5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
SMEGPACK244
Smeg Victoria Dual Fuel Range Cooker & Hood Pack, Blue, A Rated
£3,900.90
Free Delivery
Spread the cost:
£325.08 for 12 months at 0.0% APR***
Save £79.10
Separate Price: £3,980
Service that goes further
TR4110AZ Victoria
110cm Dual Fuel Range Cooker
- A
- The Victoria range perfectly captures the essence of timeless classic design and exclusive aesthetics
- Hob Type - Gas hob
- Number of Ovens - 3
- Number of Zones - 7
- Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 910 x 1100 x 600 (excluding handles and knobs)
- Warranty - 5 years parts and labour
KT110BLE Victoria
110cm Chimney Cooker Hood
- A
- Extraction Rate (m³/h) - 554
- Extraction Type - Ducted/Recirculating
- 110 cm cover for wall mount
- 4 aluminum filters
- Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 900 x 1100 x 532
- Warranty - 2 years parts and labour
Smeg TR4110AZ Victoria
110cm Dual Fuel Range Cooker, Blue, A Rated
| Type | 110cm Dual Fuel Range Cooker |
| Brand | Smeg |
| Model | TR4110AZ Victoria |
| Components | TR4110AZ, KT110BLE |
| Also known as: | SMEGPACK244 |
| EAN: | 8017709184278 |
| The Victoria range perfectly captures the essence of timeless classic design and exclusive aesthetics. The 110cm traditional cooker includes 2 large multifunctional ovens which each have 4 shelve positions to allow for simultaneous, no flavour transfer, cooking using the Circulaire function | |
| These oven compartments feature side opening doors for easy access as they allow you to get closer to the oven. There is also a separate grill compartment perfect for grilling sausages and bacon, and a deep storage drawer which helps to house pots and pans | |
| The gas hob top offers 7 powerful gas burners, including a WOK burner for great flexibility. A stainless steel teppanyaki grill plate is also available as an optional extra, which can be placed over two burners for direct contact cooking |
| Product type | Freestanding cooker |
| Product colour | Blue |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Built-in display | Yes |
| Colour name | Blue |
| Handle colour | Stainless steel |
| Control position | Front |
| Integrated clock | Yes |
| Clock type | Electronic |
| Internal coating | Enamel |
| Storage compartment | Yes |
| Storage compartment position | Bottom |
| Storage compartment type | Storage drawer |
| Hob type | Gas |
| Number of cooking zones | 7 zone(s) |
| Number of gas cooking zones | 7 zone(s) |
| Cooking zone 1 position | Left |
| Cooking zone 1 power source | Gas |
| Cooking zone 1 type | Dual zone |
| Cooking zone 1 power | 4200 W |
| Cooking zone 2 position | Left front |
| Cooking zone 2 power source | Gas |
| Cooking zone 2 power | 1000 W |
| Cooking zone 3 position | Left rear |
| Cooking zone 3 power source | Gas |
| Cooking zone 3 type | Large |
| Cooking zone 3 power | 2900 W |
| Cooking zone 4 position | Central front |
| Cooking zone 4 power source | Gas |
| Cooking zone 4 type | Large |
| Cooking zone 4 power | 2900 W |
| Cooking zone 5 position | Central rear |
| Cooking zone 5 power source | Gas |
| Cooking zone 5 type | Small |
| Cooking zone 5 power | 1000 W |
| Cooking zone 6 position | Right front |
| Cooking zone 6 power source | Gas |
| Cooking zone 6 type | Medium |
| Cooking zone 6 power | 1800 W |
| Cooking zone 7 position | Right rear |
| Cooking zone 7 power source | Gas |
| Cooking zone 7 type | Medium |
| Cooking zone 7 power | 1800 W |
| Oven size | Medium |
| Number of ovens | 3 |
| Oven power source | Natural gas |
| Oven net capacity | 61 L |
| Grill | Yes |
| Oven gross capacity | 61 L |
| Grill power | 2700 W |
| ECO mode | Yes |
| Oven interior coating | Enamel |
| Oven door opening | Side opening |
| Number of glass door panels | 3 |
| Removable oven door | Yes |
| Door cooling fan | Yes |
| Removable door glass | Yes |
| Viewing window | Yes |
| Number of shelves | 2 shelves |
| Number of shelf positions | 4 |
| Number of oven grids | 1 |
| Interior light | Yes |
| Lamp type | Halogen |
| Number of functions | 5 |
| Top and bottom heating | Yes |
| Top, bottom & fan | Yes |
| Bottom heating & fan | Yes |
| Defrost programs quantity | 1 |
| Cleaning type | Catalytic |
| Catalytic liners on side walls | Yes |
| Closed door grilling | Yes |
| Oven 2 size | Medium |
