2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Swan SK22113BLK
Coffee Machine, Black
£85
Save £4
Was £89
£91 with delivery
Service that goes further
- Product code: SK22113BLK
- Capacity (litres) - 1.2
- Overheating and over pressure protection
- Digital display control panel
- Detachable transparent water tank
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 310 x 205 x 274
| Type | Coffee Machine |
| Brand | Swan |
| Model | SK22113BLK |
| EAN: | 5055322565831 |
| Overheating and over pressure protection | |
| Digital display control panel | |
| Detachable transparent water tank | |
| Dual stainless steel filter - easy cleaning | |
| High pressure frothing function |
| Appliance placement | Countertop |
| Product type | Espresso machine |
| Water tank capacity | 1.2 L |
| Coffee input type | Ground coffee |
| Coffee maker type | Manual |
| Reservoir for brewed coffee | Cup |
| Capacity in cups | 2 cups |
| Hot water system | Yes |
| Two cups at once | Yes |
| Coffee capsule/pod system | Easy Serving Espresso pod (E.S.E.) |
| Maximum operating pressure | 20 bar |
| Built-in milk frother | Yes |
| Number of spouts | 2 |
| Heating system | Boiler |
| Steam pipe | Yes |
| Fast heat | Yes |
| Programmable | Yes |
| Espresso making | Yes |
| Cappuccino making | Yes |
| Americano making | Yes |
| Latte making | Yes |
| Flat White making | Yes |
| Product colour | Black, Steel |
| Control type | Rotary |
| Built-in display | Yes |
| Removable water tank | Yes |
| Power | 1350 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Width | 205 mm |
| Depth | 274 mm |
| Height | 310 mm |
2 years parts and labour. To activate your warranty go to www.registermywarranty.co.uk within 28 days of purchase.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.

Loading
You've added an item to your basket.