesigned inner door improves the stability of the lower rack when loading and unloading, to avoid any derailing.
Loading
10 years parts and 1 year labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to www.hotpoint.co.uk.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 3rd April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£5.59
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £160 with a 3 month plan. Read More
You've added an item to your basket.