2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
SMEGPACK307
Smeg Concert Dual Fuel Range Cooker & Hood Pack, Stainless Steel, A Rated
£1,775.10
Free Delivery
Spread the cost:
£147.93 for 12 months at 0.0% APR***
Save £52.90
Separate Price: £1,828
Service that goes further
SUK91MFX9 Concert
90cm Dual Fuel Range Cooker
- A
- Digital electronic clock/programmer
- Hob Type - Gas hob
- Number of Ovens - 1
- Number of Zones - 5
- Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 915 x 900 x 600 (excluding handles and knobs)
- Warranty - 2 years parts and labour
KSED95XE
90cm Chimney Cooker Hood
- B
- Extraction Rate (m³/h) - 588
- Extraction Type - Ducted/Recirculating
- 90 cm breadth hood
- 3 hats, 2 LED lights
- Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 652 x 898 x 514
- Warranty - 2 years parts and labour
Smeg SUK91MFX9 Concert
90cm Dual Fuel Range Cooker, Stainless Steel, A Rated
| Type | 90cm Dual Fuel Range Cooker |
| Brand | Smeg |
| Model | SUK91MFX9 Concert |
| Components | SUK91MFX9, KSED95XE |
| Also known as: | SMEGPACK307 |
| EAN: | 8017709215040 |
| Digital electronic clock/programmer | |
| Air cooling system | |
| Closed door grilling | |
| Removable inner door glasses | |
| Easy clean enamel interior |
| Product type | Freestanding cooker |
| Product colour | Stainless steel |
| Control type | Rotary |
| Built-in display | Yes |
| Handle colour | Stainless steel |
| Control position | Top front |
| Integrated clock | Yes |
| Clock type | Electronic |
| Storage compartment | Yes |
| Storage compartment position | Bottom |
| Hob type | Gas |
| Number of cooking zones | 5 zone(s) |
| Liquefied Petroleum Gas (LPG) convertible | Yes |
| Number of gas cooking zones | 5 zone(s) |
| Electronic ignition | Yes |
| Cooking zone 1 position | Left rear |
| Cooking zone 1 power source | Gas |
| Cooking zone 1 power | 1800 W |
| Cooking zone 2 position | Left front |
| Cooking zone 2 power source | Gas |
| Cooking zone 2 power | 2900 W |
| Cooking zone 3 position | Central |
| Cooking zone 3 power source | Gas |
| Cooking zone 3 power | 4000 W |
| Cooking zone 4 position | Right rear |
| Cooking zone 4 power source | Gas |
| Cooking zone 4 power | 1800 W |
| Cooking zone 5 position | Right front |
| Cooking zone 5 power source | Gas |
| Cooking zone 5 power | 1000 W |
| Pan support material | Cast iron |
| Oven size | Large |
| Number of ovens | 1 |
| Oven power source | Electric |
| Oven net capacity | 115 L |
| Grill | Yes |
| Oven position | Bottom |
| Oven gross capacity | 129 L |
| Oven interior dimensions (W x D x H) | 724 x 418 x 371 mm |
| Oven interior coating | Enamel |
| Oven door material | Glass |
| Number of glass door panels | 3 |
| Removable door glass | Yes |
| Number of shelves | 2 shelves |
| Number of shelf positions | 5 |
| Number of functions | 9 |
| Top heating | Yes |
| Top and bottom heating | Yes |
| Bottom heating | Yes |
| Convection cooking | Yes |
| Conventional cooking | Yes |
| Easy to clean (oven) | Yes |
| Ready alarm | Yes |
| Energy efficiency class | A |
| Energy consumption (conventional) | 1.21 kWh |
| Connected load (electric) | 3200 W |
| Energy consumption (forced convection) | 0.98 kWh |
| Current | 14 A |
| Roasting pan | Yes |
| Baking tray | Yes |
| Width | 900 mm |
| Depth | 600 mm |
| Height | 915 mm |
| Height (min) | 885 mm |
Smeg KSED95XE
90cm Chimney Cooker Hood, Stainless Steel, B Rated
| Type | 90cm Chimney Cooker Hood |
| Brand | Smeg |
| Model | KSED95XE |
| Components | SUK91MFX9, KSED95XE |
| Also known as: | SMEGPACK307 |
| EAN: | 8017709206109 |
| 90 cm breadth hood | |
| 3 hats, 2 LED lights | |
| Maximum extraction rate - 588 m/h |
| Maximum extraction power | 588 m³/h |
| Type of extraction | Ducted/Recirculating |
| Fluid dynamic efficiency class | B |
| Lighting efficiency class | A |
| Grease filtering efficiency class | D |
| Number of speeds | 3 |
| Noise level | 65 dB |
| Noise level (low speed) | 50 dB |
| Noise level (medium speed) | 57 dB |
| Noise level (high speed) | 65 dB |
| Pressure (Pa) | 375 |
| Minimum distance from electric hob | 650 mm |
| Minimum distance from gas hob | 750 mm |
| Type | Wall-mounted |
| Product colour | Stainless steel |
| Housing material | Stainless steel |
| Cord length | 1 m |
| Exhaust location | Top |
| Exhaust connection diameter | 150 mm |
| Number of motors | 1 |
| Motor included | Yes |
| Grease filter type | Aluminium |
| Number of filters | 3 pc(s) |
| Removable filter | Yes |
| Bulb power | 1 W |
| Number of bulbs | 2 bulb(s) |
| Bulb type | LED |
| Illuminance | 164 lx |
| Energy efficiency class | B |
| Annual energy consumption | 54 kWh |
| Connected load | 202 W |
| Motor power | 200 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Width | 898 mm |
| Depth | 514 mm |
| Depth (min) | 514 mm |
| Height | 652 mm |
| Height (min) | 809 mm |
| Height (max) | 1172 mm |
| Height without chimney | 252 mm |
| Weight | 13.2 kg |
| Installation compartment width | 898 mm |
| Installation compartment depth | 514 mm |
| Installation compartment height | 809 mm |
| Package width | 980 mm |
| Package depth | 430 mm |
| Package height | 580 mm |
| Package weight | 16.4 kg |
| Country of origin | Italy |
2 years parts and labour.To activate your warranty go to www.smeguk.com/register-warranty.
2
Year
Warranty
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
You've added an item to your basket.