2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Shark S6003UK Klik n’ Flip
Automatic Steam Mop, Grey
£99.99
Save £40
Was £139.99
£105.99 with delivery
- Product code: S6003UK
- Floor Types - Hard floor, Laminate, Tiles
- Tank Capacity (Litres) - 0.35
- Weight - 2.97 kg
- Klik n' Flip Technology
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1180 x 340 x 180

| Type | Automatic Steam Mop |
| Brand | Shark |
| Model | S6003UK Klik n’ Flip |
| Also known as: | S6003UK |
| EAN: | 622356220637;0622356220637 |
| Klik n' Flip Technology: Klik n Flip, double-sided Dirt Grip cleaning pads allow for twice the cleaning area with a quick flip of the mop head | |
| Steam Blast Technology: Steam Blast mode delivers a direct blast of superheated, concentrated steam, lifting stubborn, stuck-on messes | |
| Easy to Use: This lightweight floor cleaner is easy to manouvre, with swivel steering to help navigate around furniture | |
| Intelligent Steam Control powers three steam settings, so you can clean and sanitise all types of hard and sealed floors, including hardwood, marble, tile and stone |
| Type | Steam mop |
| Capacity | 0.35 L |
| Product colour | Bordeaux, Metallic |
| Control type | Buttons |
| Cord length | 6 m |
| Power | 1200 W |
| Power source | AC |
| Adjustable steam | Yes |
| Cleaning surfaces | Hard floor, Laminate, Tiles |
| Country of origin | United Kingdom |
| Weight | 2.97 kg |
| Width | 340 mm |
| Depth | 180 mm |
| Height | 1180 mm |
| Package width | 400 mm |
| Package depth | 265 mm |
| Package height | 680 mm |
| Package weight | 10.1 kg |
| Number of accessories included | 3 pc(s) |
| Cleaning brush | Yes |
| Manual | Yes |
2 years parts and labour.To activate your warranty go to sharkclean.co.uk/INTERSHOP/web/WFS/SharkNinja-GB-Site/en_GB/-/GBP/ViewProductRegistration-Start.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
£99.99
Save £40
Was £139.99
£139
Save £20.99
Was £159.99
£147
Save £17
Was £164
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
We will send this item to you via DPD or APC for only £6. Delivery will usually be within 24-48 hours.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £33.33 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More



Loading
You've added an item to your basket.