10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hotpoint HTE6VDCB1
Ceramic Electric Cooker with Separate Grill, Black, A Rated
Retail Price
£439
Save £30.99
Was £469.99
Free Delivery
- Product code: 869991729670
- Oven Capacity (Usable Litres) - 75
- Hob Type - Ceramic hob
- Number of Ovens - 1
- Number of Zones - 4
- Warranty - 10 years parts and 1 year labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 900 x 600 x 600 (excluding handles and knobs)
Energy
Rating
| Type | Ceramic Electric Cooker with Separate Grill |
| Brand | Hotpoint |
| Model | HTE6VDCB1 |
| Also known as: | 869991729670 |
| EAN: | 5054645729678 |
| Catalytic liners in the main cavity - our liners catch grease and fat splatters, burning them off while you cook. all you need to do is wipe away any residue for a hassle-free clean-up. | |
| Multiflow (in main oven) - hotpoints multiflow technology ensures a precise and consistent temperature across every shelf, so every dish is cooked to perfectionno matter where it's placed. | |
| Diamond clean - let hotpoint do the hard work for you with this quick and eco-friendly cleaning cycle that uses the power of steam to soften hardened residue for a sparkling finish without any chemicals. when the cycle ends, just give it a wipe and you can be on with your day. | |
| Timer - our timer will alert you when your meal is ready, so you wont have to worry about overcooking dinner. |
| Product type | Freestanding cooker |
| Product colour | Black |
| Control type | Rotary, Touch |
| Built-in display | Yes |
| Handle colour | Black |
| Control position | Front |
| Control panel material | Glass |
| Hob type | Ceramic |
| Number of cooking zones | 4 zone(s) |
| Number of electric cooking zones | 4 zone(s) |
| Cooking zone 1 power | 1200 W |
| Cooking zone 2 power | 1700 W |
| Cooking zone 3 power | 1700 W |
| Cooking zone 4 power | 1200 W |
| Pan support material | Enamelled |
| Cover material | Glass |
| Hob cover | Yes |
| Oven size | Large |
| Number of ovens | 1 |
| Oven power source | Electric |
| Oven net capacity | 75 L |
| Grill | Yes |
| Oven door opening | Side opening |
| Interior light | Yes |
| Convection cooking | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Cleaning type | Catalytic |
| Catalytic liners on side walls | Yes |
| Oven 2 size | Medium |
| Oven 2 power source | Electric |
| Oven 2 net capacity | 38 L |
| Oven 2 door opening | Drop down opening |
| Oven 2 conventional cooking | Yes |
| Oven timer type | Digital |
| Energy efficiency class | A |
| Energy consumption (conventional) | 0 kWh |
| Energy consumption (forced convection) | 0.83 kWh |
| Grill grid included | Yes |
| Baking tray | Yes |
| Width | 600 mm |
| Depth | 600 mm |
| Height | 900 mm |
| Weight | 54.7 kg |
10 years parts and 1 year labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to www.hotpoint.co.uk.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 3rd April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£5.69
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £146.33 with a 3 month plan. Read More
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save an extra £20 on this item
Free recycling (worth £25)
Free tastecard (worth £79.99)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew
Loading
You've added an item to your basket.