10
Year Parts
Warranty
+ 3 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hotpoint HCW6O7HTSXUK
Built-In Combination Microwave Oven, Black
Service that goes further
- Product code: 859991680390
- Capacity (Usable Litres) - 53
- Power Output - 950 W
- Compact oven with microwave
- Cook 3 - enjoy perfectly even results while saving time and energy
- Warranty - 10 years parts and 3 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 455 x 559 x 543
| Type | Built-In Combination Microwave Oven |
| Brand | Hotpoint |
| Model | HCW6O7HTSXUK |
| Also known as: | 859991680390 |
| EAN: | 5054645680399 |
| Compact oven with microwave - this versatile and deceptively spacious compact oven with microwave is our first on the market with 3 levels for simultaneous cooking, saving up to 43% in energy and 61% in time*. | |
| Cook 3 - enjoy perfectly even results while saving time and energy. cook multiple dishes at the same temperature on 3 levels simultaneously, reducing energy use by up to 43% and cooking time by 61%*all without flavour transfer. | |
| Dimond clean - a quick, eco-friendly steam cycle that softens food residue for a fast and effortless clean. | |
| Dynamic crisp - oven-baked crispiness at the speed of a microwave for deliciously golden results. |
| Product type | Combination microwave |
| Appliance placement | Built-in |
| Interior capacity | 53 L |
| Product colour | Black |
| Microwave power | 950 W |
| Control type | Touch |
| Built-in display | Yes |
| Grill power | 2000 W |
| Number of power levels | 7 |
| Door open type | Pull-down |
| Door hinge | Down |
| Door opening | Drop down opening |
| Interior light | Yes |
| Display type | LCD |
| Integrated clock | Yes |
| Clock type | Electronic |
| Timer | Yes |
| Timer type | Digital |
| Child lock | Yes |
| Door colour | Stainless steel |
| Interior material | Enamel |
| Clock function | Yes |
| Cord length | 1.5 m |
| Grill | Yes |
| Steam cooking | Yes |
| Keep warm function | Yes |
| Defrost function | Yes |
| Reheat function | Yes |
| Auto cook function | Yes |
| Connected load | 2900 W |
| Current | 16 A |
| Power plug type | Type G |
| Width | 559 mm |
| Depth | 543 mm |
| Height | 455 mm |
| Interior dimensions (W x D x H) | 559 x 543 x 442 mm |
| Weight | 41 kg |
| Crisper pan included | Yes |
| Hotpoint technologies (cooking) | Child lock, Cook 3, Digital display, Dynamic Crisp, Dynamic CrispFry, Gentle Steam, Soft closing door, Timer |
| Package width | 684 mm |
| Package depth | 673 mm |
| Package height | 584 mm |
| Package weight | 45 kg |
| Country of origin | Italy |
The oven is programmed to consume a level of electrical power that is compatible with a domestic network that has a rating of more than 3 kW (16 A): If your household uses a lower power, you will need to decrease this value (13 A). Select POWER in SETTINGS menu available by pressing the cog button and select desired power setting.
10 years parts and 3 years labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to www.hotpoint.co.uk/claim-hotpoint-warranty
10
Year Parts
Warranty
+ 3 Year Labour
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £20 on this item
Free recycling (worth £25)
Free tastecard (worth £79.99)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew
Loading
You've added an item to your basket.