2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
SMEGPACK493
Smeg Kettle and Toaster Pack, White
£283.10
£289.10 with delivery
Save £14.90
Separate Price: £298
Service that goes further
KLF03WHUK Retro
1.7 Litre Kettle
- Capacity (litres) - 1.7
- Power Output (Watts) - 3000
- Body material: Stainless steel
- Soft opening lid
- Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 248 x 226 x 171
- Warranty - 2 years parts and labour
TSF01WHUK Retro
Toaster
- Number of Slots - 2
- Body material: Deep drawn sheet steel
- 2 extra wide slots
- Self-centring racks
- Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 198 x 310 x 195
- Warranty - 2 years parts and labour
Smeg KLF03WHUK Retro
1.7 Litre Kettle, White
| Type | 1.7 Litre Kettle |
| Brand | Smeg |
| Model | KLF03WHUK |
| Components | KLF03WHUK, TSF01WHUK |
| Also known as: | SMEGPACK493 |
| EAN: | 8017709231026 |
| Body material: Stainless steel | |
| Soft opening lid | |
| Capacity: 1.7lt (7 cups) | |
| 360° swivel base | |
| Auto shut-off at 100°C | |
| Removable, washable stainless steel limescale filter | |
| Water level indicator | |
| Concealed heating element | |
| Anti-slip feet |
| Water tank capacity | 1.7 L |
| Product colour | White |
| Housing material | Stainless steel |
| Water level indicator | Yes |
| Auto power off | Yes |
| 360° rotational base | Yes |
| Non-slip feet | Yes |
| Power | 3000 W |
| Power source | AC |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Width | 226 mm |
| Depth | 171 mm |
| Height | 248 mm |
| Weight | 1.6 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 273 mm |
| Package depth | 228 mm |
| Package height | 260 mm |
| Package weight | 2.5 kg |
| Manual | Yes |
Smeg TSF01WHUK Retro
Toaster, 2 Slice, White
| Type | Toaster |
| Brand | Smeg |
| Model | TSF01WHUK |
| Components | KLF03WHUK, TSF01WHUK |
| Also known as: | SMEGPACK493 |
| EAN: | 8017709231095 |
| Body material: Deep drawn sheet steel | |
| 2 extra wide slots | |
| Self-centring racks | |
| 6 browning levels | |
| 4 Functions: reheat, defrost, bagel, and cancel | |
| Removable stainless steel crumb tray | |
| Anti-slip feet | |
| Integrated cable storage |
| Number of slices | 2 slice(s) |
| Product colour | White |
| Housing material | Stainless steel |
| Variable crust browning control | Yes |
| Number of slots | 2 |
| Defrost function | Yes |
| Removable crumb tray | Yes |
| Number of browning levels | 6 |
| Cord storage | Yes |
| Stop/cancel button | Yes |
| Self-centering bread mechanism | Yes |
| Non-slip feet | Yes |
| Power | 950 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Width | 310 mm |
| Depth | 195 mm |
| Height | 198 mm |
| Weight | 2.4 kg |
| Manual | Yes |
| Package width | 366 mm |
| Package depth | 224 mm |
| Package height | 248 mm |
| Package weight | 3.3 kg |
2 years parts and labour.To activate your warranty go to www.smeguk.com/register-warranty.
2
Year
Warranty
Delivery
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
We will send this item to you via DPD or APC for only £6. Delivery will usually be within 24-48 hours.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
You've added an item to your basket.