Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
AEG TR849P4B
Heat Pump Tumble Dryer
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: TR849P4B
- Capacity (kg) - 9
- Heat Pump
- ProTex drum
- Interior light
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 850 x 596 x 638 (depth excludes knobs and door)
Energy
Rating
| Type | Heat Pump Tumble Dryer |
| Brand | AEG |
| Model | TR849P4B |
| EAN: | 7332543992140 |
| Heat Pump | |
| ProTex drum | |
| Interior light | |
| Delay Start | |
| Sensor dryer | |
| Cotton programmes | |
| Synthetics programmes | |
| Easy iron programme | |
| Reverse tumble action |
| Appliance placement | Freestanding |
| Loading type | Front-load |
| Drying system | Heat pump |
| Product colour | White |
| Control type | Buttons, Rotary, Touch |
| Built-in display | Yes |
| Door hinge | Right |
| Door style | Glass window door |
| Door colour | Graphite, Transparent |
| Drum volume | 118 L |
| Display type | LED |
| Drum material | Stainless steel |
| Cord length | 1.45 m |
| Inverter technology | Yes |
| Rated capacity | 9 kg |
| Condensation efficiency class | B |
| Drying programs | Bedding, Cotton, Delicate/silk, Hygiene/anti-allergy, Mix, Outdoor/sport, Synthetics, Wool |
| Cycle time | 239 min |
| Noise level | 64 dB |
| Number of drying programs | 12 |
| Anti-Crease function | Yes |
| Easy iron function | Yes |
| Adjustable drying level | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| LED program stage indicator | Yes |
| Buzzer | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| On/off button | Yes |
| Filter cleaning indicator | Yes |
| Water tank full indicator | Yes |
| Ready indicator | Yes |
| Energy efficiency class | A++ |
| Energy consumption | 1.98 kWh |
| Annual energy consumption | 227 kWh |
| Heat source | Electric |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Connected load | 700 W |
| AC input voltage | 230 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 13 A |
| Power plug type | Type G |
| AEG technologies (clothes care) | AbsoluteCare® |
| Depth | 638 mm |
| Width | 596 mm |
| Height | 850 mm |
| Weight | 48.5 kg |
| Package width | 640 mm |
| Package depth | 680 mm |
| Package height | 890 mm |
| Package weight | 51 kg |
| Country of origin | Poland |
Customers also bought
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Loading
You've added an item to your basket.