2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hisense DH3S802BB3
Heat Pump Tumble Dryer, 8kg, Black, C Rated
£409
Free Delivery
Save more together
- Product code: DH3S802BB3
- Capacity (kg) - 8
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 845 x 595 x 550 (depth excludes knobs and door)
Energy
Rating
| Type | Heat Pump Tumble Dryer |
| Brand | Hisense |
| Model | DH3S802BB3 |
| EAN: | 6901101832139 |
| Need more information: | See our guide to heat pump tumble dryers |
| Drying system | Heat pump |
| Product colour | Black |
| Drum material | Stainless steel |
| Inverter technology | Yes |
| Built-in condensate drainage | Yes |
| Rated capacity | 8 kg |
| Condensation efficiency class | B |
| Drying programs | Refresh, Quick, Synthetics, Auto, Baby care, Hygiene/anti-allergy, Towel, Bedding, Cotton, Cotton eco, Down wear/duvet, Timed, Wool, 30min, Sensitive, Sport, Blouse/shirt |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 63 dB |
| Number of drying programs | 16 |
| Refrigerating medium | R290 |
| Moisture sensor | Yes |
| Condensation efficiency | 85% |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Drum interior light | Yes |
| Reverse drum operation | Yes |
| Smartphone/tablet remote support | Yes |
| Energy efficiency class | C |
| Energy consumption per 100 cycles | 102 kWh |
| AC input voltage | 220-240 V |
| Hisense technologies (clothes care) | Twin flow |
| Depth | 550 mm |
| Width | 595 mm |
| Height | 845 mm |
| Weight | 48 kg |
| Door opening diameter | 520 mm |
| Package width | 660 mm |
| Package depth | 630 mm |
| Package height | 890 mm |
| Package weight | 51 kg |
2 years parts and labour. We advise that you register your Hisense appliance and activate your warranty at hisense.warrantyonline.co.uk/welcome.
2
Year
Warranty
Buy together and save more
Compare with similar items
£409
£419
Save £10
Was £429
£449.99
Save £19.01
Was £469
£529.99
£549
Save £100
Was £649
Customers also bought
Customer Reviews
Compatible Washing Machine
Buy together and save more. Choose an option below to add both products to your basket.
Free or Next Day Delivery
from 31st May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£4.99
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £136.33 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More
Add a washing machine





Loading
You've added an item to your basket.