Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
AEG TR739G4B
Heat Pump Tumble Dryer
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: TR739G4B
- Capacity (kg) - 9
- Gentle drying at half the temperature
- Mixdry
- Precise dry, saves time and energy
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 850 x 596 x 657 (depth excludes knobs and door)
Energy
Rating
| Type | Heat Pump Tumble Dryer |
| Brand | AEG |
| Model | TR739G4B |
| EAN: | 7333394060903 |
| Gentle drying at half the temperature. No compromise on results - The 7000 SensiDry Tumble Dryer uses heat pump technology. It dries clothes evenly, at low temperatures, without extending the drying time. Gentle drying ensures items are never subjected to unnecessary heat, so your clothes last longer | |
| Mixdry. No sorting, no effort, dry cottons with synthetics - MixDry effortlessly and thoroughly gets synthetic and cotton garments evenly dried without overdrying or underdrying. No sorting needed. The heat-pump technology ensures items get the exact amount of heat, keeping energy consumption low | |
| Precise dry, saves time and energy. Protects your clothes - The advanced humidity sensors of PreciseDry help save time and energy. They proportionally adjust the time and energy usage based on the load size. Providing the right care to every load, so clothes look and feel their best for longer | |
| The convenient to clean and energy efficient, easy clean filter - The EasyClean Filter is an efficient single filter that can be conveniently cleaned. It helps save energy by maintaining stable energy consumption for the lifetime of the product | |
| Anticrease evenly dries your clothes, helping to reduce wrinkles - The Anticrease technology of our tumble dryer allows the drum to rotate in two directions, which helps clothes dry more evenly, and reduces creases and wrinkles | |
| The full reversible door offers four practical handle options - The Full Reversible Door lets you choose between four different door handle placement options. So, whether you stack your appliances on top of each other, or place them side by side, you can open the door in the direction that is best for you |
| Appliance placement | Freestanding |
| Loading type | Front-load |
| Drying system | Heat pump |
| Product colour | White |
| Reversible doors | Yes |
| Control type | Rotary, Touch |
| Built-in display | Yes |
| Door hinge | Left/right |
| Drum volume | 116 L |
| Display type | LED |
| Drum material | Stainless steel |
| Drum type | Drum Care |
| Cord length | 1.45 m |
| Rated capacity | 9 kg |
| Drying programs | Bedding, Cotton, Delicate/silk, Down wear/duvet, Eco, Iron dry, Jeans/denim, Mix, Refresh, Sport, Synthetics, Wool |
| Noise level | 64 dB |
| Half-load | Yes |
| Extra dry | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Number of adjustable feet | 4 |
| Reverse drum operation | Yes |
| Filter cleaning indicator | Yes |
| Water tank full indicator | Yes |
| Fluff filter | Yes |
| Energy efficiency class | A+++ |
| Annual energy consumption | 193 kWh |
| Heat source | Electric |
| Connected load | 550 W |
| AC input voltage | 230 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 13 A |
| AEG technologies (clothes care) | EasyIron, MixDry, PreciseDry, SensiDry® Technology |
| Depth | 657 mm |
| Width | 596 mm |
| Height | 850 mm |
| Weight | 50.5 kg |
| Package width | 640 mm |
| Package depth | 700 mm |
| Package height | 890 mm |
| Package weight | 52 kg |
| Country of origin | Poland |
Customers also bought
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Loading
You've added an item to your basket.