Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hotpoint PHBS9.8CLTDK/1
90cm Chimney Cooker Hood, Black, A Rated
£619.99
Save £77.49
Was £697.48
Service that goes further
- Product code: 869991652060
- Extraction Rate (m³/h) - 680
- Extraction Type - Ducted/Recirculating
- Led lighting - make your hob look brighter all over.
- Stainless steel grease filters
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1279 x 898 x 454
Energy
Rating
| Type | 90cm Chimney Cooker Hood |
| Brand | Hotpoint |
| Model | PHBS9.8CLTDK/1 |
| Also known as: | 869991652060, PHBS98CLTDK1 |
| EAN: | 5054645652068 |
| Led lighting - make your hob look brighter all over. | |
| Stainless steel grease filters - reusable filters for a cleaner, fresher kitchen. | |
| Charcoal odour filter | |
| 3 speed settings - whatever you're cooking, our hoods have an extraction speed for you, keeping your kitchen smelling fresh. |
| Maximum extraction power | 680 m³/h |
| Type of extraction | Ducted/Recirculating |
| Fluid dynamic efficiency class | A |
| Lighting efficiency class | A |
| Grease filtering efficiency class | B |
| Number of speeds | 4 |
| Noise level | 70 dB |
| Maximum recirculating power | 550 m³/h |
| Boost function | Yes |
| Noise level (recirculation mode) | 75 dB |
| Type | Built-in |
| Product colour | Black |
| Control type | Touch |
| Display type | LED |
| Grease filter type | Stainless steel |
| Number of filters | 3 pc(s) |
| Anti-odor filter | Yes |
| Washable filter | Yes |
| Bulb power | 5 W |
| Number of bulbs | 2 bulb(s) |
| Bulb type | LED |
| Annual energy consumption | 49.3 kWh |
| Energy efficiency scale | A to F |
| Connected load | 255 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Current | 1.1 A |
| Energy efficiency class (old) | A |
| Width | 898 mm |
| Depth | 454 mm |
| Height | 1279 mm |
| Weight | 31.4 kg |
| Package dimensions (WxDxH) | 552 x 964 x 701 mm |
| Package width | 552 mm |
| Package depth | 964 mm |
| Package height | 701 mm |
| Package weight | 38.5 kg |
| Dimensions (WxDxH) | 898 x 454 x 1279 mm |
| Country of origin | Poland |
| Noise level (max) | 75 dB |
| Net weight | 31.4 kg |
Led
With their bright, warm light, Hotpoint evacuation hoods illuminate the entire cooking area evenly so that you can keep an eye on everything your food is prepared for. The LED lamps are especially efficient as they avoid shadows on the cooking surface, saving not only up to 90% electricity but also about 10 times longer than conventional lamps.
Touch display
Trusted results always at your fingertips thanks to the touch control display, delivering a unique intuitive interaction.
Dual filter
The patented Dual Filter technology by Hotpoint uses a two-in-one filter that doubles the filtering performance. The first aluminium filter captures grease whereas the second one, made of steel and featuring a labyrinth structure, retains the fat particles. This allows to reach an extraordinary 91,3% filtration.
Silence control
Hotpoint hoods dont just keep the noise down, they give you 4 sound levels to choose from too: with only one touch, you can turn the sound down to minimum (as low as 35 dB(A) at minimum speed).
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Loading
You've added an item to your basket.