10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hotpoint PHVP62FLTK
60cm Chimney Hood, Black, A Rated
£239
Save £20.99
Was £259.99
- Product code: 869991634700
- Extraction Rate (m³/h) - 700
- Extraction Type - Ducted/Recirculating
- Led lighting- make your hob look brighter all over.
- Aluminium grease filter- dishwashable aluminium grease filters.
- Warranty - 10 years parts and 1 year labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 360 x 598 x 326
Energy
Rating
| Type | 60cm Chimney Hood |
| Brand | Hotpoint |
| Model | PHVP 62F LT K |
| Also known as: | 869991634700, PHVP62FLTK |
| EAN: | 8003437624520 |
| Led lighting- make your hob look brighter all over. | |
| Aluminium grease filter- dishwashable aluminium grease filters. | |
| Ceramic odour filter- absorbs cooking odours for a fresher home environment. | |
| 3 speed settings- whatever you're cooking, our hoods have an extraction speed for you, keeping your kitchen smelling fresh. |
| Maximum extraction power | 700 m³/h |
| Type of extraction | Ducted/Recirculating |
| Fluid dynamic efficiency class | A |
| Lighting efficiency class | A |
| Grease filtering efficiency class | D |
| Number of speeds | 4 |
| Noise level | 65 dB |
| Maximum recirculating power | 470 m³/h |
| Intensive speed | Yes |
| Type | Built-in |
| Product colour | Black |
| Housing material | Glass, Metal |
| Timer | Yes |
| Control type | Touch |
| Cord length | 1.5 m |
| Motor included | Yes |
| Grease filter type | Aluminium |
| Removable filter | Yes |
| Anti-odor filter | Yes |
| Washable filter | Yes |
| Number of bulbs | 2 bulb(s) |
| Bulb type | LED |
| Illuminance | 180 lx |
| Annual energy consumption | 46.9 kWh |
| Energy efficiency scale | A+++ to G |
| Connected load | 233 W |
| Motor power | 230 W |
| Current | 1 A |
| Energy efficiency class (old) | A |
| Width | 598 mm |
| Depth | 326 mm |
| Height | 360 mm |
| Weight | 14 kg |
| Package width | 674 mm |
| Package depth | 430 mm |
| Package height | 370 mm |
| Package weight | 16.5 kg |
| Hotpoint technologies (air extraction) | Boost function, Carbon Filters, Grease filter, Touch control |
Led
With their bright, warm light, Hotpoint evacuation hoods illuminate the entire cooking area evenly so that you can keep an eye on everything your food is prepared for. The LED lamps are especially efficient as they avoid shadows on the cooking surface, saving not only up to 90% electricity but also about 10 times longer than conventional lamps.
Touch display
Trusted results always at your fingertips thanks to the touch control display, delivering a unique intuitive interaction.
10 years parts and 1 year labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to www.hotpoint.co.uk.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 4th April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£3.39
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £79.67 with a 3 month plan. Read More
Loading
You've added an item to your basket.