Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Samsung MS23F301TAK
Solo Microwave with Triple Distribution System - Black
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: MS23F301TAK
- Capacity (Usable Litres) - 23
- Power Output - 800 W
- Easy cleaning and anti-bacterial Ceramic Enamel interior
- Prepare fresh food in minutes with 20-preset cooking modes
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 275 x 489 x 374
Cooking from Fresh Ingredients Made Simple
Replace ready-to-heat convenience foods with healthy homemade meals thanks to the Samsung MS23F301TAK microwave oven. With 20 pre-set cooking modes, you can prepare fresh food in minutes.
Enhance Your Kitchen Look
Enhance your kitchen with the stylish MS23F301TAK microwave oven, featuring a black glass front encased in hairline pattern exterior with matching handle and a crystal blue display and detailed silver dial.
Keep It Clean with Ceramic
The MS23F301TAK microwave oven features a smooth ceramic interior that is easy to clean and won't scratch or discolour over time. The anti-bacterial and scratch-resistant interior is made to last.
Save Money with ECO Mode
The ECO Mode setting on the new Samsung MS23F301TAK offers the lowest standby power consumption, significantly reducing power usage to save on energy bills.
Cooked to Perfection
Achieve perfectly cooked dishes every time thanks to the Triple Distribution System - microwaves are delivered via three slots in the oven cavity for broader coverage and more accurate heat distribution.
Taste Favourite Traditional Recipes
Choose from a wide variety of pre-programmed local recipes on the Samsung MS23F301TAK microwave oven and enjoy familiar flavors with the simple touch of a button.
| Type | Solo Microwave with Triple Distribution System - Black |
| Brand | Samsung |
| Model | MS23F301TAK |
| EAN: | 8806085600409 |
| Easy cleaning and anti-bacterial Ceramic Enamel interior | |
| Prepare fresh food in minutes with 20-preset cooking modes | |
| Bring stylish and modern design into your kitchen | |
| Reduce your energy costs with ECO Mode |
| Appliance placement | Countertop |
| Product type | Solo microwave |
| Interior capacity | 23 L |
| Microwave power | 800 W |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Built-in display | Yes |
| Product colour | Black |
| Number of power levels | 6 |
| Door hinge | Left |
| Turntable | Yes |
| Display type | LED |
| Integrated clock | Yes |
| Clock type | Electronic |
| Timer | Yes |
| Child lock | Yes |
| Internal coating | Ceramic enamel |
| Clock function | Yes |
| Clock mode | 12h/24h |
| Cooking time (max) | 99 min |
| Auto cook function | Yes |
| Number of auto cooking programs | 20 |
| Connected load | 1150 W |
| AC input voltage | 230 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Width | 489 mm |
| Depth | 374 mm |
| Height | 275 mm |
| Interior dimensions (W x D x H) | 330 x 324 x 211 mm |
| Weight | 12 kg |
| Package width | 558 mm |
| Package depth | 487 mm |
| Package height | 342 mm |
| Package weight | 13.5 kg |
Loading
You've added an item to your basket.