5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
SMEGPACK284
Smeg Opera Dual Fuel Range Cooker & Hood Pack, Stainless Steel, A Rated
£4,624.10
Free Delivery
Spread the cost:
£385.35 for 12 months at 0.0% APR***
Save £83.90
Separate Price: £4,708
Service that goes further
A4-81 Opera
120cm+ Dual Fuel Range Cooker
- A
- Cook multiple dishes together with no flavour transfer
- Hob Type - Gas hob
- Number of Ovens - 2
- Number of Zones - 6
- Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 895 x 1200 x 600 (excluding handles and knobs)
- Warranty - 5 years parts and labour
KD120HXE Opera
120cm Chimney Cooker Hood
- A+
- Extraction Rate (m³/h) - 606
- Extraction Type - Ducted/Recirculating
- 120 cm wall mounted fan
- 3 speeds, 4 LED lights
- Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 800 x 1200 x 555
- Warranty - 2 years parts and labour
Smeg A4-81 Opera
120cm+ Dual Fuel Range Cooker, Stainless Steel, A Rated
| Type | 120cm+ Dual Fuel Range Cooker |
| Brand | Smeg |
| Model | A4-81 Opera |
| Components | A4-81, KD120HXE |
| Also known as: | SMEGPACK284 |
| EAN: | 8017709256807 |
| Cook multiple dishes together with no flavour transfer | |
| Flexible cooking with 2 large ovens | |
| Easy to keep clean with vapor clean function to loosen dirt | |
| Extremely versatile with 5 powerful gas burners and griddle |
| Product type | Freestanding cooker |
| Product colour | Black, Stainless steel |
| Control type | Rotary, Touch |
| Built-in display | Yes |
| Handle colour | Stainless steel |
| Control position | Top front |
| Storage compartment | Yes |
| Storage compartment position | Bottom |
| Storage compartment type | Storage drawer |
| Hob type | Gas |
| Number of cooking zones | 6 zone(s) |
| Liquefied Petroleum Gas (LPG) convertible | Yes |
| Number of gas cooking zones | 6 zone(s) |
| Electronic ignition | Yes |
| Cooking zone 1 position | Left rear |
| Cooking zone 1 power source | Gas |
| Cooking zone 1 power | 1800 W |
| Cooking zone 2 position | Left front |
| Cooking zone 2 power source | Gas |
| Cooking zone 2 power | 4200 W |
| Cooking zone 3 position | Central rear |
| Cooking zone 3 power source | Gas |
| Cooking zone 3 power | 3000 W |
| Cooking zone 4 position | Central front |
| Cooking zone 4 power source | Gas |
| Cooking zone 4 power | 1000 W |
| Cooking zone 5 position | Right rear |
| Cooking zone 5 power source | Gas |
| Cooking zone 5 power | 1900 W |
| Cooking zone 6 position | Right front |
| Cooking zone 6 power source | Gas |
| Cooking zone 6 power | 1000 W |
| Pan support material | Cast iron |
| Oven size | Medium |
| Number of ovens | 2 |
| Oven net capacity | 61 L |
| Grill | Yes |
| Oven position | Bottom left |
| Oven gross capacity | 70 L |
| Oven interior dimensions (W x D x H) | 444 x 425 x 316 mm |
| Oven interior coating | Enamel |
| Oven door material | Glass |
| Number of glass door panels | 3 |
| Removable oven door | Yes |
| Number of shelf positions | 4 |
| Number of functions | 9 |
| Convection cooking | Yes |
| Conventional cooking | Yes |
| Pizza making function | Yes |
| Easy to clean (oven) | Yes |
| Oven 2 size | Medium |
| Oven 2 position | Right |
| Oven 2 net capacity | 55 L |
| Oven 2 gross capacity | 70 L |
| Oven 2 grill | Yes |
| Oven 2 interior dimensions (W x D x H) | 444 x 425 x 290 mm |
| Oven 2 door material | Glass |
| Oven 2 number of glass door panels | 3 |
| Oven 2 number of shelf positions | 4 |
| Oven 2 number of functions | 6 |
| Oven timer | Yes |
| Oven timer type | Digital |
| Energy consumption (conventional) | 0.95 kWh |
| Energy consumption (forced convection) | 0.85 kWh |
| Connected load (electric) | 7500 W |
| Oven 2 energy consumption (conventional) | 0.99 kWh |
| Oven 2 energy consumption (forced convection) | 0.83 kWh |
| Energy efficiency class (old) | A |
| Oven 2 energy efficiency class (old) | A |
| Width | 1200 mm |
| Depth | 600 mm |
| Height | 895 mm |
Smeg KD120HXE Opera
120cm Chimney Cooker Hood, Stainless Steel, A+ Rated
| Type | 120cm Chimney Cooker Hood |
| Brand | Smeg |
| Model | KD120HXE Opera |
| Components | A4-81, KD120HXE |
| Also known as: | SMEGPACK284 |
| EAN: | 8017709257651 |
| 120 cm wall mounted fan | |
| 3 speeds, 4 LED lights | |
| Maximum extraction rate - 606 m/h |
| Maximum extraction power | 606 m³/h |
| Type of extraction | Ducted/Recirculating |
| Fluid dynamic efficiency class | A |
| Lighting efficiency class | A |
| Grease filtering efficiency class | D |
| Number of speeds | 3 |
| Noise level | 67 dB |
| Boost position air extraction power | 777 m³/h |
| Intensive speed | Yes |
| Noise level (low speed) | 49 dB |
| Noise level (medium speed) | 58 dB |
| Noise level (high speed) | 67 dB |
| Noise level (intensive speed) | 73 dB |
| Pressure (Pa) | 490 |
| Minimum distance from electric hob | 650 mm |
| Minimum distance from gas hob | 650 mm |
| Type | Wall-mounted |
| Product colour | Stainless steel |
| Control type | Buttons |
| Exhaust connection diameter | 150 mm |
| Grease filter type | Stainless steel |
| Number of filters | 4 pc(s) |
| Dishwasher proof filter | Yes |
| Washable filter | Yes |
| Bulb power | 4 W |
| Number of bulbs | 4 bulb(s) |
| Bulb type | LED |
| Illuminance | 329 lx |
| Energy efficiency class | A+ |
| Annual energy consumption | 42 kWh |
| Connected load | 179 W |
| Motor power | 275 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Width | 1200 mm |
| Depth | 555 mm |
| Height | 800 mm |
| Height (min) | 800 mm |
| Height (max) | 1230 mm |
| Height without chimney | 350 mm |
| Weight | 20.3 kg |
| Package width | 1270 mm |
| Package depth | 515 mm |
| Package height | 680 mm |
| Package weight | 28.7 kg |
| Country of origin | Italy |
5 years parts and labour, subject to registration within 90 days of purchase. To activate your warranty go to help.smeguk.com/app/warranties/register.
5
Year
Warranty
Free or Next Day Delivery
from 21st May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
You've added an item to your basket.