2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Shark HP150UK
NeverChange5 Air Purifier, White
£169
Save £80.99
Was £249.99
£175 with delivery
- Product code: HP150UK
- Function - Purifies / Anti - Odour
- Room Size (m²) - 60
- Clean Sense IQ Technology
- Traps allergens & irritant, ideal for home with allergies, families & pets
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 385 x 237 x 266

| Type | NeverChange5 Air Purifier |
| Brand | Shark |
| Model | HP150UK |
| EAN: | 622356281089;0622356281089 |
| Air purify rate | 99.97 m³/h |
| Suitable for room area up to | 60 m² |
| Noise level | 66 dB |
| Number of speeds | 5 |
| Timer | Yes |
| Noise level (low speed) | 42.5 dB |
| Noise level (high speed) | 66 dB |
| Number of modes | 6 |
| Dust sensor | Yes |
| Air particle sensor | Yes |
| Remotely operated | Yes |
| Suitable for allergics | Yes |
| Colour | Yes |
| Night mode | Yes |
| Turbo mode | Yes |
| Filter model | HE15FKPET |
| Clean Air Delivery Rate (CADR) (dust) | 147 m³/h |
| Clean Air Delivery Rate (CADR) (smoke) | 147 m³/h |
| Clean Air Delivery Rate (CADR) (pollen) | 147 m³/h |
| Clean Air Delivery Rate (CADR) (particle) | 147 m³/h |
| Country of origin | China |
| Filter | HE15FKPET |
| CADR (cigarette smoke) | 147 m³/h |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Housing material | Plastic |
| Control type | Remote |
| Display type | LED |
| Indication light | Yes |
| Anti-odor filter | Yes |
| Anti-allergy filter | Yes |
| Removable filter | Yes |
| Filter life (max) | 60 month(s) |
| Power consumption (max) | 26 W |
| Power | 26 W |
| Width | 237 mm |
| Depth | 266 mm |
| Height | 385 mm |
| Weight | 3.29 kg |
| Package width | 273 mm |
| Package depth | 302 mm |
| Package height | 438 mm |
| Package weight | 4.44 kg |
| Pallet net height | 1050 mm |
| Pallet net length | 1200 mm |
| Pallet net width | 1000 mm |
| Paper packaging weight | 584 g |
| Metal packaging weight | 0 g |
| Wood packaging weight | 0 g |
| Plastic packaging weight | 22 g |
| Clean Air Delivery Rate (CADR) | 147 m³/h |
| Remote control included | Yes |
| Manual | Yes |
| User guide | Yes |
| Dimensions (WxDxH) | 237 x 266 x 385 mm |
| Air filter | Yes |
2 years parts and labour.To activate your warranty go to sharkclean.co.uk/INTERSHOP/web/WFS/SharkNinja-GB-Site/en_GB/-/GBP/ViewProductRegistration-Start.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
£169
Save £80.99
Was £249.99
£149
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
We will send this item to you via DPD or APC for only £6. Delivery will usually be within 24-48 hours.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £56.33 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More


Loading
You've added an item to your basket.