Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Smeg SI2M7953DW
90cm Induction Hob
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: SI2M7953DW
- 90 cm induction hob
- Powerboost, Multizone
- Pan recognition, child lock
- Power Plug - Hard Wired
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 49 x 900 x 510
| Type | Induction Hob |
| Brand | Smeg |
| Model | SI2M7953DW |
| EAN: | 8017709274849 |
| 90 cm induction hob | |
| Powerboost, Multizone | |
| Pan recognition, child lock |
| Product colour | White |
| Appliance placement | Built-in |
| Hob width size | 900 mm |
| Hob type | Zone induction hob |
| Top surface type | Glass |
| Number of cooking zones | 5 zone(s) |
| Number of gas cooking zones | 0 zone(s) |
| Number of electric cooking zones | 5 zone(s) |
| Cooking zone 1 type | Extra large |
| Cooking zone 1 shape | Round |
| Cooking zone 1 position | Central |
| Cooking zone 1 power source | Electric |
| Cooking zone 1 diameter | 280 mm |
| Cooking zone 1 power | 2800 W |
| Cooking zone 1 boost | 3700 W |
| Cooking zone 2 type | Large |
| Cooking zone 2 shape | Rectangular |
| Cooking zone 2 position | Left front |
| Cooking zone 2 power source | Electric |
| Cooking zone 2 size (W x D) | 210 x 210 mm |
| Cooking zone 2 power | 2300 W |
| Cooking zone 2 boost | 3200 W |
| Cooking zone 3 type | Large |
| Cooking zone 3 shape | Rectangular |
| Cooking zone 3 position | Left rear |
| Cooking zone 3 power source | Electric |
| Cooking zone 3 size (W x D) | 210 x 210 mm |
| Cooking zone 3 power | 2300 W |
| Cooking zone 3 boost | 3200 W |
| Cooking zone 4 type | Large |
| Cooking zone 4 shape | Rectangular |
| Cooking zone 4 position | Right front |
| Cooking zone 4 power source | Electric |
| Cooking zone 4 size (W x D) | 210 x 210 mm |
| Cooking zone 4 power | 2300 W |
| Cooking zone 4 boost | 3200 W |
| Cooking zone 5 type | Large |
| Cooking zone 5 shape | Rectangular |
| Cooking zone 5 position | Right rear |
| Cooking zone 5 power source | Electric |
| Cooking zone 5 size (W x D) | 210 x 210 mm |
| Cooking zone 5 power | 2300 W |
| Cooking zone 5 boost | 3200 W |
| Flexible cooking zone | Yes |
| Flexible cooking zone type | Smeg MultiZone |
| Flexible cooking zone 1 size (W x D) | 392 x 195 mm |
| Flexible cooking zone 2 size (W x D) | 392 x 195 mm |
| Number of flexible cooking zones | 2 zone(s) |
| Combi zone | Yes |
| Finish type | Gloss |
| Edge profile | Straight |
| Boost function | Yes |
| Number of boosters | 5 |
| Number of power levels | 14 |
| Pan detection | Yes |
| Automatic setting for pan size | Yes |
| Minimum pan diameter indication | Yes |
| Stop & Go function | Yes |
| Quick power level selection | Yes |
| Overheat protection | Yes |
| Control type | Scrollbar |
| Control position | Top front |
| Number of end cooking timers | 5 |
| Number of minute minders | 5 |
| Residual time indicator | Yes |
| Ready alarm | Yes |
| Child lock | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Connected load (electric) | 7350 W |
| AC input voltage | 220 - 400 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power plug type | Hard Wired |
| On/off switch | Yes |
| Width | 900 mm |
| Depth | 510 mm |
| Height | 49 mm |
| Weight | 16.1 kg |
| Cord length | 1.5 m |
| Installation compartment width | 880 mm |
| Installation compartment depth | 490 mm |
| Package width | 1170 mm |
| Package depth | 630 mm |
| Package height | 115 mm |
| Package weight | 19.2 kg |
Compare with similar items
Customers also bought
Induction Hobs
Induction hobs can be installed either flush or surface mounted. We are only able to install surface mounted hobs unless the worktop cut-out has already been prepared as per the example image below. If you're buying a replacement, it's likely you already have this in place.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.

Loading
You've added an item to your basket.