2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Liebherr SIFNSe5128
No Frost Built-In Freezer, Sliding Hinge, E Rated
£1,319
Save £70
Was £1,389
Free Delivery
Spread the cost:
£109.92 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
Order now for delivery in 7-28 days
Installation & Recycling Available**
Protection available from £6.49 p/m
Flexible Finance Options
£109.92 for 12 months at 0.0% APR***
***Representative Example
- Representative - 23.9% APR (variable)
- Purchase interest rate - 23.9% p.a. (variable)
- Assumed Credit Limit - £1,200
- Product code: SIFNSE5128
- Net Capacity - 213 Litres
- EnergySaver
- SuperFrost
- Display lock
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1770 x 541 x 545
Energy
Rating
| Type | No Frost Built-In Freezer |
| Brand | Liebherr |
| Model | SIFNSe5128 |
| Also known as: | SIFNSE5128 |
| EAN: | 4016803115656 |
| EnergySaver | |
| SuperFrost | |
| Display lock | |
| PartyMode | |
| BottleTimer | |
| Door alarm | |
| SabbathMode | |
| Freezer tray | |
| Ice cube tray | |
| Replaceable door seal | |
| Side-by-side concept | |
| Dishwasher-safe features |
| Product type | Upright freezer |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | White |
| Reversible doors | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Door hinge | Left |
| Control type | Touch |
| Display type | LCD |
| Freezer drawers quantity | 8 |
| Freezer net capacity | 213 L |
| Freezing capacity | 12 kg/24h |
| Storage time during power failure | 9 h |
| Star rating | 4* |
| Climate class | SN-T |
| No Frost system | Yes |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 33 dB |
| Freezer temperature (min) | -15 °C |
| Freezer temperature (max) | -28 °C |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 43 °C |
| Door open alarm | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Cord length | 2.2 m |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 237 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Connected load | 186 W |
| Energy usage | 0.649 kWh/24h |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Current | 1.3 A |
| Width | 541 mm |
| Depth | 545 mm |
| Height | 1770 mm |
| Weight | 57.4 kg |
| Installation compartment width | 560 mm |
| Installation compartment depth | 550 mm |
| Installation compartment height (min) | 1772 mm |
| Installation compartment height (max) | 1788 mm |
| Package width | 555 mm |
| Package depth | 622 mm |
| Package height | 1829 mm |
| Package weight | 60.5 kg |
| Liebherr technologies (food storage) | NightMode, VarioSpace |
2 years parts and labour. To activate your warranty go to home.liebherr.com/en/gbr/service/guarantee-registration-gb/guarantee-registration-gb.html.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£6.49
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.

Loading
You've added an item to your basket.