10
Year Parts
Warranty
+ 5 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hotpoint HCW9OWPHTSBUK
Built-In Combination Microwave Oven, Black
£699.99
Free Delivery
Spread the cost:
£58.34 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
- Product code: 859991686280
- Capacity (Usable Litres) - 53
- Power Output - 950 W
- Compact oven with microwave -
- this versatile and deceptively spacious compact oven with microwave is our first on the market with 3 levels for simultaneous cooking, saving up to 43% in energy and 61% in time*.
- Warranty - 10 years parts and 5 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 455 x 559 x 543
| Type | Built-In Combination Microwave Oven |
| Brand | Hotpoint |
| Model | HCW9OWPHTSBUK |
| Also known as: | 859991686280 |
| EAN: | 5054645686285 |
| Compact oven with microwave - | |
| this versatile and deceptively spacious compact oven with microwave is our first on the market with 3 levels for simultaneous cooking, saving up to 43% in energy and 61% in time*. | |
| Cook 3 - enjoy perfectly even results while saving time and energy. cook multiple dishes at the same temperature on 3 levels simultaneously, reducing energy use by up to 43% and cooking time by 61%*all without flavour transfer. | |
| Dimond clean - a quick, eco-friendly steam cycle that softens food residue for a fast and effortless clean. | |
| Dynamic crisp - oven-baked crispiness at the speed of a microwave for deliciously golden results. |
| Product type | Grill microwave |
| Appliance placement | Built-in |
| Interior capacity | 53 L |
| Product colour | Black |
| Microwave power | 950 W |
| Control type | Touch |
| Built-in display | Yes |
| Grill power | 2000 W |
| Grill type | Infrared grill |
| Number of power levels | 7 |
| Door open type | Pull-down |
| Door hinge | Down |
| Door opening | Drop down opening |
| Interior light | Yes |
| Display type | LCD |
| Timer | Yes |
| Timer type | Digital |
| Child lock | Yes |
| Interior material | Enamel |
| Grill | Yes |
| Steam cooking | Yes |
| Keep warm function | Yes |
| Defrost function | Yes |
| Reheat function | Yes |
| Auto cook function | Yes |
| Connected load | 2900 W |
| Current | 16 A |
| Power plug type | Type G |
| Width | 559 mm |
| Depth | 543 mm |
| Height | 455 mm |
| Interior dimensions (W x D x H) | 559 x 543 x 442 mm |
| Weight | 41.6 kg |
| Hotpoint technologies (cooking) | Child lock, Cook 3, Diamond® clean, Digital display, Dynamic Crisp, Dynamic CrispFry, Gentle Steam, Meat probe, Soft closing door, Touch Control |
| Package width | 684 mm |
| Package depth | 673 mm |
| Package height | 584 mm |
| Package weight | 45.6 kg |
| Country of origin | Italy |
Grill
Gold brown and crispy grilling in the microwave. Grill with self cleaning function. For gratin, casseroles or lasagna.
Rapid defrost
Exceptionally fast and even defrosting thanks to the unique uniform energy distribution of the 3D system. Just select the food type, set the weight and press start.
Forced air
A powerful fan distributes heat evenly, delivering the same results expected from a traditional oven, so you can bake & roast in your microwave in much less time.
Dynamic crisp
Dynamic Crisp gives you that oven-baked crispiness at the speed of a microwave, so you can cook foods like pizza, halloumi and even a full English breakfast in record time. Simply use the Crisp Plate and grill when you need to brown or crisp your dishes to achieve deliciously golden results, even underneath.
Xl cavity
With 52 litres of capacity, our first compact oven-microwave with 3 cooking levels lets you cook more in less space, offering room for multiple dishes in a compact 45cm design..
10 years parts and 5 years labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to www.hotpoint.co.uk/claim-hotpoint-warranty
10
Year Parts
Warranty
+ 5 Year Labour
Customers also bought
Free or Next Day Delivery
from 3rd April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £233.33 with a 3 month plan. Read More
Loading
You've added an item to your basket.