5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hisense BSA66346PDBGUK Hi6 BlackLine
Built-In Electric Single Oven with Pyrolytic Cleaning, A+ Rated
Save more together
- Product code: BSA66346PDBGUK
- Capacity (Usable Litres) - 77
- Electrical Connection - Hard-wired
- Steam Add Plus
- 77L Capacity
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 595 x 595 x 564
Energy
Rating
| Type | Built-In Electric Single Oven |
| Brand | Hisense |
| Model | BSA66346PDBGUK Hi6 BlackLine |
| Also known as: | BSA66346PDBGUK |
| EAN: | 3838782762130 |
| Steam Add Plus - Simply add water to the tank on the control panel, hit the Steam Add Plus button and elevate your cooking skills. Hot air will circulate around the ovens interior, resulting in perfectly risen bread, pastries and croissants. Alternatively cook with steam to crisp up your Sunday roast meat, making it crispy on the outside and juicy on the inside | |
| 77L Capacity - Do you have a large family or enjoy throwing dinner parties? Boosting an extra-large 77 litre capacity, you can fit multiple courses in at once so your guests are not kept waiting | |
| WiFi Connection - Simply connect your oven to the app and you'll have full control at your fingertips. Offering fully remote monitoring, check the progress of your meal, preheat the oven and even transfer recipes directly into the oven for quick and convenient cooking | |
| ICON LED+ Full Touch Control - Simply navigate through the sleek interface with full touch control. Toggle through different menus or use the function touch buttons for quick and easy selection | |
| Air Fry Mode - Use the Air Fry Mode in conjunction with the perforated tray when cooking your fried foods such as French fries and chicken wings. Using little oil, enjoy guilt-free meals without having to buy an additional kitchen appliance | |
| Pyro Proof Telescopic Guides - Full-pull extension guides allow checking on food to be made much easier and safer. Don't worry if you've got a large casserole cooking, as the guides have maximum support when fully extended. As well as making cooking more convenient, the guides make cleaning simpler thanks to the pyro resistant coating | |
| 22 Automatic Programmes - New to cooking? Auto programmes will guide you through the process. With a variety of recipes to choose from, all you need to do it set the dish type, weight and press start, allowing you to relax whilst the oven does the job for you | |
| Pizza Mode - Set to Pizza Mode and the oven will provide you with restaurant style results. Maximum temperature of 300C ensures fast baking times and a delicious outcome |
| Number of ovens | 1 |
| Oven size | Large |
| Oven type | Electric |
| Total oven(s) interior capacity | 77 L |
| Total oven power | 3500 W |
| Oven net capacity | 77 L |
| Grill | Yes |
| Full surface grill | Yes |
| Convection cooking | Yes |
| Steam cooking | Yes |
| Oven defrost function | Yes |
| Reheat function | Yes |
| Keep warm function | Yes |
| Pizza making function | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Top heating | Yes |
| Bottom heating | Yes |
| Top and bottom heating | Yes |
| Fast heat | Yes |
| Grill power | 2300 W |
| Hot air grilling | Yes |
| Conventional cooking | Yes |
| Slow cooking | Yes |
| Number of auto cooking programs | 22 |
| Number of cooking programs | 13 |
| Cleaning type | Pyrolytic |
| Number of shelves | 4 shelves |
| Number of shelf positions | 5 |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | Black |
| Control type | Touch |
| Built-in display | Yes |
| Interior material | Enamelled steel |
| Control position | Top front |
| Handle material | Stainless steel |
| Handle colour | Stainless steel |
| Display type | LED |
| Door hinge | Down |
| Door material | Glass |
| Oven door opening | Drop down opening |
| Removable oven door | Yes |
| Removable door glass | Yes |
| Cool door | Yes |
| Door temperature (max) | 300 °C |
| Soft closing door | Yes |
| Number of grids | 1 |
| Water tank capacity | 0.13 L |
| Cord length | 1.5 m |
| Noise level | 42 dB |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Integrated clock | Yes |
| Clock type | Electronic |
| Timer type | Digital |
| Easy to clean | Yes |
| Food probe | Yes |
| Food probe type | Wired |
| Child lock | Yes |
| Energy efficiency class | A+ |
| Energy consumption (conventional) | 1.03 kWh |
| Energy consumption (forced convection) | 0.71 kWh |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Connected load | 3500 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Energy efficiency index (EEI) | 81.6 |
| Current | 0 A |
| Power connection type | Hard-wired |
| Energy efficiency class (old) | A+ |
| Power plug type | Type F |
| Bread making capability | Yes |
| Interior light | Yes |
| Lamps quantity | 2 lamp(s) |
| Hisense technologies (cooking) | 22 Automatic Programmes, Air Fry Mode (With Perforated Tray), ConnectLife app, Dynamic Cooling System, Even Bake, Fast Preheat, Food Probe, Frozen Food Mode, Full Touch Control, Gratin, Meat Mode, Multiphase Cooking, Pizza Mode, Pyro Proof Telescopic Guides, Soft Open & Close Door, Steam Add Plus, WiFi Connectivity |
| Installation compartment width | 564 mm |
| Installation compartment depth | 550 mm |
| Installation compartment height | 600 mm |
| Width | 595 mm |
| Depth | 564 mm |
| Height | 595 mm |
| Weight | 34.6 kg |
| Interior dimensions (W x D x H) | 473 x 419 x 390 mm |
| Installation compartment width (min) | 560 mm |
| Installation compartment height (min) | 590 mm |
| Package width | 620 mm |
| Package depth | 675 mm |
| Package height | 660 mm |
| Package weight | 36.6 kg |
| Baking tray | Yes |
| Number of baking trays | 1 |
| Grill grid included | Yes |
| Telescopic rail included | Yes |
| Meat probe included | Yes |
| Compliance certificates | CE |
Important Product Information: This is a built in Single Oven; it can be built in at eye-level or underneath a worktop.
Loading
5 years parts and labour, subject to registration within 90 days of purchase. To activate your warranty go to hisense.warrantyonline.co.uk/welcome.
5
Year
Warranty
Buy together and save more
Compare with similar items
£494
£707
£499
£599
Customers also bought
Customer Reviews
Compatible Hob
Buy together and save more. Choose an option below to add both products to your basket.
Free or Next Day Delivery
from 31st May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £164.67 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £15 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew
Add a hob





You've added an item to your basket.