2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
AEG HKB75820NB 6000
74cm 5 Burner Gas Hob, Black
Retail Price
£499
Free Delivery
Spread the cost:
£41.59 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
Order now for delivery in 4+ weeks
Installation & Recycling Available**
Protection available from £4.39 p/m
Flexible Finance Options
£41.59 for 12 months at 0.0% APR***
***Representative Example
- Representative - 23.9% APR (variable)
- Purchase interest rate - 23.9% p.a. (variable)
- Assumed Credit Limit - £1,200
- Product code: HKB75820NB
- StepPower
- Speed Burners - accurate heat for faster performance
- Get powerful heat, with the Powerful Wok
- Power Plug - Yes
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 104 x 740 x 510
| Type | 5 Burner Gas Hob |
| Brand | AEG |
| Model | HKB75820NB 6000 |
| Also known as: | HKB75820NB |
| EAN: | 7332543978779 |
| StepPower. For precise heat - Experience precision on the hob with StepPower controls. And produce consistently delicious dishes. The heat can be set at levels 1 to 9, with each ascending increment offering more power. Because exact settings mean outstanding results | |
| Speed Burners - accurate heat for faster performance - The design of the Speed Burners in this AEG gas hob allows for the flames to directly target the bottom of the pan, providing quicker heat and greater efficiency. These high-speed burners get you cooking up to 20% faster | |
| Get powerful heat, with the Powerful Wok - Experience fuller flavour in your favourite dishes with this Powerful Wok. It generates intense, direct heat - ideal for searing seafood and locking in mouth-watering stir-fry flavours. Wok cooking mastered | |
| Add a premium look to your hob, with Cast Iron Grid pan supports - Add a professional look to your kitchen with durable and premium cast iron pan supports. Continuous cast iron pan supports let you slide your cookware easily and safely without having to lift them for a seamless cooking experience | |
| Integrated Ignition - quick access to powerful heat for cooking - With Integrated Ignition, all you have to do is gently turn and press the knob, to effortlessly and comfortably spark a flame from the hob |
| Product colour | Black |
| Appliance placement | Built-in |
| Hob width size | 750 mm |
| Hob type | Gas |
| Top surface type | Glass |
| Number of cooking zones | 5 zone(s) |
| Number of gas cooking zones | 5 zone(s) |
| Cooking zone 1 type | Medium |
| Cooking zone 1 shape | Round |
| Cooking zone 1 position | Middle rear |
| Cooking zone 1 power source | Gas |
| Cooking zone 1 diameter | 80 mm |
| Cooking zone 1 power | 1900 W |
| Cooking zone 2 type | Wok |
| Cooking zone 2 shape | Round |
| Cooking zone 2 position | Central left |
| Cooking zone 2 power source | Gas |
| Cooking zone 2 diameter | 128 mm |
| Cooking zone 2 power | 3900 W |
| Cooking zone 3 type | Medium |
| Cooking zone 3 shape | Round |
| Cooking zone 3 position | Right rear |
| Cooking zone 3 power source | Gas |
| Cooking zone 3 diameter | 80 mm |
| Cooking zone 3 power | 2000 W |
| Cooking zone 4 type | Small |
| Cooking zone 4 shape | Round |
| Cooking zone 4 position | Middle front |
| Cooking zone 4 power source | Gas |
| Cooking zone 4 diameter | 65 mm |
| Cooking zone 4 power | 1000 W |
| Cooking zone 5 type | Medium |
| Cooking zone 5 shape | Round |
| Cooking zone 5 position | Right front |
| Cooking zone 5 power source | Gas |
| Cooking zone 5 diameter | 80 mm |
| Cooking zone 5 power | 2000 W |
| Wok burner | Yes |
| Control panel colour | Black |
| Knobs colour | Silver |
| Pan support material | Cast iron |
| Frame type | Frameless |
| Thermocouple protection | Yes |
| Control type | Rotary |
| Control position | Front |
| Electronic ignition | Yes |
| Flame failure device | Yes |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50-60 Hz |
| Current | 13 A |
| Power plug | Yes |
| Power connection type | Power plug |
| Width | 740 mm |
| Depth | 510 mm |
| Height | 104 mm |
| Weight | 16.3 g |
| Height above worktop | 61 mm |
| Cord length | 1.1 m |
| Installation compartment width | 560 mm |
| Installation compartment depth (min) | 480 mm |
| Installation compartment height | 43 mm |
| Package weight | 17 g |
2 years parts and labour. To activate your warranty go to www.aeg.co.uk/mypages/register-a-product/.
2
Year
Warranty
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£4.39
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £20 on this item
Free recycling (worth £25)
Free tastecard (worth £79.99)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew
Loading
You've added an item to your basket.