2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Smeg SFP6201TSI
Built-In Electric Single Oven with Pyrolytic Cleaning, Silver, A+ Rated
Retail Price
£649
Save £50
Was £699
Spread the cost:
£54.09 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
Low Stock
Free or Next Day Delivery from 31st May*
Installation & Recycling Available**
Protection available from £5.39 p/m
Flexible Finance Options
£54.09 for 12 months at 0.0% APR***
***Representative Example
- Representative - 23.9% APR (variable)
- Purchase interest rate - 23.9% p.a. (variable)
- Assumed Credit Limit - £1,200
- Product code: SFP6201TSI
- Capacity (Usable Litres) - 70
- Electrical Connection - Hard-wired
- Cleaning made easy thanks to the special antacid lining
- Timely temperature management and heat uniformity
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 592 x 597 x 548
Energy
Rating
| Type | Built-In Electric Single Oven |
| Brand | Smeg |
| Model | SFP6201TSI |
| EAN: | 8017709363680 |
| Cleaning made easy thanks to the special antacid lining | |
| Timely temperature management and heat uniformity | |
| The pyrolytic cleaning function heats the oven to 500C, turning dirt and grease into ash that can be easily wiped away. No detergents are needed. | |
| Rapid pre-heating reduces cooking cavity heating time by up to 50%, so you can start cooking faster. |
| Number of ovens | 1 |
| Oven size | Medium |
| Oven type | Electric |
| Total oven(s) interior capacity | 70 L |
| Oven net capacity | 70 L |
| Grill | Yes |
| Convection cooking | Yes |
| Oven defrost function | Yes |
| Keep warm function | Yes |
| Pizza making function | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Oven cooking method | Thermo-ventilated |
| Bottom heating power | 1200 W |
| Bottom heating + Convection (single mode) | Yes |
| Oven thermostat range | 30 - 280 °C |
| Grill power | 1800 W |
| Fan grill function | Yes |
| Convection power | 2000 W |
| Top, bottom, fan + convection (turbo mode) | Yes |
| ECO mode | Yes |
| Number of cooking programs | 10 |
| Static cooking | Yes |
| Cleaning type | Pyrolytic |
| Number of shelves | 2 shelves |
| Number of shelf positions | 5 |
| Shelves material | Chrome |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | Silver |
| Control type | Buttons |
| Built-in display | Yes |
| Housing material | Glass |
| Interior material | Enamel |
| Control position | Front |
| Control panel material | Glass |
| Handle colour | Black |
| Temperature control type | Electronic |
| Knobs colour | Black |
| Display type | LCD |
| Door hinge | Down |
| Door material | Glass |
| Oven door opening | Drop down opening |
| Door glass type | Eclipse |
| Removable oven door | Yes |
| Removable door glass | Yes |
| Number of glass door panels | 4 |
| Cool door | Yes |
| Tray material | Enamelled |
| Cord length | 1.5 m |
| Timer type | Digital |
| Delayed start timer | Yes |
| Minute minder timer | Yes |
| Number of end cooking timers | 1 |
| Easy to clean | Yes |
| Child lock | Yes |
| Tangential cooling fan | Yes |
| Rapid pre-heating | Yes |
| Cooling duct | Double |
| Energy efficiency class | A+ |
| Energy consumption (conventional) | 1.09 kWh |
| Energy consumption (forced convection) | 0.68 kWh |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Connected load | 3000 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50-60 Hz |
| Energy efficiency index (EEI) | 81 |
| Current | 13 A |
| Power connection type | Hard-wired |
| Energy consumption (conventional) | 3.92 MJ |
| Energy consumption (forced convection) | 2.45 MJ |
| Power plug type | Hard Wired |
| Interior light | Yes |
| Lamps quantity | 1 lamp(s) |
| Lamp type | Halogen |
| Bulb power | 40 W |
| Light source replaceable | Yes |
| Smeg technologies (cooking) | Proving, Sabbath mode, Circulaire, Tangential cooling |
| Installation compartment width | 568 mm |
| Installation compartment depth | 500 mm |
| Installation compartment height | 585 mm |
| Width | 597 mm |
| Depth | 548 mm |
| Height | 592 mm |
| Weight | 35.3 kg |
| Interior dimensions (W x D x H) | 460 x 425 x 360 mm |
| Installation compartment width (min) | 560 mm |
| Installation compartment height (min) | 583 mm |
| Package width | 645 mm |
| Package depth | 680 mm |
| Package height | 670 mm |
| Package weight | 39.2 kg |
| Baking tray | Yes |
| Grill grid included | Yes |
Important Product Information: This is a built in Single Oven; it can be built in at eye-level or underneath a worktop.
2 years parts and labour.To activate your warranty go to www.smeguk.com/register-warranty.
2
Year
Warranty
Customers also bought
Free or Next Day Delivery
from 31st May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£5.39
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £216.33 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save an extra £10 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew
Loading
You've added an item to your basket.