| Oven 2 power source | Electric |
| Oven 2 net capacity | 61 L |
| Oven 2 gross capacity | 70 L |
| Oven 2 interior dimensions (W x D x H) | 316 x 444 x 425 mm |
| Oven 2 door opening | Side opening |
| Oven 2 number of glass door panels | 3 |
| Removable oven 2 door | Yes |
| Oven 2 viewing window | Yes |
| Oven 2 number of shelves | 2 shelves |
| Oven 2 number of shelf positions | 4 |
| Oven 2 telescopic shelves | Yes |
| Oven 2 interior light | Yes |
| Oven 2 lamps quantity | 1 lamp(s) |
| Oven 2 number of functions | 5 |
| Oven 2 top and bottom heating | Yes |
| Oven 2 top, bottom & fan | Yes |
| Oven 2 base heating & fan | Yes |
| Oven 2 defrost function | Yes |
| Oven 2 internal coating | Enamel |
| Oven 3 size | Small |
| Oven 3 net capacity | 36 L |
| Oven 3 gross capacity | 41 L |
| Oven 3 grill | Yes |
| Oven 3 interior dimensions (W x D x H) | 169 x 440 x 443 mm |
| Oven 3 door opening | Drop down opening |
| Oven 3 number of glass door panels | 3 |
| Oven 3 number of shelves | 1 shelves |
| Oven 3 number of shelf positions | 2 |
| Oven 3 interior light | Yes |
| Oven 3 number of functions | 1 |
| Oven 3 internal coating | Enamel |
| Oven 3 grill power | 2700 W |
| Oven timer | Yes |
| Energy efficiency class | A |
| Energy consumption (conventional) | 0.95 kWh |
| Oven 2 energy efficiency class | A |
| AC input voltage | 2220-240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Energy efficiency index (EEI) | 95.1 |
| Energy consumption (forced convection) | 0.77 kWh |
| Energy consumption (conventional) | 3.42 MJ |
| Energy consumption (forced convection) | 2.77 MJ |
| Current | 37 A |
| Minimum fuse protection | 37 A |
| Manual | Yes |
| Power cord included | Yes |
| Telescopic rail included | Yes |
| Baking tray | Yes |
| Number of baking trays | 3 |
| Baking tray 1 depth | 40 mm |
| Baking tray 2 depth | 40 mm |
| Width | 1100 mm |
| Depth | 600 mm |
| Height | 910 mm |
| Package width | 1142 mm |
| Package depth | 682 mm |
| Package height | 1030 mm |
| Package weight | 147.3 kg |
| Country of origin | Italy |
Smeg KT110BLE Victoria
110cm Chimney Cooker Hood, Black, A Rated
| Type | 110cm Chimney Cooker Hood |
| Brand | Smeg |
| Model | KT110BLE Victoria |
| Components | TR4110AZ, KT110BLE |
| Also known as: | SMEGPACK244 |
| EAN: | 8017709211691 |
| 110 cm cover for wall mount | |
| 4 aluminum filters | |
| Maximum extraction rate - 554 m/h |
| Maximum extraction power | 554 m³/h |
| Type of extraction | Ducted/Recirculating |
| Fluid dynamic efficiency class | A |
| Lighting efficiency class | A |
| Grease filtering efficiency class | D |
| Number of speeds | 3 |
| Noise level | 63 dB |
| Boost position air extraction power | 784 m³/h |
| Intensive speed | Yes |
| Noise level (low speed) | 49 dB |
| Noise level (medium speed) | 57 dB |
| Noise level (high speed) | 63 dB |
| Noise level (intensive speed) | 71 dB |
| Pressure (Pa) | 456 |
| Minimum distance from electric hob | 650 mm |
| Minimum distance from gas hob | 750 mm |
| Type | Wall-mounted |
| Product colour | Black |
| Control type | Rotary |
| Cord length | 1 m |
| Exhaust location | Top |
| Exhaust connection diameter | 150 mm |
| Number of motors | 1 |
| Motor included | Yes |
| Grease filter type | Aluminium |
| Number of filters | 4 pc(s) |
| Removable filter | Yes |
| Washable filter | Yes |
| Bulb power | 1 W |
| Number of bulbs | 2 bulb(s) |
| Bulb type | LED |
| Illuminance | 183 lx |
| Energy efficiency class | A |
| Annual energy consumption | 57 kWh |
| Connected load | 278 W |
| Motor power | 275 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Width | 1100 mm |
| Depth | 532 mm |
| Depth (min) | 480 mm |
| Depth (max) | 532 mm |
| Height | 900 mm |
| Height (min) | 750 mm |
| Height (max) | 1185 mm |
| Height without chimney | 316 mm |
| Weight | 18 kg |
| Installation compartment width | 1100 mm |
| Installation compartment depth | 532 mm |
| Installation compartment height | 750 mm |
| Package width | 1165 mm |
| Package depth | 515 mm |
| Package height | 680 mm |
| Package weight | 23.4 kg |
| Country of origin | Italy |
5 years parts and labour, subject to registration within 90 days of purchase. To activate your warranty go to help.smeguk.com/app/warranties/register.
5
Year
Warranty
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
You've added an item to your basket.